Życie erotyczne osób starszych.doc

(56 KB) Pobierz

Życie erotyczne osób starszych

W społeczeństwie istnieje mit, że seks nie jest dla starszych ludzi. W mediach bombardowani jesteś reklamami, na których widnieją młode dziewczyny i młodzi mężczyźni o perfekcyjnej budowie ciała, bez zmarszczek. Osoby starsze w tym kontekście nie istnieją, co dziwi - przecież nadal są istotami seksualnymi.

Seks to nie tylko prokreacja, ale również dawanie sobie przyjemności i zacieśnianie więzi pomiędzy partnerami. Wchodząc do kiosku z gazetami, łatwo można dostrzec, że na większości okładek widnieje słowo „seks”. Jednak miłość fizyczna osób starszych jest nadal tematem tabu - informacji na ten temat nie znajdziemy w książce, popularnej gazecie czy programie telewizyjnym.

Seks nie tylko dla młodych

Mimo, iż wiele osób uważa, że seks jest dla ludzi młodych, uprawiają go ludzie w każdym wieku, nawet osiemdziesięcio- czy dziewięćdziesięciolatkowie. Dla wielu osób w podeszłym wieku życie intymne jest nadal bardzo ważne, jednak zmienia się pod kilkoma względami. U kobiet koło 50. roku życia pojawia się menopauza - dochodzi wówczas do nagłych zmian hormonalnych. Przyczynia się ona do powstania dysfunkcji seksualnych, takich jak suchość pochwy (powodująca ból i dyskomfort podczas współżycia), spadek libido, problemów z osiągnięciem orgazmu, trudności z osiągnięciem podniecenia. Poza tym, wiele kobiet zaczyna wątpić w swoją atrakcyjność - waga rośnie, figura się zmienia, pojawiają się zmarszczki, ciało traci jędrność. Ustanie menstruacji w przypadku wielu pań wiąże się z odczuciem ulgi, są jednak i takie, dla których ten fakt jest równoznaczny z końcem młodości.

Małe i duże zmiany

Natomiast u mężczyzn, około pięćdziesiątego roku życia zaczyna stopniowo spadać poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, co może również przyczyniać się do powstania zaburzeń seksualnych, takich jak spadek libido czy zaburzenia erekcji. Wraz z wiekiem może zmniejszać się objętość nasienia podczas ejakulacji, osłabieniu ulega odczuwanie przyjemności oraz zakres wrażliwości czuciowej narządów płciowych.

Negatywny wpływ na seksualność mają również konkretne choroby, na które cierpią osoby w podeszłym wieku, takie jak cukrzyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie, schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto, niektóre chirurgiczne interwencje, na przykład prostatektomia, mogą powodować dysfunkcje seksualne. Nie bez znaczenia jest też wpływ wielu leków przyjmowanych częściej w podeszłym wieku, takich jak leki przeciwnadciśnieniowe, beta-blokery czy leki psychotropowe.

Czym jest seks dla osób starszych?

Seks w tym wieku nie spełnia już roli prokreacji, dzieci są odchowane, założyły już swoje rodziny. Nadal jednak jest sposobem na dawanie sobie przyjemności i podtrzymywanie więzi z partnerem. Mimo tych wielu przeszkód, mogących utrudniać współżycie, wiele kobiet oraz mężczyzn po sześćdziesiątym roku życia nadal odczuwa potrzebę regularnego współżycia i często podejmuje leczenie, by seks stał się bardziej satysfakcjonujący.

Utrzymanie kontaktów seksualnych w podeszłym wieku daje wiele korzyści. Po pierwsze, pozytywnie wpływa na więź pomiędzy partnerami, umożliwia wyrażenie uczuć, podtrzymanie namiętności w związku. Człowiek aktywny seksualnie może czuć się atrakcyjniejszy, silniejszy i młodszy niż jego nieaktywni seksualnie rówieśnicy. Nie oznacza to jednak, że należy współżyć regularnie na siłę - takie działania mogą przynieść odwrotny skutek.

Błędne przekonania

Niektórzy mężczyźni uważają, że powinni przez całe życie zachować sprawność seksualną na tym samym poziomie. Tymczasem, starszy mężczyzna potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie ejakulacji, silniejszych bodźców, by osiągnąć erekcję. Zmuszanie się do współżycia i zbyt duże wymagania wobec swojej seksualności mogą przyczynić się do powstania dysfunkcji seksualnych, a już na pewno spowodują ciągłe niezadowolenie ze swojej seksualnej aktywności. Dlatego ważne jest, by przyglądać się swojemu ciału i akceptować zmiany, które w nim zachodzą, podpierając się ewentualnie lekami podnoszącymi wydajność seksualną.

Autor: Magdalena Krzak - psycholog, seksuolog oraz biegły sądowy. Członek Towarzystwa Seksuologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo- Behawioralnej. Doświadczenie kliniczne zdobyła pracując w Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie.

 

http://kobieta.wp.pl/kat,26353,title,Jak-wyglada-seks-na-emeryturze,wid,13071457,wiadomosc.html

Zgłoś jeśli naruszono regulamin