Sprawozdanie - IPP
Informatyczne Podstawy Projektowania
Zastosowanie programu Excell
Grupa czwartek godz: 11.15-13.00
Wrocław 2010
Plan sprawozdania:
1. Funkcje w Excellu
W Excellu mamy wiele rodzajów funkcji, każda z nich składa się ze znaku „=” przed formułą, nazwy funkcji np. suma oraz listy argumentów ujętych w nawiasy. Aby wprowadzić daną funkcje do arkusza zaznaczamy komórkę, do której chcemy ją wstawić a następnie używamy kreatora funkcji uruchamianego za pomocą Wstaw/Funkcja lub za pomocą ikony . Pojawi się okno wklej funkcję, gdzie należy wybrać kategorię oraz nazwę funkcji a następnie zakres argumentów. Wyróżniamy funkcje tablicowe oraz „zwykłe”. Funkcje tablicowe potwierdza się poprzez jednoczesne naciśnięcie „CTRL+SHIFT+ENTER” natomiast funkcje zwykłe tylko przez naciśnięcie klawisza ENTER.
Możemy wyróżnić następujące rodzaje funkcji wbudowanych:
Ø Finansowe
Ø Data i czas
Ø Matematyczne
Ø Statystyczne
Ø Daty i adresu
Ø Bazy danych
Ø Modułowe
Ø Logiczne
Ø Tekstowe
Ø Informacyjne
Ø Użytkownika
Ø Inżynierskie
a)
b)
c)
d)
e)
2. Rozwiązywanie równań i układów równań
Aby znaleźć rozwiązania równania:
5x-3y=7
2x+y=3
należy najpierw stworzyć dwie tabelki. W jedną wpisać wartości x i y a w drugą wyrazy wolne
A
B
5
-3
7
2
1
3
następnie trzeba policzyć wyznacznik z macierzy A. Zaznaczając wyrazy w tabelce A po czym z zakładki Formuły wybrać Matem. i tryg. a następnie WYZNACZNIK.MACIERZY.
det A
11
Tworzymy tabelki Ax oraz Ay i liczymy ich wyznaczniki.
Ax
Ay
det Ax
det Bx
16
Ostatecznie korzystając ze wzorów: oraz wyznaczamy niewiadome
x
y
Wyznaczamy macierz odwrotną A(-1) do danej macierzy A korzystając z układu równań z poprzedniego przykładu. Macierz odwrotną tworzy się poprzez zaznaczenie pola, w którym ta macierz ma być wyliczona w tym przypadku pole 3x3 a następnie z zakładki Formuły wybrać Matem. i tryg. MACIERZ.ODW. W tablice należy zaznaczyć tabelkę z wyrazami macierzy A po czym nacisnąć jednocześnie „CTRL+SHIFT+ENTER”.
A(-1)
0,090909
0,272727
-0,181818
0,454545
Aby wyliczyć wyrazy wolne zaznaczamy pole w tym przypadku 2x1 i z zakładki Formuły wybieramy Matem. i tryg. MACIERZ.ILOCZYN. W tablicę1 należy zaznaczyć wyrazy macierzy A natomiast w tablicę2 wyrazy wolne B po czym nacisnąć jednocześnie „CTRL+SHIFT+ENTER”.
X
1,454545
Dodatek Solver znajdziemy w zakładce Dane, umożliwia on, po uprzednim wprowadzeniu równania, wyznaczenie wartości dowolnej zmiennej szukanej, gdy są dane wartości pozostałych zmiennych; bądź też wyznaczenie wartości zmiennej, przy której całe wyrażenie jest równe zeru.
Rozwiązując podany układ równań:
3x+2y+z=5
y+6z-3v=1
2x-y+4z=4
x+y-z+v=6
Tworzymy tabelkę gdzie w pola zmiennych x wpisujemy dowolne wartości, a1 są to liczby stojące przy x, a2 przy y, a3 przy z.
madziuch_m