wycieczka do lasu.doc

(53 KB) Pobierz
Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie  III

 

Czas trwania: zajęcia całodniowe około 5 godzin.

 

Ośrodek tematyczny :Las nas zauroczył.

 

Temat dnia : Wyprawa do lasu w najbliższej okolicy.

 

Zapis w dzienniku :

Wyprawa do lasu. Omówienie celu i przebiegu  wycieczki. Osobliwości okolicy, rozpoznawanie  roślin leśnych. Obserwowanie życia zwierząt. Kolory, dźwięki

i zapachy lasu. Mierzenie miarką centymetrowa obwodu pni drzew. Indywidualne układanie  próśb lasu.

 

Hasła programowe:

Osobliwości okolicy: ciekawe elementy krajobrazu ( rzeźba terenu, szata roślinna, budownictwo) . Obcowanie z przyrodą przez bezpośredni kontakt bez zakłócania  jej spokoju. Piękno przyrody – jej barw, zapachy i dźwięki. Zasady ekologicznego zachowania się w lesie. Rośliny typowe w lesie w naszej okolicy. Troska o umiejętne korzystanie z dóbr  przyrody bez jej degradacji

i bezmyślności  niszczenia.

 

Cele ogólne :

-         poznawanie swojej okolicy i osobliwości jej  krajobrazu;

-         kształcenie umiejętności  układania wypowiedzi;

-         praktyczne posługiwanie się przyrządami optycznymi i przyrządami  mierniczymi;

-         doskonalenie techniki obliczeń matematycznych ( dodawanie

i odejmowanie) porównywanie różnicowe;

-         docenianie  roli zmysłów w poznawaniu przyrody;

-         wyrobienie odwagi w wypowiadaniu własnych  opinii;

-         budzenie wrażliwości na piękno przyrody;

-         rozpoznawanie roślin i zwierząt;

-         wdrażanie  do ochrony  naturalnego środowiska;

-         rozwijanie zainteresowań  swoją miejscowością.

Cele operacyjne:

-         uczeń poznaje osobliwości, wskazuje cechy charakterystyczne krajobrazu zgodnie z rzeczywistością;

-         uczeń rozumie pojęcie teren górzysty, falisty, ze wzgórzami, nizinny  poprzez  obserwację urozmaiconych form w terenie poprzez ich wskazanie;

-         uczeń poprawnie wymienia gatunki roślin uprawnych najbliższej okolicy

    i podaje co najmniej  pięć nazw;

 

 

-         uczeń poprawnie wypowiada się w formie kilkuzdaniowej wypowiedzi  prezentując pomysły próśb lasu;

-         uczeń umie właściwie zachować się w lesie poprze podanie czterech zasad ekologicznego zachowanie się w lesie na podstawie wiersza „ Na skraju lasu”;

-         uczeń rozpoznaje drzewa, krzewy i rośliny zielne wymieniając po trzy nazwy tych roślin występujących w lesie;

-         uczeń docenia rolę zmysłów w poznawaniu środowiska  poprzez wyrażanie słowami tego co słyszy, widzi, wącha i smakuje w lesie i wykorzystanie tekstu wiersza „Ile głosów w lesie” ;

-         uczeń potrafi posługiwać się miarką centymetrową mierząc obwody wybranych pni czterech drzew  i porównać je obliczając różnicę w obwodzie najgrubszego i najcieńszego pnia  mierzonych  drzew;

-         uczeń praktycznie posługuje się lornetką, lupą i aparatem fotograficznym obserwując życie w lesie;

-         uczeń doskonali poprawne wypowiadanie się poprzez dobór odpowiedniego słownictwa  dotyczącego barw jesiennego lasu z wykorzystaniem zależności form przymiotnika od form rzeczownika np. kolorowe liście poprzez prowadzoną obserwację lasu.

 

Cele wychowawcze:

-         uczeń kształci  postawę  wrażliwości i niezwykłości piękna krajobrazu najbliższej okolicy i jesiennego lasu poprzez doznania wzrokowe i słuchowe w czasie wycieczki do lasu w najbliższej okolicy;

 

Formy organizacyjne  [ wg W.Okonia ]

·        wycieczka szkolna,

·        praca zbiorowa,

·        praca grupowa,

·        praca indywidualna.

 

Metody [ wg. W. Okonia]

·        waloryzacyjne,

·        praktyczne,

·        asymilacji wiedzy.

 

Środki dydaktyczne [ wg W.Okonia ]

·        słowne – podręcznik, klucz do oznaczania roślin,

·        techniczne- aparat fotograficzny, lupy, lornetki, miarka centymetrowa,

·        inne – kredki, kartka z bloku, pisaki, torby  papierowe, koszyk wiklinowy.

Model lekcji: P – E – O

                               odkrywanie – przeżywanie - działanie

 

Przebieg lekcji:

 

1.     Omówienie celu i przebiegu wycieczki . Przypomnienie zasad  bezpieczeństwa obowiązującego w drodze do lasu oraz w  lesie.

2.     Wycieczka do lasu.

Wyruszamy sprzed szkoły drogą bitą. Już w marszu prowadzimy obserwacje. Uczniowie przypominają sobie poznane formy terenu. Polecamy poznawanie dróg, szaty roślin, budownictwa.

a) Pierwszy postój – obserwacja ze wzgórza.

    W wyniku rozmowy z uczniami ustalamy wyniki spostrzeżeń:

-         obserwowaliśmy dwa rodzaje dróg – bitą kołową i drogę gruntową,

-         pola uprawne o różnej wielkości, rozpoznawanie roślin uprawnych (buraki, ziemniaki, warzywa), między polami kępy drzew(sosna ,brzoza),

-         widzimy urozmaiconą rzeźbą  terenu, wyróżniamy podstawowe formy wypukłe i wklęsłe, określamy typ krajobrazu(wyżynny).

Wymieniamy elementy krajobrazu widziane  za wszelkich stron:

-    w kierunku wschodnim rozciąga się   pofalowana równina,

-         w kierunku zachodnim teren łagodnie się obniża,

-         natomiast na południu widoczne jest obniżenie terenu, dolina rzeczna i znów teren się wznosi, jest to kolejny pagórek,

-         najbardziej urozmaicone formy widzimy w północnej części okolicy

i łagodne zbocze pagórka, na którym stoimy aż po dolinę rzeki, w dolinie biegnie także szosa, potem teren dość gwałtownie się wznosi tworząc wysoki pagórek.

Opuszczamy punkt widokowy i kierujemy się w dolinę dochodząc do drogi asfaltowej. Idziemy wzdłuż wsi w kierunku zachodnim.

 

b) Obserwacja zabudowań wiejskich.

 

Wspólnie ustalamy:

-         zagrody wiejskie zbudowane są  po obu stronach drogi głównej,

-         typowa zagroda składa się z trzech budynków i studni,

-         domy zbudowane są przeważnie z cegły lub pustaków, rzadko są drewniane.

c) Kolejny punkt ( docelowy )- zachodnia część miejscowości, rozległa dolina, 

    na której znajduje się  las.

1.Wstępna obserwacja lasu. W lesie występują drzewa  iglaste i liściaste.

2.Próby odpowiedzi na pytanie:

  Na czym  polega ekologiczne zachowanie w lesie?

  Wypowiedzi uczniów związane są z wierszem ze s. 39 podręcznika pt. „Na 

  skraju lasu”( utwór może przeczytać uczeń).

 

-         Nie zrywaj dzikich kwiatów i nie wykopuj młodych drzewek. Staraj się 

     obejrzeć je  na miejscu.

-         Nie zbieraj ptasich jaj, żywych owadów, ani innych żywych zwierząt.

Gniazda i młode zwierzęta               oglądaj cicho z oddali.

-         Kiedy szukasz zwierząt pod zwalonymi konarami, pamiętaj, by położyć

     konar  tak, jak leżał. Dzięki temu nie zniszczysz zwierzęcych domów.

-         Nie zostawiaj żadnych śmieci. Plastikowe torebki, puszki i butelki

szkodzą lasom. Nigdy nie rozpalaj ognia.

-         Nie jedz żadnych roślin, ani grzybów, jeśli ktoś dorosły nie powie ci,

że wolno. Niektóre z nich mogą być trujące.

-         Trzymaj się ścieżek .

 

3.Zbieranie do jednego koszyka skarbów lasu.( W celach badawczych zbiera  

  się  niewielkie ilości skarbów lasu, np. szyszki, żołędzie, kolorowe liście, 

  kawałki kory, korzenie, gałęzie itp.)

4.Zabawa dydaktyczna : Kto znajdzie najwięcej kolorów w znalezionym w 

  lesie skarbie.? Uczniowie nazywają barwy jesiennego lasu.

5.Rozpoznawanie drzew, krzewów, roślin zielnych. Wśród drzew  

  wyróżniamy dęby, sosny, klony, świerki, topole, brzozy i buki,

  Uczniowie posługują się z pomocą nauczyciela kluczami do oznaczania  

  drzew i krzewów .

  Warstwy roślinności :

* korony drzew,

* podszyt,

* runo,

* ściółka.             

6.Podpatrywanie życia mieszkańców  lasu.

  Uczniowie praktycznie posługują się lupą, lornetka, aparatem  

  fotograficznym.

  Żyją tutaj:  wiewiórki, zające, sarny, dużo ptaków, mrówki i inne owady.

7.Słuchanie dźwięków lasu.

  Wzorowe czytanie przez nauczyciela  wiersza pt. „Ile głosów w lesie”?

   Rozmowa nauczyciela z uczniami  dotycząca treści utworu.

8.Indywidualne układanie próśb lasu.

   Uczniowie podają  różne propozycje haseł np.             

  -Nie hałasuj w lesie!

  -Nie płosz zwierząt!

  -Nie łam gałęzi!

  -Chroń mrówki!

  -Nie pal ognia!

  -Nie rzucaj butelek w lesie!

  -Nie zrywaj roślin w lesie!

  -Nie wyrzucaj śmieci!

  -Nie kalecz kory ostrymi narzędziami!

 

9. Nauczyciel akcentuje potrzebę ochrony przyrody.

     Podsumowanie  tej części lekcji będzie próba malowania zapachów lasu.   

     Uczniowie wykonują rysunki na kartkach za pomocą kredek.

10.Mierzenie miarką centymetrową obwodów  pni drzew.

Uczniowie mają za zadanie zmierzyć obwód czterech drzew o różnej grubości  na podanym obszarze  i podać obwód najgrubszego i najcieńszego pnia.

Uczniowie obliczają różnicę i dokonują porównania różnicowego ( o ile grubsze ?, o ile cieńsze ? )

11.Wyszukiwanie ulubionego  miejsca  w lesie ( polana).

Zajęcia wg własnego pomysłu np. zabawy ruchowe, biegi, przeskakiwanie zwalonego drzewa, rzuty szyszkami do celu, zbieranie liści dębu, buka czy klonu.

12.Podsumowanie dnia i samoocena .

Na zakończenie  przypominamy wyniki spostrzeżeń z obserwacji poczynionych w drodze do lasu i w lesie. Przeglądamy wykonane rysunki. Uczniowie wybierają pięć najładniejszych prac.

13.W domu: Proponujemy napisanie  podziękowania  dla lasu.

 

Literatura

J.Adamek, Podstawy edukacji wczesnoszkolne, Kraków 2000, Oficyna Wydawnicza Impuls

D.Burnie, Ilustrowany słownik szkolny- Biologia

C.Fitzsimons, Drzewa i lasy, Oficyna Panda,1992

J.Hanisz, Program wczesnoszkolnej edukacji XXI wieku klasy 1 – 3, Warszawa 1999,WSiP

A.Konieczna, E.Grodzka- Jurczyk, Kształcenie zintegrowane w klasie 3, Przewodnik metodyczny część I , Warszawa ,2001,WSiP

W.Laskowska, Rośliny borów, WSiP Warszawa, 1992

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata  Madejczyk – nauczyciel kształcenia zintegrowanego

Szkoła Podstawowa im. ppkł. Łukasza Cieplińskiego przy Zespole Szkół w Gnojnicy Woli

Adres zamieszkania

39-100 Ropczyce

Ul.Piłsudskiego 26B/16

bemadej@wp.pl

tel.0608/370 842

 

 

 

 

 

 

   Scenariusz  zajęć  zintegrowanych  w  klasie  III 

   z  wykorzystaniem  podręcznika  Wesoła szkoła

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin