SCENARIUSZ ZAJĘĆgwiazdki.doc

(37 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

pamiątkarstwo

 

Prowadzący: Magdalena Werner

Data: 12 grudzień 2006

Klasa: 1pb

Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne

Temat: Wykonanie gwiazdek z drutu, koralików i słomy – wykorzystanie

             elementów tradycyjnej sztuki ludowej.

Bhp: Używając szczypiec i kombinerek zachowujemy szczególną ostrożność,

          używamy narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

  Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń potrafi wykonać gwiazdkę z drutu, koralików i słomy, a w szczególności:

A)  WIE:

·        Jakie materiały potrzebne są do wykonania gwiazdki.

·        Jakich będzie używać narzędzi.

·        W jakim celu wykonuje daną pracę.

B)   POTRAFI:

·        Nakładać elementy ozdobne na ramiona gwiazdki (powtarzanie identycznych sekwencji na każdym ramieniu gwiazdki).

·        Doprowadzić do końca rozpoczętą pracę.

C)  PAMIĘTA:

·        Etapy pracy przy wykonywaniu gwiazdki:

- formowanie gwiazdki z drutu,

- nakładanie sekwencji wzorów z koralików i słomy na każde ramię, 

          - zagięcie końcówki drutu w pętelkę.

 

Metody pracy:

Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi.

Problemowa: zaprojektowanie wzoru gwiazdki.

Praktyczna: wykonanie gwiazdki.

 

Formy pracy:

Indywidualna: wybór wzoru, lub jego zaprojektowanie, wykonanie gwiazdki.

Grupowa: udział w pogadance, przypomnienie wiadomości, porządkowanie pracowni.

 

Środki dydaktyczne: cienki drut, kolorowe koraliki, słoma, kombinerki, szczypce, nożyczki, gotowe gwiazdki jako wzór, szablony gwiazdek, kredki.

 

Przebieg zajęć:

1. Powitanie, sprawdzenie obecności.

2. Pogadanka wstępna, przypomnienie informacji podawanych na

poprzednich zajęciach:

- jakie materiały świadczą o tym, że wykonywane przez uczniów elementy

dekoracyjne mają swoje korzenie w sztuce ludowej?

- jakich materiałów użyjemy do wykonania gwiazdki?

- jakich będziemy potrzebować narzędzi?

3. Podanie tematu dzisiejszych zajęć: Wykonanie gwiazdek z drutu,

koralików i słomy – wykorzystanie elementów tradycyjnej sztuki

ludowej.

4. Podanie zalecenia bhp na dzisiejsze zajęcia: Używając szczypiec i

kombinerek zachowujemy szczególną ostrożność, używamy

narzędzi zgodnie z przeznaczeniem.

5. Zapisanie tematu zajęć i zalecenia bhp w zeszytach.

6. Przygotowanie stanowiska pracy do wykonania gwiazdek:

- pochowanie zeszytów i piórników,

- porozkładanie małych pudełeczek i pojemniczków na koraliki i pociętą

słomę,

- rozdanie każdemu uczniowi ukształtowanej z drutu gwiazdki,

7. Zaplanowanie własnej, lub wybór spośród przygotowanych gwiazdek tej,

którą uczeń chce wykonać:

- narysowanie własnego projektu gwiazdki na kartce z przygotowanym

schematem gwiazdki,

- oglądanie gotowych gwiazdek wykonanych wcześniej przez nauczyciela

i uczniów, lub gotowych projektów na ilustracjach,

- wybór wzoru, który uczeń chce wykonać.

8. Przygotowanie potrzebnych do wykonania pracy materiałów:

- nacięcie potrzebnej ilości kawałków słomy,

- przygotowanie odpowiedniej ilości i rodzaju koralików.

9. Nałożenie na jedno ramię gwiazdki wzoru zaprojektowanego, lub

wybranego.

10. Powtarzanie sekwencji wzoru z koralików i słomy na pozostałych

ramionach gwiazdki.

11. Ucinanie końcówki drutu i zaginanie go w kształcie pętelki z pomocą

nauczyciela.

12. Po zakończeniu pracy odkładanie gotowych gwiazdek do pudełka, żeby

się nie zniszczyły. Zwrócenie uwagi uczniów na szanowanie pracy

własnej i innych.

13. Ocena pracy uczniów.

14. Porządkowanie swoich stanowisk pracy.

15. Podziękowanie, pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin