CZTERY_PORY_ROKU(1).doc

(35 KB) Pobierz
„CZTERY PORY ROKU”

                                        „CZTERY PORY ROKU”

 

Cykl zabaw dla dzieci z wykorzystaniem technik i metod pedagogiki zabawy.

 

Kompozytor włoski Antonio Vivaldi kochał przyrodę, dostrzegał jej piękno           i chyba lubił jednakowo wszystkie pory roku, skoro do każdej skomponował utwór muzyczny zawarty w cyklu koncertów „Cztery Pory Roku”. Dzieci w przedszkolu zapoznają się ze wszystkimi porami roku, ich zwiastunami i cechami charakterystycznymi, ale z reguły uroczyście witają tylko jedną – WIOSNĘ.

 

        W oparciu o „Podstawę programową”, programy wychowania przedszkolnego poświęcają wiele miejsca poznaniu i rozumieniu przyrody, szanowania jej dla ogólnego dobra, znajomości pór roku i ich cech charakterystycznych. Dzieci posiadają wiedzę na ich temat, dostrzegają  piękno wszystkich pór roku. Każda      z nich ma coś w sobie, co cieszy dzieci. Z nadejściem wiosny mogą wreszcie wyjść na rower, latem mają wakacje, mogą zażywać kąpieli słonecznych i wodnych, jesienią puszczają latawce, bawią się darami jesieni, a zimą jeżdżą na sankach, cieszą się białym puchem.

Dlaczego więc nie witamy uroczyście wszystkich pór roku?

            Postanowiłam  zorganizować cykl spotkań pod hasłem „Cztery Pory Roku” i wykorzystać własne pomysły oraz umiejętności zdobyte na warsztatach Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Zabawy KLANZA.

W dniach rozpoczynania się poszczególnych pór roku organizowałam spotykania  w przedszkolu i na osiedlu, by powitać: WIOSNĘ, LATO, JESIEŃ, ZIMĘ.

Do udziału zapraszaliśmy dzieci ze sąsiadującej z nami Szkoły Podstawowej      nr 16- kl. „O” i naszych absolwentów, chętnych rodziców oraz mieszkańców osiedla. Każdemu spotkaniu towarzyszyła muzyka A.Vivaldiego.

 

 

                                                    WIOSNA

        Pierwszy dzień wiosny był bardzo chłodny i deszczowy. Najpierw spotkaliśmy się w budynku przedszkola, gdzie odbyło się krótkie przedstawienie    z wykorzystaniem kukieł Marzanny wykonanych przez dzieci. Za scenę posłużyła nam chusta animacyjna.   

        Następnie z transparentami, kukłami i kwiatami wyszliśmy na teren przed przedszkolem. Towarzyszyła nam muzyka Vivaldiego- WIOSNA oraz dźwięki instrumentalne dziecięcej orkiestry. Na placu, stojąc w dużym kole pożegnaliśmy ZIMĘ:

                     „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno.

                       Ciebie pożegnamy, WIOSNĘ powitamy”

 

Następnie każdy uczestnik wbił w ziemię wcześniej przygotowane przez dzieci tulipany (kwiaty wykonano z długich patyczków szaszłykowych                    i kolorowego papieru). W jednej chwili wyrosło ponad 170 tulipanów. Łąka była  piękna, kolorowa, radosna. Nikt nie czuł już zimna.

Na powitanie WIOSNY każda grupa zaśpiewała piosenkę. Wszystkich gości poczęstowaliśmy cukierkami i wróciliśmy do przedszkola. Z dumą obserwowaliśmy naszą łąkę z okien na piętrze.

Nazajutrz pozbieraliśmy tulipany i dokonaliśmy segregacji odpadów do pojemników stojących na terenie przedszkola. Kukieł  Marzann już nie było, wiatr porwał je i zaniósł do morza.(Nikt nie wiedział, że pomogły mu w tym panie nauczycielki)

                                                        LATO

        Lato powitaliśmy pod hasłem: „Święto Motyli”. Na ten dzień każda grupa wiekowa przygotowała łąkę (praca wykonana dowolną techniką na szarym papierze) oraz motylki z kolorowego papieru lub orgiami z kół.

       Pogoda nam dopisała. Ustawiliśmy ławki na placu zabaw. Na tarasie przygotowaliśmy scenę z chusty animacyjnej ozdobionej motylami.

Wszyscy nasłuchiwali dochodzących z głośników odgłosów lata. Chcąc przyspieszyć moment nadejścia lata śpiewaliśmy piosenkę:

 

                                   „ Witaj LATO, witaj LATO

                                       jak się masz, jak się masz?

                                       Baw się razem z nami,

                                       baw się razem z nami,

                                       bo już czas, bo już czas.

 

                                                     (Melodia „Panie Janie”, słowa - M.Sadowska)

 

Następnie wspólnie z dziećmi poszukiwaliśmy oznak lata, chcieliśmy się upewnić, że już nadeszło. Wreszcie mógł się rozpocząć „Letni koncert”                  w wykonaniu dzieci z poszczególnych grup wiekowych oraz wszystkich innych chętnych.

Po występach nadszedł czas na „lot motyli”. Do tej zabawy użyliśmy chusty animacyjne i zrobionych przez dzieci  papierowych motyli.

Przy muzyce A.Vivaldiego – „LATO” podrzucaliśmy umieszczone na chustach motyle. Następnie pozbieraliśmy porozrzucane po trawie motyle                i nakleiliśmy je na wcześniej przygotowane prace - malowane „łąki”. Powstałymi obrazami ozdobiliśmy później nasze przedszkole. Jeszcze bardzo długo przy radosnej muzyce bawiliśmy się z chustami animacyjnymi na placu zabaw.             W końcu zaczęło się przecież LATO!

 

                                                       JESIEŃ

               Na powitanie jesieni przygotowałam zabawę pod hasłem: „Święto Latawców”. Uroczystość rozpoczęliśmy w przedszkolu występem dzieci z kółka muzyczno- tanecznego „Tańcem liści” do muzyki A. Vivaldiego (swobodna ekspresja ruchowa z wykorzystaniem jesiennych liści).

 

 

Wszyscy zebrani zaśpiewali piosenkę dla pani JESIENI:

 

                               „To już jesień, to już jesień.

                                           Wieje wiatr, wieje wiatr.

                                           Strąca złote liście,

                                           strąca złote liście,

                                           bo już czas, bo już czas.”

 

                                                       (melodia „Panie Janie”, słowa M. Sadowska)

 

Każda z grup zaprezentowała wykonane przez siebie latawce wykonane        z gazet, które wyszliśmy  puszczać na placu zabaw. Na szczęście nie odleciały        i mogliśmy przyozdobić nimi nasze przedszkole. Pozwoliliśmy natomiast, by jesienny wiatr porwał jesienne liście podrzucane na chuście animacyjnej.

 

                                                           ZIMA

 

              W grudniu zima zagościła u nas na dobre i stworzyła odpowiednie warunki sprzyjające zabawom na śniegu. Dlatego przywitanie zimy nastąpiło na placu zabaw w przedszkolu. Wszystkie grupy wiekowe ulepiły bałwany. Nie miały jednak marchewek na bałwankowe nosy. Rozpoczęły się więc poszukiwania marchewek ukrytych na terenie zabaw poszczególnych grup wiekowych. Kiedy bałwany były już gotowe,  tworząc  koło zatańczyliśmy wokół bałwanów w rytm piosenki:

                                     Od samego rana lepimy bałwana.

                                     Od rana, od rana

                                      lepimy bałwana.

 

                                                  „Piosenki do rysowania” M. Bogdanowicz.

                                    

Po powrocie do sal przedszkolnych każda z grup wykonała bałwana             z papierowych płatków śniegu (gwiazdki wycinane z kół ) i ozdobiła nimi korytarz. Kiedy bałwany na placu zabaw roztopiły się, o uroczystości powitania zimy przypominały nam pamiątkowe zdjęcia i niezniszczalne bałwany wykonane przez dzieci na szarym papierze.

 

                                              KRÓTKI KOMENTARZ

 

Pomysł spotkał się z aprobatą zarówno przedszkolaków jak i uczestniczących w zajęciach gości. Podobał się sam pomysł jak i propozycje wspólnych zabaw.

Nie bez znaczenia okazała się integracja środowiska przedszkolnego, szkolnego i osiedlowego. Do zabawy na świeżym powietrzu włączali się rodzice, przypadkowi przechodnie i mieszkańcy sąsiadujących budynków.

 

 

                                                   Mirosława Sadowska

                                   nauczyciel Przedszkola Samorządowego Nr 46 w Gdyni,

             członek Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów Zabawy KLANZA.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin