konspekt.docx

(20 KB) Pobierz

Karolina Gaca EEiJA II r.

 

Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej w klasie I

 

Blok tematyczny: Moja rodzina

Temat dnia: Jesteśmy rodziną

Temat zajęć: Dłuższe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny

Blok programowy: Ćwiczenia w mówieniu i pisaniu.

            Cel ogólny:

·        swobodne kilkuzdaniowe wypowiedzi dzieci n.t. członków rodziny

·        układanie zdań pojedynczych

·        poznanie i utrwalenie pisowni słów związanych z członkami rodziny

 

            Cele operacyjne:

A)  – Zapamiętanie wiadomości:

·        uczeń zna i rozumie treść wiersza „Weźcie mnie za ręce”

·        wie jak prawidłowo zapisać zdanie

B)   – Zrozumienie  wiadomości:

·        uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania związane z treścią wiersza

C)   – Umiejętności:

·        uczeń umie samodzielnie wypowiadać się całymi zdaniami n.t. własnych przeżyć

D)  – Umiejętności stosowane w sytuacjach problemowych:

·        uczeń umie samodzielnie ułożyć zdania oznajmujące n.t. członków rodziny

             Cele wychowawcze:

·        wyrabianie szacunku dla rodziny

              Metody:

·        słowna: rozmowa kierowana

·        praktycznego działania: układanie i zapis zdań oznajmujących

·        kreatywne metody pracy: burza mózgów

              Formy pracy:

·        indywidualna jednolita

              Środki dydaktyczne:

·        rozsypanka wyrazowa

·        wiersz „ Weźcie mnie za ręce”

·        papierowe serca dla każdego ucznia

·        kartki z boku technicznego

·        sylwetki członków rodziny

Przebieg zajęć:

 

1.     Wprowadzenie do tematu – układanie rozsypanki wyrazowej, wklejanie jej do zeszytu i przepisywanie.

 

Rozsypanka wyrazowa

ta

ta

i

ro

to

ma

Ma

moi

ce.

dzi

 

 

Rozmowa:

 

·        Kiedy jest święto mam? – 26 V A kiedy święto taty? -23 VI

·        Jak się te święta nazywają? – Dzień Matki i Dzień Ojca

 

2. Członkowie rodziny

 

·        Kto stanowi naszą rodzinę?

·        Słowo „jedynak” i „bliźniaki”.

·        Praca na tablicy-nauczyciel rysuje serce, w którym wpisuje wyraz „Rodzina”, wokół niego wypisuje członków rodziny (mama, tata, babcia, dziadek, siostra, brat). Można poszerzyć jeszcze o słowa ciocia i wujek.

 

 

 

3. Praca w zeszycie – dzieci wklejają serca otrzymane od nauczyciela i starannie przepisują wyrazy z tablicy

 

4. Przerwa śród lekcyjna – dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę „Maszeruje wiosna”

5. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Weźcie mnie za ręce

autor: Małgorzata Wiśniewska-Koszela

 

Z noskiem spłaszczonym na szybie,
z maleńką łezką w oku,
czekam w ciemność wpatrzony,
aż wyłonicie się z mroku.

Każde z Was jest połówką
jabłuszka rumianego,
gdy razem jesteście w domu,
to latem pachnie, dlatego.

W pośpiechu, wśród obowiązków,
tak często się mijamy.
Wieczorem czekam stęskniony
na powrót taty i mamy.

Mamo i Tato,
weźcie mnie za ręce.
Kochajcie mnie mocno,
ja nie chcę niczego więcej.

 

 

6. Analiza wiersza:

 

·        Na co czeka bohater wiersza?

·        Czy jest on smutny czy wesoły?

 

 

7. Burza mózgów – Jakie są obowiązki mamy, a jakie taty w domu? A jakie nasze?

 

·        wynoszenie śmieci

·        naprawy

·        gotowanie

·        sprzątanie pokoju

·        opieka nad bratem, siostrą

·        nakrywanie do stołu

·        robienie zakupów

·        zmywanie naczyń

·        pranie

·        ścieranie kurzy

·        podlewanie kwiatów

·        wyprowadzanie psa

 

 

8. Rozmowa z dziećmi-chętni uczniowie wypowiadają się na temat swoich obowiązków w domu

 

9. Wklejenie na kartki A4 z boku technicznego sylwetek członków rodziny, pokolorowanie ich, dorysowywanie szczegółów i podpisanie.





 

 













 

 

 

 









 

 

 

 

 

10. Podsumowanie zajęć i ocena pracy dzieci.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin