SYSTEMY_PEDAGOGICZNE-sesja.docx

(13 KB) Pobierz

SYSTEMY PEDAGOGICZNE

EDUKACJA- to ogół wpływów na jednostki, gr. Ludzkie, wpływów sprzyjających takiemu ich rozwojowi i wykorzystaniu posiadanych możliwości aby w max stopniu stały się świadomymi twórczymi członkami wspólnoty społecznej , narodowej, kulturowej i globalnej oraz by stały się zdolne do aktywnej samorealizacji, niepowtarzalnej i trwałej tożsamości i odrębności, były zdolne do rozwijania własnego Ja , poprzez podejmowanie zadań ponadosob., poprzez utrzymywanie ciągłości własnego Ja w toku spełnienia zadań dalekich. Zadania osobiste- kształcenie się, obowiązki codzienne, poznawanie innych ludzi. Zadania bliskie i dalekie można je pojmować wg różnych kryteriów. Zadania bliskie mogą być np. mniej ważne, podchodzimy do nich z dystansem, to nie są jeszcze dalekie. Są to najczęściej zadania długoterminowe.

EDUKACJA wg Kwiecińskiego- To ogół czynności prowadzenia drugiego człowieka i jego własnej aktywności w osiąganiu pełnych i swoistych dlań możliwości jak tez ogół wpływów i funkcji  ustanawiających i regulujących osobowość  człowieka i jego zachowania w relacji do innych ludzi i wobec świata( def. Najszerzej pojmowana)

Kwieciński podzielił edukację na procesy składowe (10) dziesięciościan:

1)     ściana GLOBALIZACJA- kategoria typu świat, problemy świata(zagrożenia ,wojny), zwracanie uwagi na miejsce jednostki w świecie globalnym, kosmopolityzm. Niedosyt tej ściany świadczy o zamykaniu się we własnym otoczeniu.

2)     ETATYZACJA- państwo i jego suwerenność, jak jest urządzone, jego zwolennicy i przeciwnicy, jak funkcjonuje. Jeśli ta ściana jest zbyt wyeksponowana tzn. że jesteśmy zbyt uzależnieni od państwa. Niedosyt świadczy o braku więzi z państwem i odcięcie się.

3)     NACJONALIZACJA- naród, jego tradycje, zasady. Nadmiar tej ściany prowadzi do szowinizmów, walkę o rangę, zniszczenia tych co są poza. Niedosyt świadczy o pozbawieniu nas korzeni, więzi, brak patriotyzmu.

4)     KOLEKTYWIZACJA- (socjalizacja wtórna)- klasa społeczna, to co jej dotyczy, więzi, interesy. W obrębie tej ściany kształtowane są nasze przekonania. Przerost prowadzi do zakłóceń w procesie wychowania.

5)     POLITYZACJA, PROFESJONALIZACJA, BIUROKRATYZACJA- organizacje i instytucje. Tworzenie instytucji ma pomóc jednostkom. Ta ściana to kształcenie także do zawodu i pracy. W obrębie tych instytucji pełnione są różne funkcje.

6)     SOCJALIZACJA(uspołecznienie pierwotne)- rodzina, grupa rówieśnicza i społeczności lokalne. Edukacja odbywa się poprzez wrastanie w pewne panujące normy. Przerost tej ściany może powodować dysharmonie.

7)     INKULTURACJA, PERSONALIZACJA- osobowość kulturowa i społeczna. Poprzez wrastanie w kulturę potrafimy dokonywać autonomicznych wyborów. Jeśli jest przerost prowadzi do fundalizmu.

8)     WYCHOWANIE, JURYDYFIKACJA- obywatel wdrażany do akceptacji ról , każdy ma swoja rolę np. dziecka, matki, wyborcy. Należą tu także pewne prawa i obowiązki.

9)     KSZTAŁCENIE, HUMANIZACJA- tutaj mieści się osoba ludzka, kształcenie, nauczanie, wiedza, podstawy, nawyki, doświadczenia, umiejętności. Wiedza i umiejętności są wtórne. W humanizacji zwraca się uwagę na wartości godnościowe. Ta ściana odpowiedzialna jest za kształtowanie potrzeb wtórnych.

10) HOMINIZACJA- organizm ludzki i kształtowanie cech gatunkowych człowieka ( wychowanie np. zdrowotne, seksualne). Odpowiedzialna jest za potrzeby pierwotne.

Ta klasyfikacja jest zrobiona od ogółu do szczegółu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin