Krak dwuskładnikowy DALA.doc

(100 KB) Pobierz

Krak dwuskładnikowy DALA- test laboratorium Cafeart.pl

Początek formularza

 


Image
Choć od dość dawna obecny na rynku jest to produkt stosunkowo  mało popularny. W naszym cafeartowym laboratorium postanowiliśmy wykonać  testy na kraku dwuskładnikowym DALA i opisać nasze z nim doświadczenia.

 

Okazało się iż jest to produkt bardzo wartościowy-daje ładne spękania, które mogą zadowolić użytkownika i aby je uzyskać wystarczy dostosować się do wskazówek producenta.

Charakterystyka preparatu

Pierwszy składnik (tzw. potocznie step 1) jest preparatem o dość rzadkiej konsystencji,  który łatwo i bez problemu rozprowadza się po powierzchni przedmiotu.

Drugi składnik ( czyli tzw.  step 2 ) jest natomiast dużo gęstszy– polecam do jego rozprowadzenia pędzel  płaski,  syntetyczny o sprężystym włosiu. Preparat pomimo jego gęstości starajmy się rozprowadzić dość grubo ale równomiernie po powierzchni dekorowanego przedmiotu. Uważajmy aby nie pozostawić np. grubszych smug ponieważ mogą zrobić się nam zamiast ładnych delikatnych spękań nieestetyczne szczeliny

http://www.cafeart.pl/_jgfw_/cls/phpthumb/phpThumb.php?src=../../..//images/stories/decoupage/es_dala/A.JPG&w=320&h=

Do wypełniania spękań producent  poleca specjalny preparat przypominający farbę olejną w tubce o nazwie Antique Rub, który dobrze i bez problemu wciera się w spękania.

http://www.cafeart.pl/_jgfw_/cls/phpthumb/phpThumb.php?src=../../..//images/stories/decoupage/es_dala/1.JPG&w=320&h=

Na poniższym zdjęciu przedstawione zostały efekty spękań uzyskanych krakiem Dala w trybie tzw. przyspieszonego schnięcia czyli po podsuszaniu preparatu suszarką do włosów. Podkreślam, że odczekałam około 30 minut zanim zaczęłam delikatnie podsuszać krak suszarką i robiłam to z dużym wyczuciem !! Po nałożeniu pierwszego preparatu został on delikatnie podsuszony podobnie jak i drugi składnik a oto co uzyskaliśmy. Brzydkie, drobne ale jednocześnie zbyt szerokie spękania, w które trudno wetrzeć jakikolwiek preparat, ponieważ podczas polerowania powierzchni szmatką preparat zostaje wyczyszczony ze zbyt szerokich szczelin. Poza tym tam gdzie niezbyt starannie rozprowadziliśmy preparat powstały duże pęknięcia.

http://www.cafeart.pl/_jgfw_/cls/phpthumb/phpThumb.php?src=../../..//images/stories/decoupage/es_dala/2.JPG&w=320&h=

Tutaj widzimy efekt starannej i zalecanej przez producenta pracy z krakiem – a więc równomierne  rozprowadzenie drugiego stepu na stepie pierwszym i pozostawienie preparatu do samodzielnego wyschnięcia ( około 6 -8 godzin w temperaturze 20 stopni). Jakże odmienny rezultat!!

Do ładnych regularnych spękań wtarłam bez najmniejszego problemu preparat Antique Rub, którego nadmiar usunęłam po kilku minutach z powierzchni przedmiotu polerując go miękką bawełnianą szmatką. Powierzchnię przedmiotu polakierowałam następnie poliuretanowym lakierem.

Wnioski

Krak przy odrobinie cierpliwości nie powinien sprawiać problemu w użyciu. Nie należy go poddawać przyspieszonemu suszeniu-pozostawmy preparat do samodzielnego wyschnięcia a powstały efekt spękań nie powinien nikogo rozczarować !!!

Nie polecam preparatu osobom niecierpliwym oraz prowadzącym kursy decoupage,  ponieważ ograniczeni czasem prowadzący kursy są zmuszeni zwykle do podsuszania kraka suszarką a wówczas efekty mogą być  różne-niekoniecznie zadowalające.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin