Życie i posłannictwo siostry Faustyny.doc

(41 KB) Pobierz
Życie i posłannictwo siostry Faustyny - konspekt lekcji

Życie i posłannictwo siostry Faustyny - konspekt lekcji

 

 

Życie i posłannictwo siostry Faustyny

Konspekt lekcji opracowany przez Panią mgr Iwonę Łyczek, nauczyciela Szkoły Podstawowej w Grabkowie, przeznaczony do klasy VI Szkoły Podstawowej.

 

Cel ogólny:

Ukazanie postaci siostry Faustyny, jako Apostołki Bożego Miłosierdzia, zachęcenie do podejmowania uczynków miłosiernych.

 

Cele szczegółowe:

- podaje życiorys siostry Faustyny

- wyjaśnia na czym polegało jej posłannictwo

- wylicza miejsca domów zakonnych, w których przebywała siostra Faustyna

- wymienia główne elementy nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego

- planuje osobiste włączenie się w rozszerzanie kultu o Bożym Miłosierdziu

- podaje czym jest Boże Miłosierdzie

 

Środki dydaktyczne:

plansze z tematem oraz głównymi elementami kultu do Bożego Miłosierdzia, obraz Jezusa Miłosiernego, fragmenty z Dzienniczka siostry Faustyny, płyta multimedialna CD - Encyklopedia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

 

Metody:

wykład, praca w grupach, praca z komputerem, ekspozycja.

 

Wprowadzenie:

Pod jakim hasłem przebiegała ostatnia pielgrzymka Ojca Świętego do Polski?

 

BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE

 

- Co to znaczy być miłosiernym?

 

PRZEDSTAWIENIE PRAWDY - TO MÓWI PAN

 

Pismo święte przybliża nam tajemnicę Bożego miłosierdzia. Święty Paweł tak nas poucza:

 

"Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas samych, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia".

(Ef. 2,4- 5)

- W jaki sposób Bóg okazał miłosierdzie człowiekowi?

 

Dzisiaj poznamy postać osoby, która przyczyniła się do rozszerzenia kultu o Bożym Miłosierdziu - czyli postać siostry Faustyny.

 

Umieszczenie planszy z tematem na tablicy.

 

ŻYCIE I POSŁANNICTWO SIOSTRY FAUSTYNY.

 

Przedstawienie życiorysu:

Siostra Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 roku, jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, we wsi Głogowiec. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Od dzieciństwa odznaczała się umiłowaniem modlitwy, pracowitością, posłuszeństwem i wielką wrażliwością na ludzką biedę. W wieku 16 lat wyjechała do Łodzi, aby pracując u zamożnych rodzin zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. Na zewnątrz nic nie zdradzało jej niezwykle bogatego życia, było ono zwyczajne i monotonne, jednak kryło w sobie nadzwyczajną głębię zjednoczenia z Bogiem.

 

Mając 20 lat udała się z przyjaciółmi na zabawę taneczną. Tam ukazał jej się Pan Jezus, który wypowiedział następujące słowa:

 

"Dokąd Cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz".

 

Pokazanie ilustracji, przedstawiającej miejsce zabawy tanecznej.

 

Po tym wydarzeniu niezwłocznie wstąpiła do zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Otrzymała imię Maria Faustyna. W zakonie przeżyła 13 lat, przebywając w różnych zgromadzeniach - Warszawa, Wilno, Płock, Kraków - Łagiewniki.

 

Lata życia zakonnego obfitowały w objawienia i wizje. Pan Jezus wybrał ją na sekretarkę i apostołkę swojego miłosierdzia, aby przez Nią pokazać światu wielką miłość i miłosierdzie Boga. Całe to posłannictwo zostało zapisane w Jej Dzienniczku, który prowadziła na życzenie Pana Jezusa oraz spowiedników. Dzienniczek został przetłumaczony na wiele języków, m.in. niemiecki, francuski, angielski, włoski, hiszpański, rosyjski, węgierski, szwedzki, a nawet arabski.

 

Siostra Faustyna wyniszczona chorobą różnymi cierpieniami, które znosiła jako dobrowolną ofiarę za grzeszników, zmarła 5. 10. 1938 roku, mając zaledwie 33 lata. Przed śmiercią napisała:

 

Tekst odczytuje uczeń.

"Czuję, że nie kończy się posłannictwo moje ze śmiercią, ale się zacznie. O dusze wątpiące, uchylę wam zasłony nieba, aby was przekonać o dobroci Boga, abyście już więcej nie raniły niedowierzaniem Najsłodszego serca Jezusa. Bóg jest Miłość i Miłosierdzie(Dz.s. 123,nr 281).

 

Stolica Apostolska opierając się na niedokładnych danych zabroniła jednak rozszerzania nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Dopiero w 1967r. ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, przyczynił się do odwołania nakazu i rozpoczął proces beatyfikacyjny siostry Faustyny. Ukończono go w grudniu 1992r. 18 kwietnia 1993 r, na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec święty Jan Paweł II dokonał aktu jej beatyfikacji, a 30 kwietnia 2000 r. aktu kanonizacji. Jej relikwie spoczywają w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

 

Pan Jezus powierzył siostrze Faustynie specjalną misję obwieszczenia światu orędzia o Bożym Miłosierdziu oraz wprowadzenia nowych form tego nabożeństwa. Główne jego elementy to:

- Obraz Pana Jezusa

- Święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

- Koronka do Bożego Miłosierdzia.

- Nowenna do Bożego Miłosierdzia

- Godzina łaski dla świata.

 

Praca w grupach:

Uczniowie otrzymują teksty oraz polecenia. Czas pracy około 5 min. Po prezentacji umieszczają plansze z napisami na tablicy.

 

GRUPA I

 

Obraz z napisem "Jezu ufam Tobie", przedstawia Pana Jezusa w białej szacie, prawa Jego ręka jest podniesiona do błogosławieństwa, lewa dotyka szat na piersiach. Z serca wychodzą dwa duże promienie - czerwony i biały (blady), maja one swoje znaczenie, które wyjaśnił Pan Jezus siostrze Faustynie.

 

Odczytanie fragmentu z Dzienniczka przez ucznia:

Te dwa promienie oznaczają Krew i Wodę; blady promień oznacza Wodę, która usprawiedliwia dusze, czerwony oznacza Krew, która jest życiem dusz". (Dz.s.128,nr299)

 

- Opisz obraz Jezusa Miłosiernego.

- Wyjaśnij symbolikę obrazu.

 

GRUPA II

Święto Miłosierdzia, obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Odczytanie fragm. Z Dzienniczka:

Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. w ten dzień dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar,... niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat.(Dz.s.268, nr699)

 

- Kiedy obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego?

- Jakich łask udzieli Jezus czcicielom tego święta?

 

GRUPA III

Koronka do Miłosierdzia Bożego jest to modlitwa, której treść przekazał siostrze Faustynie sam Pan Jezus:

Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa za grzechy nasze i całego świata; dla Jego bolesnej Męki miej Miłosierdzie dla nas.(Dz.s.192,nr474- 475). Ktokolwiek będzie ja odmawiał dostąpi miłosierdzia Bożego w godzinę śmierci.(Dz.s.264,nr687).

 

- Podaj treść modlitwy, zwanej Koronką do Miłosierdzia Bożego.

- Jakich łask udzieli Jezus odmawiającym Koronkę do Miłosierdzia Bożego?

 

GRUPA IV

Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił rozpocząć nowennę w Wielki Piątek, ma ona trwać 9 dni - do święta Miłosierdzia Bożego. Przez te 9 dni odmawiana jest Koronka i Bożemu Miłosierdziu polecana jest inna grupa dusz: dusze grzeszników, dusze kapłańskie i zakonne, pobożne, dusze pogan, braci odłączonych, małych dzieci, cierpiących w czyśćcu oraz dusze oziębłe.

 

Odczytanie fragmentu z Dzienniczka:

 

Pragnę, abyś przez te dziewięć dni sprowadzała dusze do zdroju Mojego miłosierdzia, by zaczerpnęły wszelkiej łaski, jakiej potrzebują na trudy życia, a szczególnie w godzinie śmierci. W każdym dniu przyprowadzisz do Serca Mego odmienną grupę dusz i zanurzysz je w tym morzu Miłosierdzia Mojego.(Dz.s.404,nr1209)

 

- Na czym polega nowenna do Miłosierdzia Bożego?

- Jakie grupy dusz polecane są Miłosierdziu Bożemu?

 

GRUPA V

 

Godzina łaski dla świata. Pan Jezus pragnął, by o godzinie 15 oddawać cześć Jego Męce, bowiem ta godzina przypomina Jego śmierć na Krzyżu.

 

Odczytanie fragmentu z Dzienniczka:

O trzeciej godzinie błagaj Mojego miłosierdzia szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w Mojej Męce. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego... w tej godzinie nie odmówię niczego duszy, która mnie prosi przez mękę Moją....(Dz.s.439,nr1320)

 

- Wyjaśnij znaczenie Godziny Łaski dla świata.

 

Jeśli dysponujemy płytą multimedialną CD można ją teraz zaprezentować.

 

Prezentacja płyty multimedialnej CD:

- pokazanie i omówienie miejsc pobytu, związanych z siostrą Faustyną

- pokazanie i omówienie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach

- prezentacja nowej Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach

- prezentacja fragmentów z pobytu Ojca Świętego w nowej Bazylice, w 2002 r.

 

Podsumowaniem katechezy jest Quiz zawarty na płycie, zawierający pytania z życiorysu i posłannictwa siostry Faustyny.

 

- W jaki sposób każdy z was może włączyć się w rozszerzanie kultu o Bożym Miłosierdziu?

 

Zapis do zeszytu.

Uczniowie przepisują temat i treści z plansz umieszczonych na tablicy.

 

Praca domowa

1. Wypisz uczynki miłosierne względem duszy i ciała i postaraj się wypełniać je w życiu.

2. Pomódl się Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji grzeszników.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin