unia.pdf

(201 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
1
Zofia Twardowska
Nauczyciel informatyki
Szkoła Podstawowa nr 279
04-044 Warszawa, ul. Cyrklowa 1
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
KLASA II
Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk
OŚRODEK TEMATYCZNY: „RODZINNE SPOTKANIA”
TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ:
„Jesteśmy rodziną”. Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat
rodzin w oparciu o wiersz pt. „Nasza rodzina” D. Wawiłow
i doświadczenia własne.
Polska – „rodzina” Polaków, Europa – „rodzina” Europejczyków.
Poznanie symboli Unii Europejskiej.
Pisownia wielką literą nazw państw i ich mieszkańców.
Praca z komputerem, wykorzystanie programu Paint.
CELE:
– Zapoznanie uczniów z nazwami krajów UE.
– Zapoznanie uczniów z flagą UE i flagami państw – członków UE.
– Poznanie hymnu UE – „Oda do radości”.
– Doskonalenieumiejętności wypowiadania się w uporządkowanej
formie.
– Doskonalenieumiejętności pisania nazw państw, kontynentów i ich
mieszkańców wielką literą.
– Kształcenie umiejętności posługiwania się edytorem graficznym.
2
PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW:
Uczeń:
– Potrafiprzedstawić strukturę własnej rodziny.
– Potrafipisać nazwy własne wielką literą.
– Umiepokazać na mapie Polskę i stolicę – Warszawę oraz większe
miasta kraju.
– Umiewymienić i pokazać na mapie niektóre kraje europejskie.
– Znaflagę Unii Europejskiej
– Rozpoznaje flagi niektórych państw
– Wypełnia kolorem flagi Unii i poszczególnych państw, posługując
się edytorem graficznym
– Rozumie znaczenie słów: rodzina, ojczyzna, państwo.
METODY:
– Słowne (wypowiedzi uczniów, praca z tekstem)
– Oglądowe (obserwacja)
– Czynne (praca z komputerem)
FORMY:
– Zbiorowa, grupowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
– wiersz, mapa Polski, mapa Europy, czasopisma, komputer,
przygotowane przez nauczyciela pliki graficzne i tekstowe, karta
pracy dla każdego ucznia
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe. Zapowiedź tematu lekcji.
2. Wprowadzenie do tematu, otworzenie pliku z wierszem
przygotowanym wcześniej przez nauczyciela, odczytanie wiersza
pt. „Rodzina nasza” (ciche indywidualne, głośne przez chętnego
ucznia i chóralne)
3
To jest rodzina nasza
Mama,
Tata,
Natasza
i ja.
I kotek Dymek,
bo tak mu jest na imię.
I jeszcze ten gołąbek,
co chodzi po oknie.
I jeszcze tamto drzewo,
co na deszczu moknie.
3. Rozmowa na temat wiersza:
– Jakie postaci występują w wierszu?
4. Wyjaśnienie pojęcia” rodzina”
Co to jest rodzina?
N. Prezentuje mapę Polski
– Rozmowa na temat: - Gdzie mieszkają członkowie waszych
rodzin? – próba pokazania na mapie miejscowości.
( przylepianie kartek na wskazanych miejscowościach)
Sformułowanie wniosku: Polska to też jedna wielka rodzina.
N. Prezentuje mapę Europy.
– Pokażcie na mapie sąsiadów Polski.
– Jakie inne kraje europejskie znacie?( uczniowie wymieniają i
szukają na mapie)
Ustalenie, że Polska należy do rodziny krajów europejskich
5. Rozmowa na temat pojęć: Polak”, „Europejczyk”
– Jaknazywają się mieszkańcy Polski?
– Jaknazywają się mieszkańcy Europy?
4
– Jak jeszcze można więc nazwać Polaka?
6. Praca z tekstem. Uczniowie uzupełniają tekst z lukami.
Naszą Ojczyzną jest Polska. Leży ona w Europie.
Jesteśmy Polakami i Europejczykami.
7. Przerwa śródlekcyjna. Nauczyciel zaprasza uczniów na wycieczkę
po Europie:
Najpierw jedziemy do Paryża – przed nami wieża Eiffla, patrzymy
wysoko, potem wspinamy się na nią.
Inna słynna wieża znajduje się we Włoszech w Pizie, jest ona
odchylona od poziomu o 5 metrów. Stajemy na jednej nodze
i staramy się utrzymać równowagę. A teraz przenosimy się w Alpy
austriackie i szusujemy na nartach.
Zawędrowaliśmy do Holandii – kraju tulipanów. Zrywamy kwiaty
na piękny bukiet, wąchamy go, powoli wciągamy powietrze nosem
i wypuszczamy ustami. Ten kolorowy bukiet przekażemy Królowej
Wielkiej Brytanii z głębokim ukłonem.
8. Wyjaśnienie pojęcia „Unia”
– Jakiesą wasze obowiązki rodzinne?
– Jakie są korzyści z posiadania rodziny?
– Czyktoś słyszał kiedyś słowo „unia”?
– Co to jest unia?
– Po co powstają związki między państwami?
Pomoc w czasie wojny
Wspólna ochrona środowiska
Pomoc najbiedniejszym
Dzielenie się swoimi osiągnięciami
9. Wyszukiwanie w czasopismach i encyklopediach wiadomości na
temat: Jakie państwa należą do UE (praca w grupach 2 –
osobowych)
5
10. Przedstawienie państw członkowskich.
Na tablicy zawieszone są flagi państw UE, wybrany uczeń przypina
flagę do nazwy państwa.
11.Prezentacja flagi UE. Wyjaśnienie symboliki.
12.Wysłuchanie hymnu UE „Oda do radości”
13.Praca przy komputerach w programie Paint.
• Uczniowie uruchamiają plik wcześniej przygotowany przez
nauczyciela (każdy uczeń ma plik z innymi flagami do
pokolorowania).
• Wspólnie z nauczycielem omawiają zasady pracy w edytorze
graficznym PAINT.
• Uczniowie wypełniają kolorem kilka flag europejskich i podpisują
swoje prace.
• Dodatkowo mogą: narysować polską flagę i podpisać ją.
126100807.001.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin