M trojkatow1!.doc

(227 KB) Pobierz
Działka terenu podlegająca wyrównaniu (rys

 

OBLICZENIA OBJĘTOŚCI MAS ZIEMNYCH PRZY NIWELACJI TERENU

 

 

A.

2.1. Charakterystyka i warunki realizacji budowy

 

2.1.1. Informacja ogólna

2.1.2. Warunki topograficzne i hydrologiczne

2.1,3. Istniejące urządzenia i uzbrojenie terenu

2.1.4. Wykaz przeszkód do usunięcia

 

2.2. Objaśnienia do projektu robót ziemnych

 

Projekt robót ziemnych składa się z części opisowej, analitycz­nej i graficznej.

 

 

Część opisowa zawiera podstawowe dane, jak: wielkość i zasadni­cze wymiary "budowli, warunki jej wykonania, grubość warstwy ziemi roślinnej, kategorię gruntu itp. Podaje się też warunki topograficzne, geologiczne i hydrologiczne terenu budowy, w szczególności po­ziom wody gruntowej, warunki zaopatrzenia budowy w siłę roboczą, sprzęt i środki transportowe oraz odległości zwałki lub ukopu.

Część analityczna obejmuje obliczenie ilości robót ziemnych wraz ze zsumowaniem objętości nasypów i wykopów oraz porównaniem obu sum w celu tzw. zbilansowania mas ziemnych. W zasadzie objętość wykopów powinna być równa objętości nasypów, aby zmniejszyć koszty przemieszczania urobku. Nie zawsze jest to możliwe i wówczas trzeba albo odwieźć nadmiar ziemi, albo dowieźć ilość brakującą do wykona­nia nasypów. Projekt podaje również ogólną koncepcję wykonania po­szczególnych etapów prac ziemnych (np. zdjęcie ziemi roślinnej, ni­welacja terenu, wykonanie wykopów i nasypów), Zawiera on także analizę i wybór poszczególnych maszyn oraz współdziałających z nimi urządzeń transportowych. Określa ich wydajność techniczną w warun­kach, w jakich będą pracowały, co stanowi podstawę do sporządzenia planu wykonania robót. Część analityczna obejmuje też kosztorys wy­konania robót.

 

Wreszcie część graficzna zawiera warstwicowy plan sytuacyjny te­renu, przekroje podłużne i poprzeczne, schematy wykonania poszcze­gólnych etapów robót oraz plan sieciowy i harmonogramy robót.

 

Rys. 1. Przekrój podłużny drogi

 

 

B.  Obliczanie objętości warstwy ziemi roślinnej ustala się z zależności:

 

Vzr = P • hx      [m3]

 

Gdzie:

P  - powierzchnia działki w [m2],

hx  - grubość warstwy ziemi roślinnej [m].

 

Przy robotach powierzchniowych objętość mas ziemnych oblicza się metodą trójkątów lub kwadratów w zależności od ukształtowania terenu.

 

 

C. OBLICZANIE MAS ZIEMNYCH - METODA TROJKĄTÓW

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Obliczanie objętości robót ziemnych przy wyrównaniu terenu metodą trójkątów sto­suje się w przypadku wymaganej większej dokładności obliczeń.

W tym celu teren przyszłych robót ziemnych pokrywa się siatką niwelacyjną. Następnie ustala się jak teren ma zostać ukształtowany i dla wszystkich punktów siatki (wierzchołków kwadratów) oblicza się rzędne robocze, odejmując od rzędnych terenu przed ukształtowaniem rzędne terenu po ukształtowaniu (rzędne niwelety).

Rzędne robocze znajdujące się po­wyżej powierzchni niwelety (wykopy) przyjmuje się jako dodatnie, a znajdujące się poniżej (nasypy) jako ujemne.

 

 

I - obliczenia objętości wykopu, jak i nasypu, jeśli podstawy znajdują się całkowicie bądź w strefie wykopu, bądź w strefie nasypu tzw. graniastosłupy „czyste”.

 

 

 

Rys 1. Graniastosłup utworzony przy zastosowaniu metody trójkątów

 

Objętość graniastosłupa ukośnie ściętego z podstawą trójkątną (rys.1) o bo­kach prostokątnych równych a oblicza się z wzoru:

 

V = a2 (h1+h2+h3)            (1)

 

gdzie:

 

h1 ,h2 ,h3, — rzędne robocze wykopu lub nasypu,

 

a — przyprostokątna trójkątnej podstawy graniastosłupa.

 

 

 

 

 

II - podstawa trójkąta mieści się częściowo w strefie wykopu, a czę­ściowo w strefie nasypu  tzw. graniastosłupy „mieszane",

 

 

 

 

 

 

 

Rys. 2. Graniastosłup o podstawie trójkątnej, znajdującej się częściowo w strefie wykopów, a częściowo w strefie na­sypów

 

 

Obliczenia objętości wykopu Vw jak i nasypu  Vn wykonuje się oddzielnie.

 

Objętości graniastosłupów trójkątnych „mieszanych", tj. takich, gdzie jednocześnie występuje i wykop i nasyp obliczamy:

 

KROK 1

 

Określamy różnicę Vr między objętością nasypów i wykopów (lub odwrotnie), które obliczamy ze wzoru (1), uwzględniając znak (+) lub znak (—) dla rzędnych roboczych:

 

Vr = a2 (h1+h2+h3)       (1)

 

 

KROK 2

 

Określamy objętość Vn nasypów (lub wykopów) w części ostrosłupa AGHD odpowiadają­cego części nasypowej graniastosłupa (rys. 2). ze wzoru:

 

 

 

 

Vn=            (2)

 

przy czym wielkości h1 h2, h3 wstawia się do wzoru jako liczby bezwzględne.

 

 

KROK 3

 

Mając objętość nasypów Vn (wykopów) i różnicę Vr między wykopami i nasypami (lub odwrotnie) określamy wielkość Vw wykopów (nasypów) przez odjęcie algebraiczne wielkości Vr i Vn (Vw):

 

                                                   V= Vr - Vn        lub     V= Vr – Vw                   (3)

 

 

 

P R Z YK Ł A D

(A.Dyżewski)

 

Na podstawie planu warstwicowego (rys. 4-15) obliczyć stosując metodę trójkątów ilości robót ziemnych (wykopów i nasypów) przy wyrównaniu terenu oznaczonego prostokątem A'B’C'D' o wymiarach w planie 150x200 m płaszczyzną poziomą o rzędnej niwelacyjnej H = 71,30 m.

 

 



 

Rys.  4-15 Plan warstwicowy terenu

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie

Na teren ABCD naniesiono siatkę kwadra­tów o boku a = 50 m.

Rzędne terenu w wierzchołkach siatki kwadratów obliczono w drodze interpolacji liniowej na podstawie planu warstwicowego.

 

 

W działce A'B"C'D' wynoszą one odpowiednio:

H13 = 74,15 m,     H14 = 72,75m,     H15 = 71,50m,     H16 = 70,30 m,     H17 = 69,50 m,

H23, = 73,50 m,     H24 = 72,40 m,     H25 = 71,25 m,     H26 = 70,20 m,     H27 = 69,30 m,

H33 = 72,60 m,    H34 = 71,85 m,     H35 = 70,85 m,     H36 = 69,90 m,     H37= 69,05 m,

H43 = 71,95 m,     H 44t = 71,05 m,     H45 = 70,10 m,     H46 = 69,25 m,     H47 = 68,70 m.

 

Dla obliczenia ilości wykopów i nasypów na terenie A'B'C'D' przy wyrównaniu terenu do rzędnej H = 71,30 m podzielono prostokąt podlegający wyrównaniu na 24 graniastosłupy trójkątne ukośnie ścięte, o podstawie leżącej w płaszczyźnie niwelacji i ścianach bocznych utworzonych przez pionowe płaszczyzny przechodzące przez linie nakreślonej siatki trójkątów.

 

Głębokości wykopów i wysokości nasypów h obliczono przez odjęcie rzędnych terenu od rzędnej płaszczyzny niwelacji nadając im znak dodatni (+), gdy rzędne terenu były wyższe od rzędnej płaszczyzny niwelacji (wykopy), a znak ujemny (-), gdy rzędne terenu były niższe od rzędnej pła­szczyzny niwelacji (nasypy):  

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin