Scenariusz zajęć dla klasy III
Data: 07.10.2008
Prowadzący: Liszka Katarzyna
KRĄG TEMATYCZNY:
Najlepiej razem.
TEMAT DNIA:
W świecie linii łamanych.
CEL OGÓLNY:
§ Zaznajomienie z łamaną otwartą i zamkniętą.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń zna:
· różnicę między linią łamaną zamkniętą i otwartą,
· znaczenie pojęcia odcinek, łamana.
Uczeń potrafi:
· rozpoznać i kreślić różne rodzaje linii,
· rozróżnić łamaną zamkniętą i otwartą,
· znaleźć na łamigłówce łamane zamknięte i otwarte,
· zmierzyć długość łamanej.
METODY:
· słowna: pogadanka, dialog,
· praktyczno-ćwiczeniowa.
FORMY ORGANIZACYJNE:
· zbiorowa,
· indywidualna-jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
· karty pracy,
· łamigłówka przygotowana przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Na podstawie informacji zawartych w podręczniku wyjaśnienie czym jest łamana.
- Zwrócenie uwagi, że linie łamane składają się z odcinków. Każde kolejne dwa odcinki łamanej mają jeden wspólny koniec.
2. Rozwiązywanie zadania polegającego na policzeniu i zmierzeniu długości drogi poszczególnych dzieci do leśniczówki.
3. Łączenie nazwy łamanej zamkniętej i otwartej z rysunkiem.
4. Praca z łamigłówką
- Uczeń musi zaznaczyć na kartce łamane zamknięte i otwarte
- Łamane otwarte kolorem niebieskim a zamknięte czarnym
(Ania, Kasia i Ewa chodzą do jednej szkoły S. Zilustruj różne wędrówki Ani do koleżanek i do szkoły.)
K K K K
S S S S
E E E E
5. W zeszycie narysuj za pomocą linijki dowolną łamaną złożoną z trzech odcinków. Zaznacz kropkami wspólne końce odcinków.
6. Narysuj dowolną łamaną złożoną z 5 odcinków
a) otwartą
b) zamkniętą
7. Które z wielkich liter alfabetu to łamane ?
- Są to łamane otwarte czy zamknięte?
milpac