ZAGADZNIENIA WSTĘPNE.doc

(23 KB) Pobierz
ZAGADZNIENIA WSTĘPNE:

ZAGADZNIENIA WSTĘPNE:

 

§1. Przedmiot wykładu prawa rzymskiego:

 

Prawo rzymskie to termin wieloznaczny. Jest to zarazem dyscyplina naukowa należąca do najstarszych dziedzin wiedzy, które były przedmiotem badań naukowych. Prawo rzymskie zajmuje się głównie prawem obowiązującym w starożytnym Rzymie od 753 roku p.n.e. czyli momentu pojawienia się państwa rzymskiego na arenie historycznej, aż do 565 roku n.e. czyli śmierci cesarza Justyniana.

 

Za panowania Justyniana dokonano największej w dziejach antyku kodyfikacji prawa. Obejmowała ona trzy fundamentalne dzieła podsumowujące dorobek myśli prawniczej Rzymian w okresie minionych trzynastu wieków:

·          Digesta (Pandectae) – zbiór fragmentów z dzieł prawników rzymskich (od I wieku p.n.e. aż do III wieku n.e.)

·          Institutiones – elementarny podręcznik prawa ułożony w oparciu o dzieła prawników rzymskich z I i II wieku n.e. (głównie Instytucje Gaiusa)

·          Codex – zbiór konstytucji  wydanych przez cesarzy rzymskich poczynając od Hadriana, a kończąc na Justynianie.

 

Te trzy dzieła wchodzą w skład Korpus Iuris Civilis, w którym część czwartą stanowią Novellae, czyli zbiór konstytucji Justyniania i dwóch jego następców (Justyna II i Tyberiusza II).

 

§2. Pojęcie prawa:

 

Życie każdego społeczeństwa musi być regulowane przez normy nakładające na poszczególne jednostki, które to społeczeństwo tworzą, albo na poszczególne jego grupy, obowiązek określonego postępowania czy też zachowania się w takiej bądź innej sytuacji.

Wielorakie strony aktywności społecznej ludzi są regulowane przez normy, które mają na celu zmuszenie go do określonego działania lub zaniechania. Rzymianie postrzegali te normy w sposób abstrakcyjny, czyli ujmowali je w sposób ogólny, a nie jak większość państw antycznych dla określonego przypadku (casus).

 

Normy postępowania mają charakter, jeśli formułują wobec adresata nakaz lub zakaz, grożąc zarazem sankcją za jego zlekceważenie.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin