Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
dnia 25 listopada 2008 roku
1. Cele ogólne
- kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych,
- zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko,
- wzbogacanie słownictwa uczniów,
- rozwijanie umiejętności manualnych uczniów,
- kształtowanie u uczniów poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek
oraz cudzej pracy,
- rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć,
- kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
- zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi
- nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”,
- nauka zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”
2. Odbiorcy : dzieci w wieku od 3 do 6 lat
3. Czas trwania 30-60 minut
4. Pomoce
Zestaw książek tematycznie związanych z dniem Misia
Pluszowe misie zebrane wcześniej przez dzieci,
Prace plastyczne związane tematycznie z wystawą,
Sztalugi, papier do rysowania, kredki i pisaki,
Napisy „25 XI 2008 r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia”,
Elementy zdobnicze tematycznie związane z wystawą,
Kolorowanki dla dzieci z obrazkami misiów,
Płyta CD z nagraniami piosenek dla dzieci (tematycznie związane z wystawą)
oraz fragmenty muzyki filmowej z dobranocek,
Teksty wybranych wierszy oraz piosenek,
Tekst poświęcony ciekawostkom z życia niedźwiedzi,
Tekst opowiadania o pierwszym pluszowym misiu,
5. Plan spotkania
- przywitanie dzieci i nauczycieli;
- wprowadzenie do tematyki spotkania;
- opowiadanie o pierwszym pluszowym misiu;
- przedstawienie dzieciom kącika sławnych misiów;
- rozpoznawanie tytułów dobranocek po ich ścieżce dźwiękowej;
- przedstawienie ciekawostek z życia niedźwiedzi;
- nauka wiersza J. Brzechwy „Niedźwiedź”;
- czytanie wiersza Cz. Janczarskiego ”Naprawiamy misia”;
- zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”
- pogadanka na temat poszanowania zabawek;
- zwiedzanie i omówienie wystawy pluszowych misiów oraz prac dzieci;
- poczęstunek;
- rozdanie kolorowanek;
- pożegnanie dzieci .
6. Szczegółowy przebieg spotkania
Przywitanie dzieci przed wystawą
Dzień dobry! Witajcie. Czy wiecie jaki dziś dzień Nie Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak. Dziwicie się 1 czerwca wszystkie dzieci mają swój dzień – Dzień Dziecka a 25 listopada wszystkie misie mają swój dzień. Bardzo nam miło, że możemy was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. A czy dzieci znają historię pierwszego pluszowego misia .Nie To posłuchajcie...
Tekst opowieści
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan – Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton – właściciel sklep[u z zabawkami. Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek – pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię – Teddy (od imienia prezydenta Theodore’a).
Czyż nie piękna historia
Ciekawe jak wyglądał ten pierwszy miś. Mam dla was propozycję – zabawę „Malowanie misiów”. Pobawimy się w malarzy (nauczyciel wybiera kilku ochotników, dzieci z przewiązanymi oczami malują misie, po zakończeniu zabawy oceniamy prace).
Misie stały się bardzo sławne. Popatrzcie na zdjęcia. Czy potraficie rozpoznać sławne misie i podać ich imiona Misie spotykamy wszędzie np. w bajkach (nauczyciel wskazuje kącik „Misiowe lekturki”i czyta niektóre tytuły).
Misie znalazły swoje miejsce także w wierszach (nauczyciel wskazuje kącik poezji pt. Wiersze z misiowej szuflady”, czytamy wybrany przez dzieci wiersz).
Niektóre misie zdobyły sławne jako aktorzy. Czy potraficie wymienić kilka tytułów takich filmów (nauczyciel pokazuje gazetkę z informacjami na temat „filmowych” misiów pt. „Proszę Państwa – oto miś...czyli misie znane i lubiane”; w tle muzyka z dobranocki o misiu Uszatku).
(Nauczyciel śpiewa fragment piosenki Stary niedźwiedź mocno śpi...) Znacie tę piosenkę, prawda Porozmawiajmy przez chwilę o zwyczajach niedźwiedzi (Nauczyciel podaje kilka podstawowych informacji z życia niedźwiedzi . Nauczymy się teraz wierszyka o niedźwiedziu (nauczyciel uczy dzieci wiersza J. Brzechwy „Niedźwiedź”).
Jak usłyszeliśmy, niedźwiadki to straszne śpiochy ale wiosną lubią pobrykać na zielonej trawce. My też teraz pobawimy się w starą zabawę „Stary niedźwiedź mocno śpi” (nauczyciel objaśnia zasady gry, przeprowadzamy zabawę w rytm muzyki do piosenki „Stary niedźwiedź mocno śpi”).
Oj, widzę, że nasze misie zmęczyły się odrobinkę. Porozmawiajmy teraz o misiach pluszowych i ich prośbach do dzieci. Miś Uszatek śpiewał w dobranocce „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci” ale tylko wtedy, kiedy dzieci je szanują. Posłuchajcie wierszyka o pewnym misiu (pani dyrektor czyta wierszyk – Cz. Janczarski ”Naprawiamy misia”). A czy szanujecie swoje zabawki (rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek).
Dzieci naprawdę kochają swoje pluszaki. Dzieci przyniosły również swoje pluszowe misie. Zobaczcie jakie piękne!(wręczenie nagród za najstarszego misia , najśmieszniejszego,największego,najmniejszego )
Ojej, dzisiejszy dzień był naprawdę pełny wrażeń. Hmmm...na pewno zgłodnieliście. Zapraszam Was teraz do naszego specjalnego kącika „Słodkie małe co nieco”.
Dziękujemy wam, drogie dzieci za wizytę w Krainie Pluszowych Misiów. Bardzo nam miło, że zechcieliście nas odwiedzić. Na pożegnanie mamy dla Was kolorowanki – oczywiście z misiami (nauczyciel rozdaje kolorowanki). Do widzenia! I nie zapomnijcie pozdrowić od nas Waszych pluszowych przyjaciół! (żegnamy dzieci).
kpiesta