Konspekt_lekcji_7-Scenariusz zajęć całodziennych kl.I.pdf
(
70 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - zajec14.doc
Małgorzata Prusak
Kraków 15.12.2004.
Scenariusz zajęć całodziennych
Kształcenia zintegrowanego - kl. I.
Temat bloku: Nasze przyjaźnie , zainteresowania i marzenia
Temat dnia: Wyobraź sobie......
Cele główne :
-
Utrwalenie dwuznaku : dż, Dż
-
Dopełnianie do 10
Cele operacyjne:
Uczeń
- współpracuje i komunikuje się w grupie
-
słucha wypowiedzi innych osób oraz szanuje zdanie i pomysły kolegów
-
myśli twórczo
-
rozwija własną wyobraźnię
-
poznaje świat zmysłami smaku i węchu
-
odkrywa i wyraża własne emocje
-
słucha tekstu czytanego przez N. I wypowiada się na jego temat
-
wzbogaca słownictwo
-
łączy w pary rzeczowniki z przymiotnikami ( bez stosowania
terminologii)
-
uzupełnia zdanie podanymi wyrazami
-
układa zdanie z rozsypanki wyrazowej, głośno je odczytuje i zapisuje
-
rozpoznaje dwuznak dż, Dż w wyrazach
-
dopełnia do 10 w oparciu o konkrety
-
dodaje i odejmuje w zakresie 10
-
dopasowuje działania do wyniku
Metody pracy:
-
słowna
-
czynna
-
oglądowa
Formy pracy:
-
indywidualna (dwa poziomy)
-
grupowa
-
zbiorowa
Załączniki:
-
treść tekstu czytanego przez N.
-
Karta pracy nr 1
-
Karta pracy nr 2
Tok zajęć,
1. Organizacja wstępna
-
powitanie
-
sprawdzenie pracy domowej
2. Wprowadzenie do tematu zajęć
Uczniowie znajdują na środku sali tajemniczą skrzynkę z listem. W skrzynce
znajdują się małe opakowania z dżemami o różnych smakach oraz koperta z
zadaniami matematycznymi – karta pracy nr 2.
-
U. Słuchają tekstu czytanego przez N. ( list do uczniów kl.I.)
-
Próba twórczego rozwiązania problemu. U próbują odpowiedzieć
na pytanie: Jak możemy pomóc mieszkańcom wyspy Dżemkity?
-
Zabawa pt. Jaki to ma smak? U rozpoznają z zamkniętymi
oczami smaki różnych dżemów owocowych
-
Rozmowa na temat dżemów ( Wypowiedzi uczniów na tematy: Z
czego robi się dżemy? Jak robi się dżemy? Do czego
używamy dżemów?)
-
Przypomnienie pisowni dwuznaku: dż, Dż ( Jaką głoskę słyszymy
na początku wyrazu „dżem”? Jak ją zapisujemy?
3. Łączenie wyrazów w pary- praca indywidualna ( łączenie rzeczownika z
przymiotnikiem- bez stosowania terminologii)
-
głośne odczytanie wyrazów
-
wyszukiwanie dwuznaku „dż” w wyrazach (karat pracy nr 1)
4. Uzupełnienie zdania podanymi wyrazami
-
głośne odczytanie ułożonego zdania ( karta pracy nr 1)
5. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej
-
praca indywidualna (dwa poziomy)
-
głośne odczytywanie zdań
-
zapisywaniezdań w zeszycie
I poziom : Dżownice mieszkają w dżungli
II poziom: Dżem malinowy jest słodki.
Jedzą dżem ananasowy.
6. Działania twórcze w grupach.
Przypomnienie treści listu oraz informacji dotyczących wyglądu tajemniczej wyspy
Dżemkity.
I grupa: Tworzy pracę plastyczną na temat: Jak wyobrażamy sobie
wyspę Dżemkitę?
II grupa: Tworzy pracę plastyczną na temat: jak wyobrażamy sobie
mieszkańców wyspy Dżemkity?
7. Wystawa prac
•
Każda z grup przedstawia swoją pracę
•
Ocenaprac
8. Zabawa matematyczna „ Mama i dzieci”. U. Losują kartoniki z liczbami. Mama
„Dziesiątka „ poszukuje swoich dzieci mówiąc np. „Proszę do rodziny dziecko z
liczbą 5. Kto jeszcze pasuje do naszej rodziny? Zgłasza się drugie dziecko z
liczbą 5
9. Dopełnianie do 10- praca indywidualna ( karta pracy nr2). Uzupełnianie wyników
działań według poleceń N. (Nauczyciel odczytuje uczniom list od Babuli Dżemuli:
Drogie Dzieci!
Zapraszam was do zabawy matematycznej.
Zadanie przygotowały dla was Dżdżownice dżemiaste.
Serdecznie Was pozdrawiam .
Życzę powodzenia.
Uczniowie rozwiązują zadania ukryte w tajemniczej skrzynce.
1) Babula Dżemula zaprosiła 10 gości. Przyszło już 6 dżdżownic. Dorysuj
pozostałe.
2) Królowa dostała od gości 10 owoców. 5 włożyła do pierwszej misy. Dorysuj w
drugiej misce pozostałe owoce.
3) Królowa przeznaczyła dla gości 10 słoików dżemu, 7 już rozdała. Dorysuj
pozostałe.
4) Goście mieli dostać 10 drożdżówek. Rozdano już 8. Dorysuj pozostałe.
-
samodzielneuzupełnianie rysunków i działań
-
łączenie działań z odpowiednimi liczbami na osi liczbowej
10. Obliczanie działań (dodawanie w zakresie 10)- praca zespołowa
-
Obliczaniedziałań
-
Układanie ilustracji z działaniami w kolejności od najmniejszej do największej
-
Głośne odczytywanie hasła z rozsypanki sylabowej; „ Lubimy dżemy”
Babula Dżemula.
11. Podsumowanie dnia w kręgu
•
Samoocena
•
Każdy z uczniów kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach najbardziej podobało
mi się.............
12. Zadanie pracy domowej .
1) Przeczytaj uważnie tekst i napisz dwa zdania na jego temat.
Dżem ananasowy w dżungli jadły
dżdżownice w ranek dżdżysty
i popijały kroplami deszczu
swój deser przepyszny.
2) Uzupełnij działania
6+4= 10-4=
7+3= 10-3=
8+2= 10-2=
5+5= 10-5=
Zadanie domowe.
1) Przeczytaj uważnie tekst i napisz dwa zdania na jego temat.
Dżem ananasowy w dżungli jadły
dżdżownice w ranek dżdżysty
i popijały kroplami deszczu
swój deser przepyszny.
2) Uzupełnij działania
6+4= 10-4=
7+3= 10-3=
8+2= 10-2=
5+5= 10-5=
Plik z chomika:
milpac
Inne pliki z tego folderu:
Witaminy naturlane.doc
(285 KB)
Wartosc basni w rozwoju dziecka.doc
(26 KB)
SCENARIUSZ(angielski).doc
(26 KB)
pa_dziernik_-_5-latki-ZWYCZAJE PTAKÓW JESIENIĄ.doc
(90 KB)
kospekt zajęć całodziennych-Książka naszym przyjacielem.doc
(50 KB)
Inne foldery tego chomika:
edukacja przyrodnicza
Karty Pracy
Karty pracy(1)
Matematyka
podręczniki szkoła podstawowa klasa 1 pierwsza
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin