Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej.Temat dnia: Wiosna już jest!Temat: Kilkuzdaniowe wypowiedzi uczniów o budzącej się przyrodzie na podstawie wiersza „Wiosenne czynności” i własnych obserwacji. Cele ogólne:Uczeń:- dostrzega związek między porą roku, a zmianami w przyrodzie- poprawnie wypowiada się na dany temat- stosuje zdobytą wiedzę w praktyce- dokonuje samokontroli- aktywnie uczestniczy w pracach zespołu, grupyCele operacyjne:Uczeń:- potrafi nazwać zmiany jakie zachodzą wiosną w przyrodzie- rozumie samodzielnie czytany tekst- umie udzielić odpowiedzi na pytania- potrafi odgadnąć zagadki- wie jakie ptaki przylatują z ciepłych krajów- umie nazwać pierwsze wiosenne kwiaty- umie uzupełnić luki z zdaniach- umie zaśpiewać poznaną piosenkę- potrafi w skupieniu wysłuchać utworu muzycznego- potrafi środkami plastycznymi wykonać ilustrację inspirowaną wysłuchaną muzykąMetody:- aktywizująca: twórcze rozwiązywane problemów- słowna: rozmowa- praktyczna: ćwiczeniaFormy:- aktywność indywidualna ( jednolita, zróżnicowana )- aktywność zbiorowa ( jednolita z całą klasą, jednolita grupowa )Przebieg zajęć:ZagadkiJeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ni w ogrodzie, a on przebił śnieg i zakwitł białymrankiem. (przebiśnieg) Młody góral w górach, chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.(krokus)W krótkiej nazwie kwiatów mieszczą się „ sanki”, a te kwiatki kwitną w marcu, w mroźne ranki.(sasanki)Odgadywanie zagadek. Odszukiwanie nazw ptaków i kwiatów, dobieranie do odpowiedniej ilustracji i umieszczanie w tabelce.Podpisywanie części tabelki – nazwy zwierząt i nazwy roślin. 7. Losowanie znaczków z wiosennymi kwiatami – podział na grupy.8. Wykonywanie wiosennej ilustracji – malowanie farbami na szarym papierze – praca w grupach.Lubię wiosnę za ... .
wuzeczek1