poranny krąg - jesień.doc

(46 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ

„PORANNEGO KRĘGU” W ODDZIALE INTEGRACYJNYM

 

Prowadząca: Katarzyna Zątek

Temat zajęć: Witamy jesień – poznajemy świat poprzez zmysły.

‹ zajęcia prowadzone w oparciu o metodę „porannego kręgu”- polisensorycznego poznawania świata ›

 

CELE: rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata

Dzieci:

ü     Doskonalą wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu wzroku, słuchu, smaku, dotyku, węchu w trakcie różnorodnej działalności

ü     Zapoznają się z kolorem, smakiem, zapachem przypisanym jesieni

ü     Określają smak miodu lub kremu orzechowego (do wyboru)

ü     Zapoznają się z żywiołem przypisanym jesieni , określają jego cechy

ü     Właściwie wykonują ćwiczenia oddechowe

 

Cele dodatkowe:

ü     Udzielają poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące treści przeczytanego przez nauczyciela opowiadania czy wiersza

ü     Nazywają cechy charakterystyczne jesieni

ü     Tańczą do muzyki Vivaldiego „Jesień”, wyrażają muzykę ruchem

ü     Utrwalają pory roku w kolejności

ü     Rozwijają umiejętność czekania na swoją kolej podczas wykonywanego masażu

ü     Wypowiadają się na temat swoich  odczuć podczas zajęć

 

 

 

Środki dydaktyczne:

ü     Wystrój Sali: sufit – niebieski niebo z gwiazdami, suche liście rozłożone na folii na dywanie; okna przysłoniono tkaninami w kolorze żółci i brązu

ü     Lampka zapachowa z olejkiem lawendowym

ü     Miód lub krem orzechowy

ü     Wentylator lub wiatraczek w celu wywołania efektu wiatru

ü     Płyta z nagraniem „Jesieni” A. Vivaldiego

 

 

PRZEBIEG:

 

SYTUACJA EDUKACYJNA

Czynności nauczyciela

CZYNNOŚCI DZIECI

1.       Zaproszenie dzieci do kręgu w zaciemnionej części sali

2.     Zapalenie lampki zapachowej – stymulacja węchu

3.     Powitanie każdego dziecka z osobna

·                Nauczycielka śpiewa piosenkę witając w ten sposób każde dziecko z osobna. Podczas śpiewu masuje każdemu dziecku rączkę olejkiem lawendowym – stymulacja dotyku; prosi każde dziecko o powąchanie rączki – stymulacja węchu

 

 

5.     Przeczytanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści

ü      Utrwalenie nazw pór roku

ü      Ustalenie cech danej pory roku

 

 

 

 

6. Zagadki słuchowe – odgadywanie dźwięków, naśladowanie odgłosów (sowa, szum wiatru, liści)

 

 

7. Zabawa przy muzyce Vivaldiego

 

 

 

 

8. Spotkanie z żywiołem (wiatrem)- stymulacja dotyku, czucia

·         Nauczycielka zaprasza kolejno każde dziecko na które pada strumień powietrza, ustalenie, co czuje dziecko w danej chwili

·         Ustalenie cech wiatru

 

   9. Zgromadzenie dzieci w zaciemnionej części sali.

· Stymulacja smaku – nauczycielka daje każdemu dziecku miodu do spróbowania.

· Określanie jego smaku i koloru

 

10. Ćwiczenia oddechowe zdmuchiwanie zapalonej lampki

 

11. Ewaluacja – rozmowa na temat tego, co się dzieciom w tych zajęciach podobało a co nie

 

12.  Praca przy stolikach – tworzenie obrazka na powitanie jesieni przy użyciu kredek

·      Siedzą w kręgu, wąchają zapach z lampki

 

 

 

 

·      Wąchają swoje rączki, określają, do czego jest ten zapach podobny

 

 

 

 

 

 

 

·      Słuchają opowiadania

·      Nazywają porę roku, o której jest mowa w opowiadaniu

 

 

 

 

 

 

·                 Słuchają odgłosów ptaków, próbują odgadnąć, kto wydaje dany dźwięk, naśladują te odgłosy

 

 

·         Aktywnie uczestniczą w zabawie, tańczą do muzyki, wyrażają ją ruchem

 

 

 

·         Określają swoje odczucia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

·         Wypowiadają się na temat odczuć podczas zajęć, co im się podobało a co nie

 

 

·         Chętne dzieci malują obrazki na powitanie wiosny

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin