Sherborne zajęcia.doc

(54 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć ruchowych

 

1.Wiek dzieci: 3-4 - latki

2.Rodzaj aktywności : ruchowa, werbalna

3.Pomoce: kocyki, muzyka relaksacyjna

4.Cele:

- rozwijanie sprawności ruchowej, poczucia wiary w swoje siły i możliwości

- zdobycie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu

- nawiązanie bliskiego kontaktu między dziećmi, a rodzicami zdobycie

  wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa i miłości.

- poznawanie swojego ciała i zrozumienie potrzeb drugiego człowieka

5. Metody:

- ruchu rozwijającego W Scherborn,

- twórcze R. Labana,

- kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona

6. Formy: indywidualne, w parach, grupowe.

7. Przebieg zajęcia:

 

 

 

Zadanie

Pozycja wyjściowa

 

 

Sposób realizacji

 

Uwagi

 

1.Czynności organizacyjnoporządkowe.

 

 

 

Wejście do sali w parach, przywitanie słowem i rękami.

 

 

Dzieci dobierają się w pary z rodzicem.

 

2. Ćwiczenia wg. metody Dennisona

pary, buzią do siebie

 

Ruchy naprzemienne

- dotykanie prawą ręką lewego kolana i na przemian lewą - prawego kolana;
- dotykanie lewą ręką prawej stopy
i odwrotnie;

 

 

Według wskazań nauczycielki

 

 

3. Zabawa bieżna

„Berek w parach”.

 

Dziecko ucieka, a mama lub tata je goni, złapane staje się „berkiem”.

 

 

Bieg bez potrąceń.

 

 

 

 

4. Poznanie własnego ciała.

siad prosty, tyłem do siebie

 

 

Rozcieranie, poklepywanie kolan, dotykanie łokciami kolan, stóp: palców, pięt, kostek.

 


Siad w parach.

 

5.Wyczuwanie pleców i pośladków.

Siad, rozkroczny, tyłem do siebie.

 

 

Kontakt plecami, masaż pleców własnych i partnera, kręcenie się w kółko na pośladkach.

 

Siad jak wyżej.

 

6. Wyczucie pleców i brzucha.

Leżenie tyłem i przodem.

 

 

Ślizganie się w kółko na plecach.

Ślizganie się w kółko na brzuchu.

 

Leżenie obok siebie.

 

7.Ćwiczenie

„z równowagą

Leżenie z ramionami i nogami w bok.

 

Marsz z przekroczeniem ramion, nóg, tułowia partnera.

 

Partner aktywny
i bierny.

Zmiana ról.

 

 

        

8. „Skała” – siła.

Siad skulny rozkroczny.

 

 

Pchanie partnera tak, aby pokonać jego opór.

 

Zmiana ról.

 

9. „Odklejanie”

„Rolowanie”

„Wycieczka”.

 

Odrywanie partnera od podłogi. Turlanie partnera. Ciągnięcie partnera za ręce i nogi.

 

Zmiana ról. Ćwiczenie z kocami.

 

 

10.Ćwiczenie „razem”.

Wyczucie kolan.

 

 

Maszerowanie z wysoko unoszonymi kolanami, chodzenie na „sztywnych” i „gumowych” nogach.

 

 

Ćwiczenie w parach. Chwyt za ręce.

 

11. „Domek” – chodzenie na czworakach.

Klęk podparty.

 

 

Rodzic w klęku podpartym tworzy „domek”, dziecko na czworakach lub pełzając wchodzi do „domku”.

 

Zmiana ról.

Poprawne czworakowanie.

 

12. „Tunel”.

Klęk podparty.

 

 

Połowa grupy (rodzice) tworzy „tunel”, dzieci czołgają się na brzuchu w „tunelu”.

 

 

Ewentualna zmiana ról.

 

13. Wesoły taniec.

w rozsypce

 

- tańczą same ręce, nogi, głowa, całe ciała,

 

Muzyka żywa, wesoła

 

14. Swobodny taniec- przerwa w muzyce.

Po całej sali

 

Na przerwę w muzyce:

- stop, bezruch

- dotknięcie łokciem do uda

- dotknięcie ucha, nosa itp.

- sięganie jak najdalej rękami, nogami, głową

- dotknięcie najbliższego sąsiada

- naśladowanie ruchów nauczycielki, rodzica

 

 

Reagowanie na polecenia

 

15. Wspólny taniec-

W parach,

W kole – dziecko- rodzic

 

- Dwa Michały

- cwał w kole w jednym i drugim kierunku

 

Muzyka

 

16.„Kołysanie”.

Siad skulny rozkroczny.

 

 

 

 

 

Tworzenie „fotelika” dla partnera. Kołysanie na boki, tulenie, głaskanie.

 

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin