Woj Zachodnio-pomorskie.doc

(69 KB) Pobierz

             

 



 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Położone w północno-zachodniej części Polski, graniczące z Niemcami, a przez Bałtyk z Danią i Szwecją, województwo zachodniopomorskie należy do najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów kraju. Najlepsze warunki klimatyczne nad Bałtykiem. Nieprawdopodobne bogactwo krajobrazu: setki kilometrów wybrzeża, fantastyczne, szerokie plaże - do wyboru tysiące czystych jezior i wzniesienia polodowcowych pojezierzy, wspaniałe. Miłośnikom przyrody wiele satysfakcji da wizyta w Wolińskim i Drawieńskim Parku Narodowym. Amatorów czynnego wypoczynku ucieszą świetne warunki do uprawiania wszelkich form turystyki aktywnej, od nart wodnych przez żeglarstwo, wędrówki piesze i rowerowe, golf, kajakarstwo i wiele innych. Atrakcyjne oferty kulturalne, koncerty i festiwale, gdzie roi się od gwiazd kina i estrady, festyny pełne atrakcji, to cząstka propozycji dla poszukiwaczy wrażeń i rozrywki. Nowoczesne hotele, romantyczne pałacyki i dworki zadowolą najbardziej wymagających gości. Słynne uzdrowiska pozwolą wypoczynek połączyć z poprawą zdrowia i kondycji.

 

Łączna powierzchnia obszarów tworzących krajowy system obszarów chronionych wynosi ok. 20% ogólna powierzchni województwa. Obszar ten reprezentowany jest przez:

 

2 parki narodowe

·    Woliński Park Narodowy

·    Drawieński Park Narodowy

 

7 parków krajobrazowych

·    Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy (część)

·    Cedyński Park Krajobrazowy

·    Drawski Park Krajobrazowy

·    Iński Park Krajobrazowy

·    Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry

·    Park Krajobrazowy Ujście Warty (część)

·    Szczeciński Park Krajobrazowy - Puszcza Bukowa

 

84 rezerwatów przyrody o różnej typologii, m.in. florystyczne, leśne, torfowiskowe, krajobrazowe, ptaków.

 

 

 

 

 

              Spotkania z przyrodą Popitka, Poleczka i Podwyżka żyją w Wolińskim Parku Narodowym. To żubry urodzone tu w rezerwacie. Ich imiona rozpoczynają się na "Po" jak Polska. Stado jest ogromną atrakcją dla miłośników przyrody, tęskniących do bliskiego kontaktu z naturą. Do tego miejsca przyciągają ich również zachwycające krajobrazy z wybrzeżem klifowym na czele, możliwość obserwacji wielu gatunków zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku. Dwa parki narodowe Woliński i Drawieński, 1172 pomniki przyrody, 5 parków krajobrazowych: Barlińsko-Gorzowski, Drawsko-Iński, Szczeciński, Cedyński, Doliny Dolnej Odry, 75 rezerwatów, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Bukowa i Puszcza Goleniowska. W całej Polsce żyje około 280 gatunków ptaków. Zachodniopomorskie, dzięki ekologicznej czystości regionu, może się pochwalić 230, wśród nich okazami tak rzadkich, jak bielik. Jest tu także wiele gatunków zwierząt. Nie jest łatwo zobaczyć bobra czy wydrę, ale przy odrobinie szczęścia czy dzięki dobremu przewodnikowi uda się natrafić na żeremia. Widok zaś sarny, zająca czy nawet dzika nie jest tu niczym rzadkim. Przez najbardziej malownicze zakątki województwa prowadzą liczne szlaki turystyczne piesze, rowerowe i wodne. Pozwala to łatwo wybrać najatrakcyjniejszą dla siebie formę odpoczynku. Spacery, wędrówki, rowerowe wyprawy - wszystko to służy wypoczynkowi i regeneracji sił.

              Wśród wielu przyrodniczych ciekawostek trzeba obejrzeć Jezioro Turkusowe, które nazwę zawdzięcza swej niezwykłej barwie. Warto zwiedzić jeden z ogrodów dendrologicznych. Jeden z najstarszych polskich ogrodów w Glinnej założony na początku XIX w. może się pochwalić m.in. wspaniałymi okazami mamutowca, jodły olbrzymiej, i innymi rzadkimi drzewami. W Przelewicach zwiedzających zauroczy aleja różaneczników i ogród japoński. Park zdrojowy w Połczynie Zdroju słynie z egzotycznych gatunków świerków i unikatowej sosny, zapach jej długich, niemal dwudziestocentymetrowych igieł, przypomina aromat pomarańczy.

 

              Jednym z najbardziej fascynujących wakacyjnych przeżyć może być morska przygoda. Zarówno wytrawni żeglarze, jak i zatwardziałe "szczury lądowe" mogą liczyć na odpowiednią dla siebie ofertę. Rejsy po Zalewie Szczecińskim i Kamieńskim, wyprawy na pełne morze, to niezwykle lubiane przez najmłodszych wycieczki. Można wybrać się na nie współczesnym statkiem, stylizowaną łodzią wikingów czy galeonem. Niecierpliwi mogą dotrzeć na tę wyspę znacznie prędzej dzięki rejsom szybkich wodolotów, na których dodatkowo czas skracają zakupy w sklepie wolnocłowym. Rozsmakowawszy się w zagranicznych wojażach wybiorą się być może na wycieczkę promem ze Świnoujścia przez Kopenhagę do Malmo.

              W województwie znajdują się liczne porty oraz przystanie żeglarskie. Znaną bazą jest Trzebież. Istniejący tam Centralny Ośrodek Żeglarski to największa w Polsce szkoła żeglowania. Wielu entuzjastów takiego spędzania czasu spotkać można na pełnym morzu oraz na jeziorach Miedwie, Drawsko, Lubie, Siecino, Pile, Wielimie, Bukowo, Resko.

Nad zalewem usytuowanych jest wiele portów handlowych, rybackich i jachtowych, takich jak: Stepnica, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów, Trzebież, Nowe Warpno. Mogą do nich zawijać statki pasażerskie "białej floty". Spotkanie z dużymi, pełnomorskimi statkami pasażerskimi i handlowymi czeka turystów w portach Szczecina, Świnoujścia i Kołobrzegu. Malowniczości plażom w Jarosławcu, Chłopach, Darłowie i innych miejscowościach dodają kutry rybackie. Warto je obejrzeć, przyjrzeć się pracy rybaków, a czasem wypłynąć kutrem w morze.

 

              Kajak, żaglówka czy wędki to sprzęt, który znakomicie sprawdzi się w Zachodniopomorskim. 1649 jezior regionu skupionych jest w obszarze Pojezierza Drawskiego, Pojezierza Myśliborskiego liczącego aż 380 jezior powyżej 1 hektara oraz Pojezierza Wałeckiego, ulokowanego pomiędzy dolnymi odcinkami dwóch największych dopływów Noteci: Drawy i Gwdy. Wędkarzy nie trzeba namawiać do przyjazdu na te tereny. Jeziora, rzeki i strumienie zarybione są wieloma gatunkami ryb. To także raj dla obserwatorów ptaków. Żyje tu wiele gatunków ptaków wodnych i błotnych: perkozy, mewy, kurki wodne, łabędzie nieme i krzykliwe, czaple, dzikie kaczki, gęsi, bociany, kormorany i żurawie. Niezapomnianych wrażeń dostarczy wędrówka Doliną Pięciu Jezior, stanowiącą część znanej ze swej urody Szwajcarii Połczyńskiej. Dużą atrakcję dla miłośników naturalnego krajobrazu stanowi Drawieński Park Narodowy, ze spławną na odcinku 40km rzeką Drawą, uznaną za jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce. Nazwany imieniem Jana Pawła II, prowadzi przez niezwykle atrakcyjny i malowniczy krajobraz. Na brzegach znajdują się dogodne miejsca do biwakowania. Duże akweny stwarzają wspaniałe warunki dla uprawiania turystyki i sportów wodnych: żeglarstwa, nurkowania, kajakarstwa, a także wędkowania. Dla wodniaków wyznaczonych zostało wiele szlaków kajakowych o różnym stopniu trudności, a wśród nich szlak kajakowy rzeki Rurzycy. Kajakarze mogą płynąć także Regą, Gwdą, Parsętą, Radwią oraz innymi równie interesującymi trasami. O ich atrakcyjności decydują przede wszystkim: czystość wód, bogactwo krajobrazów oraz otaczająca przyroda. Istniejące na terenie lasów leśniczówki i gajówki stanowią także bazę noclegową dla turystów, szczególnie chętnie wykorzystywaną przez myśliwych.

 

              W akacje spędzone wyłącznie na opalaniu kuszą już tylko nielicznych. Atrakcyjny wypoczynek to przede wszystkim wypoczynek aktywny, z możliwością uprawiania różnorodnych sportów. Także i w tej dziedzinie Zachodniopomorskie ma wiele do zaoferowania. Co oczywiste, zaglądają tu miłośnicy sportów wodnych m.in. żeglarze, kajakarze są stałymi gośćmi.

W wielu miejscowościach są liczne prywatne stajnie, gdzie można doświadczyć uroków jazdy konnej. Województwo zachodniopomorskie jest potentatem w dziedzinie pól golfowych. W Kołczewie, Binowie, Łukęcinie można nie tylko rozpocząć naukę gry w golfa, lecz również wziąć udział w organizowanych tam turniejach. Przy okazji wypoczynku warto pomyśleć o zdrowiu. Natura stworzyła tu znakomite warunki sprzyjające leczeniu i regeneracji organizmu. Naturalne walory lecznicze miejscowości - klimat, bogate złoża borowiny i solanki - stanowią podstawę funkcjonowania uzdrowisk w Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Dziwnówku, Kołobrzegu i Połczynie Zdroju. Już kąpiele słoneczne i morskie, inhalacje aerozolem morskim podczas spacerów wpływają na poprawę stanu zdrowia

 

 

 

TRANSPORT

              Na wybrzeżu województwa zachodniopomorskiego znajdują się cztery morskie porty handlowe: w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Policach oraz 10 małych portów bałtyckich i 13 przystani rybackich. Na terenie województwa realizowane jest ok. 90% pasażerskiego ruchu promowego i 47% przeładunków w Polsce. Z uwagi na zły stan techniczny małe porty i przystanie wymagają kosztownych prac modernizacyjnych.[2]

Region ma dogodny układ śródlądowych dróg wodnych łączących porty ujścia Odry z krajami UE, a szczególnie z Niemcami. Aktualny stan zabudowy hydrotechnicznej drogi wodnej na odcinku Szczecin-Kostrzyn nad Odrą nie pozwala na pełne wykorzystanie jej możliwości transportowych[

 

Transport wodny:

 

ü Morski

·   zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście

·   port morski w Policach - (zobacz artykuł "Port Police")

·   port w Kołobrzegu

·   port morski Darłowo

 

ü Śródlądowy

·         międzynarodowa droga wodna: ŚwinoujścieSzczecinGryfinoWiduchowaHohensaatenEberswaldeBerlin

·         port rzeczny w Policach

·         porty: rybacki, pasażerski, handlowy i jachtowy w Trzebieży

·         porty: rybacki, przeładunkowy i jachtowy w Stepnicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin