krzyz.doc

(2287 KB) Pobierz


Obraz1.jpg
Międzynarodowy Czerwony Krzyż

 

Czerwony Krzyż (Red Cross)

         Czerwony Krzyż (Red Cross) - międzynarodowa organizacja humanitarna i charytatywna, założona w 1864 w celu niesienia pomocy rannym żołnierzom. Od 1988 Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Półksiężyca.

        
Obraz2.jpg
Obejmuje kilka organizacji:

         Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, założony w Genewie w 1864,

         Międzynarodową Federację Krajowych Towarzystw Czerwonego Krzyża,

         Czerwonego Półksiężyca oraz Czerwonego Lwa i Słońca (nazwa od 1991, wcześniej Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, utworzona w 1919 w Genewie),

         Stowarzyszenia Narodowe Czerwonego Krzyża.

 


Obraz3.jpg
Misja Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

Podstawową misją Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.

W wypełnianiu swojej misji Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc podejmuje przede wszystkim takie zadania jak:
· ochrona życia i zdrowia,
· zapewnienie poszanowania istoty ludzkiej, zwłaszcza podczas konfliktów zbrojnych i w innych krytycznych sytuacjach,
· praca na rzecz zapobiegania chorobom i rozwijanie pomocy społecznej,
· aktywizowanie pracy wolontariuszy i stała gotowość do niesienia pomocy,
· budowa uniwersalnego poczucia solidarności ze wszystkimi, którzy potrzebują ochrony i pomocy.

 

Zasady Międzynarodowego Czerwonego Krzyża

HUMANITARYZM

Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnienia poszanowania osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami

BEZSTRONNOŚĆ

Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy cierpiącym, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa w najbardziej naglących przypadkach.
NEUTRALNOŚĆ

Ruch powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych oraz  w każdym czasie  w sporach natury politycznej, rasowej, religijnej lub ideologicznej.

NIEZALEŻNOŚĆ

Stowarzyszenia krajowe służąc pomocą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej i podlegając prawu obowiązującemu w ich państwach

DOBROWOLNOŚĆ

Ruch niesie pomoc dobrowolnie, nie kierując się chęcią osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści.

JEDNOŚĆ

Powinno ono być otwarte dla wszystkich i obejmować swą humanitarną działalnością obszar całego kraju

POWSZECHNOŚĆ

wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa sobie nawzajem pomocy


Obraz4.png
Funkcje i skład MCK

Międzynarodowy Czerwony Krzyż pełni funkcje o istotnym znaczeniu dla zapewnienia skuteczności przepisów prawa międzynarodowego, mające na celu ochronę określonych kategorii osób przed skutkami działań wojennych, a także dla rozwoju humanitarnego prawa konfliktów zbrojnych. Jednocześnie prowadzi szeroką akcję pomocy ofiarom wojny.

 

Składa się z trzech elementów:
- krajowe stowarzyszenia czerwonego krzyża
- międzynarodowy komitet czerwonego krzyża (MKCK)
liga stowarzyszeń czerwonego krzyża
oprócz pomocy ofiarom zajmuje się także szukaniem zaginionych, oraz doskonalenie przepisów prawa.

Działalność MCK

Podstawową działalnością Ruchu Czerwonego Krzyża w czasie pokoju jest pomoc  humanitarna niesiona ofiarom klęsk żywiołowych i katastrof,ale i codzienna pomoc ludziom.W czasie konfliktów zbrojnych czerwony krzyż udziela pomocy rannym, jeńcom oraz ludności cywilnej,wizytuje obozy internowanych i uchodźców.Obecnie Czerwony Krzyż koordynuje międzynarodową pomoc humanitarna ofiarom konfliktu bałkańskiego,czeczeńskiego ,afgańskiego.

Obraz5.png

Polski Czerwony Krzyż


Obraz6.png
PCK - organizacja powołana w 1919 jako narodowe stowarzyszenie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Do 1927 nosiło nazwę Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Początkowo PCK zajmował się niesieniem pomocy ofiarom I wojny światowej oraz ofiarom epidemii. Do jego zadań należało również szkolenie w zakresie ratownictwa sanitarnego (tzw. pierwszej pomocy).

Zadania PCK

Do zadań PCK należy:

prowadzenie działalności szkoleniowej w zakresie ochrony zdrowia,

opieka nad samotnymi chorymi,

propagowanie honorowego krwiodawstwa

udział w krajowych i międzynarodowych akcjach na rzecz ofiar klęsk żywiołowych i wojny, w ramach zobowiązań wynikających z przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.


Obraz7.png

 

 

 

MKCK

 

MKCK składa się wyłącznie z obywateli szwajcarskich, jego symbolem od 1980 jest czerwony krzyż na białym tle (zamienione barwy Szwajcarii).

Stanowi on centrum informacji o jeńcach, osobach zaginionych, interweniuje w ich sprawach, udziela pomocy ofiarom międzynarodowych konfliktów, współuczestniczy w opracowywaniu nowych konwencji humanitarnych, może być mediatorem.

Za swe zasługi otrzymał pokojową Nagrodę Nobla w 1917, 1944 i 1963.

Per humanitatem ad pacem

Liga Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża zrzesza krajowe organizacje z całego świata (występujące pod nazwą Czerwony Półksiężyc w krajach islamu, Czerwony Lew w Iranie, Czerwona Gwiazda w Izraelu).

Jej dewizą jest per humanitatem ad pacem (przez humanitaryzm do pokoju), hasło przyjęte w 1961 na praskim spotkaniu – Konferencji Rady Pełnomocników.

Jej zadaniem jest rozwój krajowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, podnoszenie poziomu sanitarnego, ochrony zdrowia ludności, udzielanie pomocy społecznej. Również otrzymała pokojową Nagrodę Nobla w 1963. Przykładem stowarzyszenia narodowego jest Polski Czerwony Krzyż (PCK).

 

Pierwsza pomoc

PCK nadal zajmuje się propagowaniem honorowego krwiodawstwa,działalnością  edukacyjną,promuje zdrowy styl życia przygotowuje młodzież do udzielania pierwszej pomocy upowszechnia międzynarodowe prawo humanitarne


Obraz9.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PCK w akcji

Ratownicy gdańskiej Grupy Ratownictwa Medycznego PCK natychmiast po rozstawieniu bazy przystąpili do prowadzenia w pełni wyposażonego punktu medycznego zdolnego pomieścić jednorazowo do ośmiu osób poważniej poszkodowanych oraz kolejnych pięciu osób z lekkimi obrażeniami. Jednocześnie uruchomiony został punkt socjalny, w którym uczestniczący w akcji mogli usiąść, zjeść posiłek oraz napić się ciepłej kawy lub herbaty

Obraz10.png

 

 

www.lo19.gda.pl/domowe/kukla/prace_uczniow/czerwony_krzyz/czerwony_ krzyz.ppt

pl.wikipedia.org/wiki/Czerwony_Krzyż

pl.wikipedia.org/wiki/Międzynarodowy_Ruch_Czerwonego_Krzyża_i_ Czerwonego_Półksiężyca

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin