Poznajemy zioła.DOC

(37 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA NR 1 JESIEŃ

Przedszkole nr 16 w Koszalinie

 

SCENARIUSZ ZAJĘCIA NR 3 (WIOSNA)

 

Grupa wiekowa: dzieci 6 letnie

Rodzaj zajęcia: Mowa z przyrodą połączona z elementami plastyki

Temat zajęcia: Poznajemy zioła na pobliskiej łące. Obserwujemy przyrodę w naturalnym środowisku.

Cele główne:

Ø     Zapoznajemy się z florą występującą na łące

Ø     Rozwijamy potrzebę przebywania w środowisku naturalnym – łąka

Ø     Obserwujemy przyrodę w sposób bezpośredni

Ø     Korzystamy z przyrządów optycznych (lupa)

Cele szczegółowe:

a)     Wiadomości

Ø     Zna podstawowe rośliny które można spotkać na łące

Ø     Odpowiada na zadawane pytania w sposób logiczny

Ø     Wie w jaki sposób posługiwać się lupą

Ø     Wie do czego służą zioła i w jakim celu się je zbiera

b)    Umiejętności

Ø     Potrafi odszukać zioła według atlasu (klasyfikacja)

Ø     Potrafi odczytać nazwę i określić cechy charakterystyczne (kolor, wielkość, kształt, według przygotowanych kart)

Ø     Potrafi korzystać z materiałów plastycznych

c)     Postawy

Ø     Utrwalanie wytrwałości w realizacji zadań

Ø     Wypowiadanie się szanując wypowiedzi innych i oczekując na swoją kolej

Ø     Reagowanie na polecenia nauczyciela i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa

Ø     Potrafi współpracować w grupie i indywidualnie

Metody pracy: aktywizująca, problemowa, eksperyment, obserwacja

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne: lupa, woreczki foliowe, atlas roślin, karty z podstawowymi ziołami znajdującymi się na łące i podpisami (mniszek lekarski, krwawnik pospolity, dziurawiec, babka lancetowata i babka zwyczajna, stokrotka, materiały plastyczne (klej, arkusz A3).

 

 

Przebieg zajęcia

 

1.     Nauczyciel rozmawia z dziećmi przed tablicą o tym w jaki sposób należy w trakcie wycieczki korzystać z przygotowanych kart na których zostały narysowane podstawowe zioła, które można spotkać na łące. Przypominamy sobie o zasadach bezpieczeństwa oraz w jaki sposób korzystamy z lupy.

2.     Idziemy na pobliską łąkę, rozpoznajemy podstawowe zioła i zbieramy po jednym okazie (listek + kwiatostan). Odszukujemy podstawowe zioła według kart, korzystamy również z atlasu tj.

Ø           stokrotka

Ø           babka lancetowata

Ø           babka zwyczajna

Ø           dziurawiec

Ø           krwawnik pospolity

Ø           mniszek pospolity

Obserwujemy owady i zwierzęta zamieszkujące łąkę korzystamy z lupy, próbujemy nazywać poszczególne okazy.

3.     Po powrocie do przedszkola dzielimy się spostrzeżeniami i prezentujemy zgromadzone rośliny. Tworzymy wspólnie tablicę informacyjną dotyczącą ziół na podstawie której tworzymy własne. Każdą roślinę podpisujemy i przyporządkowujemy do niej krótki opis i działanie na organizm, w ten sposób dzieci na swoich kartkach formatu A3 tworzą własne tablice.

Ø           Mniszek pospolity – stosowany na przeziębienia i ból gardła.

Ø           Krwawnik pospolity – pomaga przy kłopotach żołądkowych, można nim przemywać cerę a liście kłaść na skaleczone miejsca tamując w ten sposób upływ krwi.

Ø           Dziurawiec – pomaga przy bólach żołądka, wątroby, naparem można płukać gardło.

Ø           Babka lancetowata – przykłada się ja na opuchlizny, wrzody i na miejsca ukłucia przez owady, naparem można płukać gardło przemywa się również oczy przy zapaleniu spojówek.

Ø           Stokrotka – pomaga przy problemach z biegunka jak również można napar stosować przy kaszlu, przeziębieniach. Zgniecione, świeże liście pomagają w gojeniu ran i stłuczeń.

4. Prace plastyczne prezentujemy na tablicy w holu, zachęcając do zbierania ziół. Przypominamy wszystkim o tym, że zioła zbieramy w suchy słoneczny dzień i najlepiej z dala od szosy i ruchu ulicznego.

Scenariusz zajęć opracowała:

Krystyna Madera

nauczyciel mianowany

Przedszkola nr 16 w Koszalinie

ul. Szenwalda 9

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin