KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA DZIECI CZTEROLETNICH
Temat: Legendy lubelskie – opowiadanie „O herbie Lublina”
Cele:
· poznawanie herbu swojego miasta i jego historii (legendy)
· nabywanie umiejętności formułowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym
· bogacenie zasobu słownictwa poprzez poznawanie i kojarzenie z nazwą miejsc w Lublinie (Brama Krakowska, Ratusz, Krakowskie Przedmieście)
· rozbudzanie zainteresowań czytelniczych poprzez kontakt z utworem literackim – słuchanie bajek w wykonaniu profesjonalistów (nagranie CD)
Metody:
· czynne:
- metoda zadań stawianych dzieciom
- metoda kierowania własną działalnością dzieci
· słowne:
- opowiadanie
- rozmowa kierowana
- objaśnienie
· percepcyjne:
- metoda obserwacji
Formy:
· zbiorowa
· zespołowa
· indywidualna
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z opowiadaniem „O herbie Lublina”, magnetofon, płyta CD z instrumentalną wersją piosenki „Krasnoludki”, dwa koszyki, pocztówki przedstawiające Lublin i inne, tablica tematyczna ze zdjęciami znanych miejsc w Lublinie, maskotki pluszowe (koń, krowa, pies, kot, gąsienica, koziołek), kartki z konturami koziołka, pastele, plastelina, zdjęcie przedstawiające herb Lublina.
Przebieg zajęć:
1. Słuchanie opowiadania z płyty CD „O herbie Lublina”.
2. Rozmowa na temat opowiadania:
- Co działo się dawno temu w Lublinie?
- Co zrobili ludzie po wojnie?
- Kto schował się razem z ludźmi?
- Czego brakowało ludziom?
- Kto im pomógł i jak?
- Jak lublinianie odwdzięczyli się kozie?
3. Zabawa ruchowa „Czym jeździmy po Lublinie?”
Gdy gra muzyka dzieci rytmicznie maszerują po obwodzie koła. Na przerwę w muzyce nauczycielka wydaje polecenia, które dzieci ilustrują ruchem:
· jedziemy na koniach
· jedziemy samochodem
· jedziemy na rowerze
· jedziemy na hulajnodze
· zimą jeździmy na sankach
4. Segregowanie widokówek (Lublin i inne).
Nauczycielka rozkłada przed każdym z dzieci kilka pocztówek. Następnie pokazuje im dwa koszyki – jeden z herbem Lublina, drugi bez oznakowania. Zadaniem dzieci jest tak posegregować pocztówki, aby w koszyku z herbem znalazły się te, które przedstawiają znane miejsca w Lublinie, zaś drugim koszyku wszystkie pozostałe pocztówki.
5. Rozmowa na temat miejsc znanych w Lublinie – gdzie jest herb miasta?
Dzieci gromadzą się przy tablicy tematycznej, na której wiszą zdjęcia znanych miejsc w Lublinie. Dzieci nazywają te miejsca. Odwołując się do doświadczeń i spostrzeżeń dzieci nauczycielka pyta, gdzie możemy zobaczyć herb Lublina.
6. Segregowanie zabawek – wyodrębnienie cech charakterystycznych koziołka.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kolejno różne maskotki i pyta, które z zaprezentowanych zwierząt jest w herbie Lublina i jak ono wygląda. Dzieci wyodrębniają w ten sposób wszystkie charakterystyczne cech koziołka.
7. Kolorowanie elementów herbu.
Każde z dzieci otrzymuje kartkę z konturami koziołka wspinającego się na krzew winorośli. Nauczycielka wywiesza na tablicy zdjęcie przedstawiające herb Lublina do wglądu dla dzieci. Dzieci wypełniają kontury używając plasteliny i pasteli.
8. Zakończenie zajęć – wspólne oglądanie wykonanych prac.
epipodiusz