opakowania - różne.doc

(239 KB) Pobierz
STAR TWIST - najlepszy skręt na rynku

STAR TWIST - najlepszy skręt na rynku

Jednym z najtrudniejszych elementów w procesie produkcji cukierków jest dobór właściwej folii do ich owijania.

Innovia Films zaoferować może produkowany przez siebie na bazie celulozy regenerowanej celofan. Celofan jest folią, która:
· posiada bardzo wysoką przezroczystość i połysk
· posiada doskonałe właściwości skrętne i bardzo trwałe zgięcie
· jest naturalnie antystatyczna
· posiada bardzo wysoką barierowość na przenikanie wilgoci, gazów i aromatów poprzez obustronne powleczenie jej lakierem z udziałem PVdC. Zapakowany w nią cukierek cechuje się wysoką trwałością i przedłużonym czasem przydatności do spoŜycia. W wersji metalizowanej posiada też bardzo wysoką barierowość na przenikanie światła
· jest odporna na tłuszcze
· nie przykleja się
· posiada wysoką sztywność
· posiada wysoką stabilność wymiarów
· jest podatna na przetwarzanie – łatwo daje się zadrukowywać, metalizować i barwić w masie dając szeroką gamę niepowtarzalnych kolorów.

Celofan stosowany jest do owijania cukierków tak poprzez skręcenie końcówek etykietki z obu jej stron jednocześnie (tzw. „dwuskręt”) jak i skręcenie etykietki tylko z jednej strony natomiast z drugiej uzyskanie powierzchni płaskiej powstającej poprzez odpowiednie zaginanie folii (tzw. „cebulka”). Celofan został opracowany tak, aby można go było wykorzystywać na bardzo szerokiej gamie maszyn owijających różnych typów i o różnym wieku z bardzo duŜą prędkością przy zredukowanej ilości złych skrętów. Nadaje się on równieŜ doskonale do pakowania ręcznego.

Dzięki dużej sztywności, połyskowi i dobremu owinięciu powoduje, że zapakowany w niego cukierek stwarza bardzo dobre wraŜenie wizualne i dotykowe. Podkreślić też należy, że produkowany z masy celulozowej pozyskiwanej ze specjalnych plantacji celofan jest materiałem kompletnie biodegradowalnym po wykorzystaniu go jako opakowanie.

Gramatura asortymentu o nazwie STAR TWIST przeznaczonego do pakowania cukierków wynosi 31,5 g/m2, a grubość 21,9 mikrona. Wyżej wymienione właściwości celofanu umożliwiające redukcję kosztów ponoszonych na zapakowanie cukierków poprzez znaczne zwiększenie prędkości maszyny przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości złych skrętów, podwyższenie trwałości gotowego wyrobu i wydłużenie czasu jego przydatności do spożycia, lepszy wygląd zapakowanego cukierka stanowiący bardzo ważny element gry marketingowej oraz możliwości ochrony środowiska dzięki jego biodegradowalności powodują, że pomimo jego wyższej niż dla folii z tworzyw sztucznych ceny, ponownie rośnie na świecie zapotrzebowanie na stosowanie tego materiału skrętnego do pakowania cukierków.

 

Folie powlekane ułatwiają owijanie kartoników

Owijanie kartoników zawierających różnego rodzaju artykuły (wyroby cukiernicze, herbaty, farmaceutyki, kosmetyki) przysparza czasem kłopotów technicznych. O ile zgrzew pojedyńczy wzdłużny, najczęściej na dłuższym boku kartonika, jest wykonać stosunkowo łatwo, tak po dwóch jego stronach, gdzie folię musimy zagiąć i złożyć "w kopertę", bywają kłopoty.

Formowanie opakowania polega na nadtopieniu zewnętrznych powierzchni folii i połączeniu ich w tym momencie ze sobą. W sytuacji kiedy na formowanym bocznym owinięciu kartonika mamy 3, a czasem 6 warstw folii, przeprowadzenie przez nie przez bardzo krótki czas odpowiedniej ilości ciepła wymaganego do ich połączenia ze sobą może być trudne. Trudność ta dodatkowo powiększona jest o brak możliwości wytworzenia odpowiedniej siły nacisku gorącej szczęki maszyny pakującej, gdyż z drugiej strony folii jest poddający się naciskowi kartonik.

Znakomitym ułatwieniem w takiej sytuacji jest zastosowanie folii powlekanej dwustronnie lakierem akrylowym. Lakier ma niższą temperaturę topnienia niż zewnętrzne powierzchnie poszczególnych warstw folii i dzięki temu stanowić może dodatkowe spoiwo zwiększające pewność zgrzewu. Zastosowanie folii BOPP powlekanej lakierem, oprócz rozwiązania problemu technicznego formowania owinięcia, daje też szereg dodatkowych korzyści. Polipropylen, który naturalnie jest bardzo dobrą barierą na wilgoć, nie stanowi bariery dla przenikania tlenu (gazów, zapachów).

Znajdujące się w kartoniku wyroby mogą więc tracić swoją jakość, gdyż nie są odpowiednio w nim chronione (i to tak przed utratą aromatów jak i przed pochłanianiem zapachów przenikających z zewnątrz). Folie powlekane lakierem barierowość tę w sposób zdecydowany zwiększają wydłużając znacznie okres trwałości zapakowanych wyrobów. Folie te dzięki swoim doskonałym właściwościom optycznym i dotykowym zwiększają też wizualną atrakcyjność całego opakowania stwarzając wrażenie wyrobu "z wyższej półki". Tam, gdzie jest to niezbędne barierowość można jeszcze podwyższyć stosując folię powleczoną z jednej strony lakierem akrylowym, z drugiej natomiast PVdC

Obok folii powlekanych lakierami akrylowymi i PVdC do owijania różnego rodzaju kartoników oferowane są przez tą firmę również:

- folie BOPP posiadające możliwość lekkiego kurczenia się bez przechodzenia owiniętego w nie kartonika przez tunel grzewczy. Podczas procesu owijania, dostarczane folii przy zgrzewaniu ze szczęk ciepło powoduje, że zaczyna się ona lekko kurczyć powodując bardzo ciasne przyleganie do kartonika. Proces ten bardzo powoli może trwać jeszcze 1 lub 2 doby po zapakowaniu. Folia ta stosowana jest do owijania kartoników na świecie bardzo szeroko (m.in do papierosów, gdzie Innovia Films jest dostawcą nr 1 na świecie)

- folie celulozowe CellophaneTM i NatureFlexTM charakteryzujące się bardzo szerokim zakresem temperatur zgrzewu, właściwościami antystatycznymi, doskonałym zgięciem i wysoką barierowością. Folie te produkowane są z surowców odnawialnych, są biodegradowalne, a NatureFlexTM ma prawo być oznaczany znakiem przydatności do kompostowania. Folie celulozowe jako opakowania biodegradowalne nie są objęte obowiązkiem odzysku i recyklingu.

Podstawowe polimery stosowane do wytwarzania opakowań

Rodzaje, symbole i zastosowanie polimerów.

Polietylen (PE) i kopolimery olefinowe
- Polietylen małej gęstości (PE-LD)
- Polietylen bardzo malej gęstości (PE-VLD)
- Liniowy polietylen malej gęstości (PE-LLD)
- Polietylen średniej gęstości (PE-MD)
- Polietylen metalocenowy (mPE)
- Polietylen dużej gęstości (PE-HD)
- Kopolimery etylenowe: Kopolimer etylen-kwas akrylowy(E/AA), Kopolimer etylen-akrylan etylu(E/EA), Kopolimer etylen-kwas metakrylowy(E/MA), Kopolimer etylen-octan winylu(E/VAC), Kopolimer etylen-alkohol winylowy(E/VAL), Jonomery
Główne zastosowania: Folie giętkie do formowania toreb, opakowań termokurczliwych, rozciągliwych itp., pudełka, butelki, skrzynki, owinięcia, tuby, laminowanie innych materiałów, warstwa zgrzewalna w laminatach, itd.

Poli(tereftalan etylenu) (PET)
- Poli(tereftalan etylenu) z kwasem izoftalowym (APET)
- Wysoko krystaliczna forma poli(tereftalanu etylenu) (CPET)
- Kopolimer kwasu tereftalowego z glikolem etylenowym i dwumetanolocykloheksanem (PETG)
- Orientowany poli(tereftalan etylenu) (OPET)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie giętkie (OPET) jako warstwy składowe laminatów, opakowania formowane wtryskowo (kubki, pudelka), butelki itd.

Polipropylen (PP), w tym polipropylen orientowany (OPP)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie giętkie w tym folie orientowane OPP do formowania torebek, opakowania formowane wtryskowe (kubki, pudełka, skrzynki) oraz jako warstwy laminatów itd.

Polistyren (PS)
- Spieniony polistyren (EPS)
- Orientowany polistyren (OPS)
- Kopolimer styrenu z butadienem (PS-HI)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania w tym orientowane (kubki, tacki, pudełka), kubki, tacki ze spienionego PS itd.

Poli(chlorek winylu) (PVC)
Główne zastosowania: Folie sztywne do termoformowania (kubki, tacki, pudełka), folie termokurczliwe i rozciągliwe, butelki itd.

Poli(chlorek winylidenu) (PVDC)
Główne zastosowania: Jako warstwa barierowa w układach wielowarstwowych

Poliamid (PA), w tym poliamid orientowany (OPA)
Główne zastosowania: Folie giętkie jako warstwy składowe laminatów oraz warstwy folii wspólwytłaczanych itp.

Poliwęglan (PC)
Główne zastosowania: Butelki i inne opakowania formowane wtryskowe

 

 

Polimery do wytwarzania biodegradowalnych materiałów opakowaniowych

Podstawowe rodzaje polimerów nowej generacji stosowane do wytwarzania biodegradowalnych materiałów opakowaniowych.

Polimery wytwarzane z surowców naturalnych:

1. Materiały na bazie skrobii
a) Poliolefiny ze skrobią jako wypełniaczem
b) Skrobia termoplastyczna
c) Kompozycje polimerowo-skrobiowe
- Skrobia termoplastyczna i kopolimer E/AA
- Skrobia i kopolimery PVAL
- Skrobia i alifatyczne poliestry

2. Biopolimery na bazie PHB, PHV, PHB/V, PLA
3. Materiały na bazie celulozy, np. octan celulozy

Polimery wytwarzane z surowców petrochemicznych
Poliestry np. PCL
Poliestroamidy
Kopoliestry
PVAL i kopolimery PVAL

 

Maszyny do pakowania w torebki z folii i laminatów

Pakowanie w torebki z folii i laminatów - metodą formowania, napełniania i zamykania przez zgrzewanie.

Maszyny pionowe do formowania torebek z folii jednorodnych i powlekanych oraz laminatów giętkich, metodą zgrzewania są najczęściej spotykanymi urządzeniami do formowania opakowań w wielofunkcyjnych systemach pakujących dla produktów żywnościowych.
Torebki wykonywane w maszynach formujących, napełniających i zamykających opakowania, są formowane w różny sposób, w zależności od stosowanych materiałów i pakowanych produktów. Podstawowy podział sposobów formowania tego typu torebek można określić jako:
- pionowe formowanie opakowań kartonowych i torebek metodą „rękawa",
- pionowe formowanie torebek czterostronnie zgrzewanych.

Zasadą jest skokowy przesuw folii realizowany przez ruchome szczęki zgrzewające i odcinające torebki. Nowoczesne maszyny tego typu mają możliwość uzyskiwania różnych form opakowań, a także ewakuację powietrza z wnętrza torebki przed jej zamknięciem lub wprowadzanie gazów obojętnych. Wydajności tych maszyn, w zależności od wielkości opakowań i materiału opakowaniowego wynoszą od 600 do 3600 i więcej opakowań na godzinę.
Stosowane są przy pakowaniu produktów sypkich i drobnych uformowanych (mleko w proszku, mąka kartoflana, sól, cukier puder i kryształ, kawa mielona i ziarnista, kasze, snaksy, chipsy, cukierki, drobne pieczywo cukiernicze, mro-żonki owocowe i warzywne oraz frytki, mrożone półfabrykaty i dania gotowe, jak flaki, bigos itp.), a także płynnych (mleko spożywcze, napoje mleczne, soki i napoje owocowe lub warzywne).

Maszyny poziome do pakowania w folie i laminaty niekurczliwe są powszechnie stosowane do pakowania produktów uformowanych ze względu na ciągły sposób pracy (flow-pack). Podawanie produktu i folii odbywa się równocześnie. W trakcie tego procesu torebka jest formowana wokół produktu, a następnie zgrzewana i odcinana. Produkowane są także maszyny poziome do pakowania z napełnianiem mieszaniną gazów.
Nowoczesne maszyny są wyposażone w układy mikroprocesorowe umożliwiające szybkie zaprogramowanie kilkudziesięciu różnych wielkości opakowań i pełna synchronizację o małej bezwładności reakcji elementów roboczych. Pozwala to na uzyskiwanie wysokich wydajności. Maszyny uzyskują wydajności do 15 000 opakowań na godzinę. Są stosowane do pakowania pieczywa i wyrobów cukierniczych, chleba, warzyw liściastych, a także mydeł, zabawek, konfekcji, wyrobów papierniczych oraz produktów żywnościowych, higienicznych i technicznych na tackach.

 

 

Spienianie

Do spieniania tworzyw stosuje się porofory fizyczne i chemiczne.

Rozkład poroforu musi zachodzić tuż przed wtryśnięciem tworzywa do formy, aby całkowite rozprężenie gazu zachodziło w formie.
Fizyczne spienianie, to wtłaczanie gazu do tworzywa. Odrobina poroforu powoduje lepsze wypełnienie formy tworzywem. Kształtka również zmniejsza masę. Spienianie powoduje jednak srebrzenie powierzchni - wadę trudną do usunięcia.

Termoplast

To określenie tworzywa termoplastycznego, które nadaje się do powtarzalnego formowania plastycznego w charakterystycznym dla danego tworzywa zakresie temperatur.

 

Metalizowanie

Pokrywanie tzw. powłoką metaliczną może odbywać się dwoma najpopularniejszymi sposobami tj. galwanicznie lub próżniowo.

Metoda galwaniczna.
Na powierzchnię tworzywia nakłada się warstwę prądoprzewodząca. Ważne jest aby powierzchnia tworzywa łatwo łączyła się z metalową warstwą i to decyduje jakie tworzywa można poddawać tej obróbce (np. nie ABS - bo wystepuje butadien, który ulega wytrawieniu pozostawiając wnęki na powierzchni). Powierzchnię Tworzywa pokrywa się warstwą szlachetnego metalu (pallad, srebro) - aktywacja. Następnie warstwę pogrubia się przez elektrolityczne miedziowanie, niklowanie czy też chromowanie.

Metoda próżniowa.
Proces przeprowadza się w komorach próżniowych gdzie na specjalnych ramach umieszcza się tworzywo i metal do nanoszenia na powierzchnię wyrobu (miedz, srebro, złoto, aluminium). Metal umieszcza się na żarnikach, które w procesie rogrzewania prowadzą do parowania związków metalicznych i osadzania ich na powierzchni tworzywa.

 

 

Folie biodegradowalne

Świadomość dla spraw ochrony środowiska oraz popyt na "biodynamiczne" i zdrowe artykuły spożywcze spowodowały, że także opakowanie musi być dopasowane do produktu, który chroni. Uwzględniając takie zapotrzebowanie firma UCB Films wprowadziła na rynek nowy asortyment biodegradowalnych i kompostowalnych folii celulozowych pod marką NatureFlex.

NatureFlex to niepowlekane folie celulozowe, opracowane do produkcji torebek, okienek i jako materiały osłonowe dla produktów niewrażliwych na wilgoć. Podobny rodzaj, NatureFlex NPU, został opracowany jako folia bazowa do produkcji taśm klejących na potrzeby gospodarstw domowych i biur.
Obydwa produkty spełniają surowe kryteria europejskiej normy kompostowalności EN 13432:2000. Ta uznana norma ma zostać przyjęta we wszystkich 15 krajach członkowskich przez zakłady zajmujące się utylizacją odpadów opakowaniowych i będzie mieć duży wpływ na przyszłe opłaty za utylizację odpadów. Opakowania, które spełniają tę normę mogą być oznaczane specjalnym symbolem. Dla produktów, które wymagają większej ochrony przed wilgocią oraz do stosowania w maszynach termozgrzewalnych, UCB Films opracowała NatureFlex E305, bazową folię biodegradowalną, która pokryta jest nitrocelulozową warstwą barierową zawierającą specjalne, naturalne minerały i żywice.
Na linii opakowaniowej NatureFlex E305 ma podobną wydajność co folie plastikowe. Można ją poddawać obróbce termicznej w procedurze pionowej lub flow-wrap, stosować jako materiał osłonowy i do produkcji torebek. Kolejne gatunki są w fazie badań. Zespoły badawcze i rozwojowe z UCB Films próbują połączyć sprawdzone właściwości maszynowego przetwarzania folii celulozowych z postępem technicznym, jaki nastąpił w minionych latach w zakresie biopolimerów. W nadchodzących miesiącach folie te zostaną zgodnie ze specyficznymi wymaganiami dopasowane do obszernej palety produktów i zastosowań.

 

Nowe prawo opakowaniowe

USTAWY

Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Załącznik nr 1 Rodzaje opakowań.
Załącznik nr 4 Docelowe procentowe poziomy odzysku i recyklingu dla odpadów opakowaniowych w stosunku do masy wprowadzonych na rynek krajowy, w drodze sprzedaży lub importu, opakowań.

AKTY WYKONAWCZE

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2001 r. w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11.09.2001 r. w sprawie stawek opłat produktowych.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru sprawozdania o wielkościach wprowadzanych na rynek krajowy opakowań i produktów, osiągniętych wielkościach odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych oraz wpływach z opłat produktowych.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2001 r. w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej.

 

 

Nanokompozyty polimerowe w produkcji opakowań

Nanokompozyty polimerowe to jakościowo nowa grupa materiałów poszerzająca zakres możliwych zastosowań tworzyw sztucznych w produkcji opakowań. Powstają w wyniku modyfikacji tradycyjnych tworzyw poprzez zdyspergowanie dodatków, rozdrobnionych do wymiarów kilku nanometrów w matrycy polimerowej. Niewielkie napełnienie (ca. 5 cz. wag.) w zasadniczy sposób poprawia właściwości wyjściowego polimeru, w tym "efekt barierowy".

Produkcja opakowań stanowi znaczący segment rynku tworzyw sztucznych.

Wartość światowej produkcji opakowań szacuje się na 450 mld euro. Na ogół przyjmuje się średni koszt opakowania na poziomie 2% wartości towaru, przy czym w pewnych grupach wskaźnik ten może sięgać 10%. Powszechne w gospodarce powiązania handlowe i kooperacyjne wymuszają potrzebę optymalnego zabezpieczania surowców, półproduktów i wyrobów w kolejnych fazach: magazynowania, transportu, dystrybucji aż do końcowego odbiorcy. Funkcjonalne, dobrze zaprojektowane i profesjonalnie wykonane opakowanie przesądza często o sukcesie komercyjnym producenta wyrobu rynkowego.

Produkcja opakowań w Europie Zachodniej pochłania ok. 37% ogólnego zużycia tworzyw sztucznych i uwzględnia w dużym stopniu nowoczesne surowce i techniki przetwórcze. Nic dziwnego, że wiele prac ośrodków badawczych na świecie wiąże się z zastosowaniem nanotechnologii dla potrzeb nowych, zmodyfikowanych tworzyw opakowaniowych. Opakowania z tworzyw sztucznych wykonywane są zarówno przez wyspecjalizowane zakłady, jak i na własne potrzeby. Pojemniki i folie wytwarzane często przez producentów tworzyw. Butelki opłaca się produkować w firmie przygotowującej napoje lub płyny, wykorzystując proste technologie wtrysku lub rozdmuchu. (patrz: rys. 1 i 2)

Nanotechnologie stanowią wielką nadzieję w technologiach XXI wieku. Badanie oddziaływań międzyfazowych na poziomie nano jest jednym z najważniejszych tematów prac badawczych i rozwojowych z zakresu inżynierii materiałowej. Jakościowo nowa klasa materiałów, jaką stanowią nanokompozyty polimerowe, to dwufazowy układ, w którym odpowiedni napełniacz nano (o wielkości cząstek rzędu miliardowej części metra) jest zdyspergowany w matrycy polimerowej


Nanokompozyty polimerowe zapewniają uzyskanie dodatkowych cech tradycyjnego tworzywa przy niewielkim napełnieniu (średnio 3-5% wag., max 10% wag.), co pozwala na równoczesne zachowanie wszystkich zalet wyjściowego polimeru. Najważniejsze zalety nanokompozytów polimerowych w produkcji opakowań to:

zwiększona sztywność bez utraty udarności;

stabilność wymiarowa;

poprawa efektu barierowego;

dobre właściwości optyczne;

ograniczenie defektów powierzchniowych wyrobów

Do produkcji nanokompozytów polimerowych wykorzystuje się wiele polimerów, głównie termoplasty: PE, PP, PA, PS, PET, EVA, PMMA czy PC. W zależności od oczekiwanych cech można dobierać rodzaje nanonapełniaczy. Najbardziej popularne to nanoglinki otrzymywane z krzemianów warstwowych.


Rys. 4. Barierowość folii z nanokompozytów polimerowych, fot.: Süd Chemie AG

Produkcja opakowań z nanokompozytów polimerowych

Wielkie potencjalne rynki nanonapełniaczy krzemianowych to produkcja nowoczesnych opakowań na bazie nanokompozytów polimerowych. Nanokompozytowe mieszanki poliamidu 6 i poliamidu 66 wykazują lepszą lepkość, wyższą temperaturę mięknienia (HDT), lepsze właściwości optyczne i barierowe. Są dostępne w komercyjnych produktach firm: RTP Company, UBE i UNTIKA. Nanokompozyty PET nieprzepuszczalne dla gazu mogą być produkowane w reaktorze podczas polimeryzacji.

Nanocząstki napełniacza zdyspergowane są w glikolu etylenowym. Jako komatybilizator używany jest PVP. Nanokompozyty poprawiają nieprzepuszczalność gazu, lepkość, stopień krystalizacji i są transparentne. Warstwy nanonapełniaczy o grubości kilku nanometrów, czyli mniejsze od długości fal świetlnych, nie stanowią dla nich zapory i zapewniają dobrą transparentność opakowań.

Eastman rozwinął produkcję nanokompozytów PET, które stanowią ważny, strategiczny produkt z obszarze nieprzepuszczalnych opakowań żywności (butelki na piwo i soki owocowe). Wewnętrzna, wysoko barierowa warstwa preformy, pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną warstwą PET, składa się z aromatycznego poliamidu napełnionego kilkoma procentami organoglinki. Tego typu opakowania wymagają specjalnego oznakowania ze względu na wymagania recyklingu materiałowego opakowań.

Wielowarstwowe butelki PET na piwo z wewnętrzną warstwą barierową na bazie PA 6 zapewniają 6-miesięczną gwarancję użytkową zawartości. Butelki na piwo tego typu o dwu pojemnościach wykorzystywane się już w Chinach. Nanokompozyty E/VAL również mogą być wykorzystane do produkcji wielowarstwowych opakowań, odpornych na przenikanie gazów. Nanonapełniacze Nanocor stosowane do produkcji Nanomeru mogą być mieszane z E/VAL, powodując zredukowanie przepuszczalności tlenu o ok. 75%. Nanokompozyty E/VAL są barierowe także dla węglowodorów, co jest interesujące przy produkcji zbiorników na paliwo. Toyota przedstawiła informacje o prowadzonych badaniach w kierunku zastosowania nanokompozytów na bazie PA doprodukcji zbiorników paliwowych jako wewnętrzną warstwę w rozdmuchu wielowarstwowym. Zewnętrzne warstwy zbiornika wykonane byłyby z PE-HD.

Folie opakowaniowe

Materiały polimerowe zawierające 3-5% nanoglinek wykazują ograniczoną przenikalność tlenu i pary wodnej. Dzięki zawartości warstwowych krzemianów w foliach opakowaniowych molekuły gazu muszą przebyć dłuższą, krętą drogę wewnątrz matrycy polimerowej. Jest to tzw. „efekt labiryntu”. Normalna równoległa orientacja warstw krzemianowych zostaje zachowana w procesie przetwórczym. Dyfuzję gazu ogranicza warstwa nanonapełniacza (patrz: rys. 4).

Firmy Bayer AG i UBE oferują gotowe granulaty nanokompozytowe PA 6 do produkcji barierowych folii opakowaniowych. Właściwości barierowe eliminują praktycznie do zera przenikalność tlenu. Honeywell oferuje wielowarstwową folię stosowaną do podobnego przeznaczenia, gdzie bierna bariera tlenowa połączona jest z "oczyszczaczem" aktywnego tlenu. Rynek nanonapełniaczy polimerowych może być stale rozszerzany tylko poprzez stałą kooperację pomiędzy producentami dodatków i polimerów a przetwórcami tworzyw sztucznych przy niezbędnym uczestnictwie ośrodków badawczych dysponujących wysoko kwalifikowaną kadrą i nowoczesnym sprzętem. (patrz.: rys. 5). ICI wytwarza na rynek europejski dwa typy folii Melinex PET, które posiadają warstwę nanokompozytową. Folie ICI są łatwe do drukowania i dopuszczone do kontaktu z żywnością. Stosowane jest napełnienie glinki vernikulate produkcji W. R. Grace o współczynniku kształtu 1 000-15 000. Materiał tego typu stosowany jest w Holandii do pakowania serów, a w Niemczech do pakowania mięsa.

 

 

Giętkie laminaty współwytłaczane


Najważniejszą zaletę laminatów wytwarzanych metodą współwytłaczania w porównaniu z innymi systemami laminowania stanowi ekonomika wynikająca z faktu, że w jednym procesie bezpośrednio z granulatów uzyskiwany jest produkt finalny. Korzyści wynikają w tym przypadku również z możliwości stosowania bardzo cienkich warstw. Wymienić tu przede wszystkim należy wykorzystanie przy współwytłaczaniu kopolimeru etylen - alkohol winylowy (E/VAL), stosowanego przy grubościach 5-10 (m. Kopolimer ten, przy porównywalnej grubości z poliamidem, jest typową warstwą barierową, wcześniej zastosowaną w laminatach, w tym również współwytłaczanych i charakteryzuje się ok. 10-krotnie wyższą barierowością w stosunku do tlenu.


Dążenie do podwyższenia barierowości laminatów jest między innymi związane z ich wykorzystaniem do pakowania w atmosferze modyfikowanej, gdzie w maksymalnie możliwym stopniu powinien być zachowany początkowy skład gazów wprowadzonych do opakowania. Znaczenie kopolimeru E/VAL jest tym większe, że stosowany w okresie wcześniejszym dla podwyższenia barierowości PVDC, budzi kontrowersje i w niektórych krajach nie jest akceptowany. Kopolimer E/VAL wysoką barierowość zapewnia jednak pod warunkiem zabezpieczenia przed dostępem wilgoci. Dlatego też w nowoczesnych laminatach współwytłaczanych stosowany jest jako warstwa wewnętrzna, zabezpieczona bądź to warstwą zewnętrzną adsorbującą parę wodną, to jest poliamidową, bądź też warstwami chroniącymi przed przenikalnością pary wodnej, do których należą np. warstwy polietylenowe. Współwytłaczanie wymaga często użycia środków adhezyjnych, umożliwiających łączenie w procesie współwytłaczania polimerów o różnych właściwościach reologicznych. Obecnie dostępna jest szeroka gama środków wiążących, stosowanych przy współwytłaczaniu. Wymienić tu np. można całą serię środków wiążących Du Ponta o nazwie Bynel, np. modyfikowane bezwodnikiem maleinowym kopolimery E/VAC oraz PE-LLD, a także modyfikowane akrylany.

 

Jako przykład współczesnych wielowarstwowych giętkich laminatów współwytłaczanych z udziałem kopolimeru E/VAL można wymienić struktury: PA/E/VAL/PA adh/PE oraz PE/adh/PA/E/VAL/PA adh/PE, a w przypadku laminatów bez udziału tego kopolimeru: PA/adh/PA/adh/PE.
We wszystkich wymienionych przykładach zwraca uwagę rozdzielenie warstwy poliamidu na dwie oddzielne, co rzutuje na wzrost wytrzymałości laminatu i jest szczególnie istotne przy wykorzystaniu do termoformowania, przy którym występuje znaczne obniżenie początkowej grubości. Podane wyżej zestawienie obejmuje przykłady różnych rodzajów laminatów, zarówno klejonych, jak i współwytłaczanych, wykorzystywanych na warstwę pokrywkową opakowań termoformowanych, a także do wyrobu torebek.



Orientowane folie polipropylenowe (OPP) i laminaty z ich udziałem


Orientowane folie polipropylenowe, wśród których dominują folie współwytłaczane, wykazują nadal wysoką dynamikę wzrostu produkcji i zużycia, kształtującą się na poziomie średnio 10% rocznie, w krajach zachodnio europejskich, a w niektórych asortymentach (folie OPP metalizowane) dochodzącą nawet do 15% rocznego wzrostu. Światową produkcję folii OPP szacuje się na poziomie 2 mln ton. W warunkach utrzymania dotychczasowego tempa wzrostu zastosowań folii OPP, przy zachowaniu obecnego zużycia celofanu, przewiduje się, że w roku 2000 zużycie celofanu będzie stanowiło już tylko ok. 5% łącznego zużycia obydwu omawianych rodzajów folii.


Polipropylen należy do polimerów najbardziej masowo wykorzystywanych w produkcji folii orientowanych. Wysoka dynamika wzrostu folii OPP jest nie tylko wynikiem wycofywania z produkcji i zastosowań celofanu, ale przede wszystkim wynika z systematycznego rozszerzenia zakresu zastosowań folii OPP związanego z ich wykorzystywaniem w postaci laminatów samych folii OPP oraz laminatów z ich udziałem, w tym w znacznej mierze w postaci folii metalizowanych.

Do podstawowych odmian folii OPP należą:

-          Folie bez warstw zgrzewalnych (w terminologii zagranicznej "plain") obecnie coraz częściej wytwarzane przez współwytłaczanie (wszystkie warstwy z tego samego polimeru)

-          Folie z warstwami zgrzewalnymi (1- 2 (m) najczęściej z kopolimeru etylen - propylen, uzyskiwanymi przy współwytłaczaniu z warstwą podstawową

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin