26..św. Paweł niestrudzony podróżnik.docx

(23 KB) Pobierz

25. Święty Paweł - niestrudzony podróżnik

 

 

[Spis treści]

 

Święty Paweł - niestrudzony podróżnik [dla kl. I gimnazjum - wg podręcznika Słowo Boga jest blisko Ciebie]

2 jednostki lekcyjne

Cel ogólny: ukazanie  św. Pawła Apostoła jako wzoru wiernego i wytrwałego głosiciela Ewangelii.

Metody pracy: pogadanka, wykład, praca z tekstem źródłowym, z podręcznikiem, z mapą, drama, inscenizacja, konferencja prasowa, tekst do uzupełnienia.

Formy pracy: indywidualna, zespołowa, w grupach.

Środki dydaktyczne: Pismo św. (Dz. 14, 8-20), mapa „Podróże św. Pawła” oraz mapki do wklejenia do zeszytu, scenariusz inscenizacji: „Uzdrowienie kaleki w Listrze”, scenariusz konferencji prasowej, odbitki tekstów do uzupełnienia.

Cele operacyjne:

·         uczeń wie, kim był św. Paweł;

·         uczeń potrafi wymienić najważniejsze fakty i wydarzenia z życia św. Pawła;

·         uczeń potrafi wyjaśnić rolę św. Pawła w szerzeniu Ewangelii;

·         uczeń umie wyjaśnić sens posługi misyjnej w Kościele;

·         uczeń umie - na wzór św. Pawła - wiernie i wytrwale świadczyć o Chrystusie w każdych okolicznościach;

·         uczeń potrafi wskazać zadania współczesnego chrześcijanina w misyjnej służbie dla Kościoła.

 

Przebieg katechezy

Wprowadzenie:

Katecheta rozpoczyna od pytania: Jakimi środkami lokomocji dzisiaj ludzie podróżują? Jak podróżowano w czasach Chrystusa?           

Dzisiaj podróż trwa bardzo krótko. W pierwszych wiekach po Chrystusie podróżowanie było  trudne i niebezpieczne. Ludzie poruszali się pieszo, na osiołkach, wielbłądach (konie miało jedynie wojsko rzymskie). W daleką podróż morską wyprawiano się statkiem żaglowym.

 

Uświadomienie celu:

Dzisiaj będziemy mówić o jednym z podróżników tamtych czasów - o św. Pawle Apostole.

·         Zapis tematu: Święty Paweł - niestrudzony podróżnik.

·         Z jakiej księgi Pisma św. dowiadujemy się o życiu pierwszych chrześcijan?

Dzieje Apostolskie, które dostarczają nam bardzo wiele informacji o formowaniu się chrześcijaństwa, należą do ksiąg historycznych Nowego Testamentu. Chociaż nie jest to dzieło w ścisłym znaczeniu historyczne, opisuje ono, jak wyglądało życie pierwszych chrześcijan po Wniebowstąpieniu Jezusa Chrystusa; w sposób niemal kronikarski kreśli drogi misyjne uczniów Chrystusa.

·         Kto jest autorem Księgi?

Św. Łukasz, grecki lekarz, twórca Ewangelii, późniejszy towarzysz podróży św. Pawła, opowiada głównie o apostołach: św. Pawle i św. Piotrze, aczkolwiek centralną Osobą jest Jezus Chrystus, który żyje i działa w świecie poprzez wspólnotę Kościoła. Św. Łukasz czerpał materiał do opisywanych wydarzeń od naocznych świadków, którzy znali św. Pawła i jego towarzyszy podróży. Niektóre wydarzenia przedstawia na podstawie osobistych doświadczeń.

Rozwinięcie: 

Uczniowie zapoznają się z biografią św. Pawła. Czytają z podręcznika (Słowo Boga jest blisko Ciebie, wyd. Św. Wojciecha, Poznań) pierwszy akapit: Św. Paweł - życie.

           Następnie otrzymują mapkę przedstawiającą „Podróże św. Pawła” (katechizm) i - posuwając się od miasta do miasta - zaznaczają czterema różnymi kolorami trzy wielkie podróże Apostoła i podróż do Rzymu.

W tym czasie katecheta przybliża sytuację polityczną, religijną i kulturową ówczesnej Europy oraz wyjaśnia misyjną strategię św. Pawła.

·         Jak św. Paweł kontaktował się z założonymi przez siebie gminami chrześcijańskimi?

·         Przypomnijcie sobie i odszukajcie na mapce miasta adresatów listów Pawłowych.

·         Uczniowie czytają fragmenty: 1Tes 5,9-10; Ef 2,8; 1 Kor 10, 32-33; Rz. 10,1.9.

·         Czego dotyczą listy św. Pawła?

Podsumowanie: Listy św. Pawła są ciągle żywe, aktualne. Zawierają cenne wskazówki dotyczące wiary i życia chrześcijańskiego. Jako podsumowanie i utrwalenie tej jednostki lekcyjnej uczniowie otrzymują tekst do uzupełnienia (zobacz aneks), po którym przyklejają wypełnioną i pokolorowaną mapkę.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Na następne spotkanie wyznaczeni uczniowie (najlepiej ochotnicy) przygotowują inscenizację: „Uzdrowienie w Listrze” na podstawie Dz. 14, 8 - 20,  wg otrzymanego scenariusza oraz konferencję prasową do tej samej perykopy.

Kontynuacja tematu

Katechezę rozpoczynamy od przypomnienia poznanych wiadomości o życiu i podróżach św. Pawła.

Posłuchajcie, co przydarzyło się św. Pawłowi w Listrze (uczniowie odnajdują na mapie Listrę).

Scenariusz inscenizacji: Uzdrowienie kaleki w Listrze - Dz. 14, 8-20

Osoby: narrator, Paweł, kaleka, Barnaba, tłum, kapłan Zeusa, Żydzi, towarzysze Pawła i Barnaby.

Listra- tablica informacyjna;  na środku sceny leży człowiek o bezwładnych nogach;  ludzie przechadzają się, rozmawiają.

Narrator:  W Listrze mieszkał pewien człowiek o bezwładnych nogach, kaleka od urodzenia, który nigdy nie chodził.

Paweł: Słuchajcie Izraelici i wy , którzy boicie się Boga. Bóg wybrał niegdyś ojców naszych, wyprowadził swój lud z ziemi egipskiej. Z potomstwa Dawida dał Bóg Zbawiciela - Jezusa Chrystusa. Ale mieszkańcy Jerozolimy nie uznali Go, zażądali od Piłata , aby Go stracił. Ale Bóg Go wskrzesił z martwych. Każdy, kto w Niego wierzy jest usprawiedliwiony ze swoich grzechów.

Kaleka (słucha przemówienia Pawła; wpatruje się w niego)

Paweł (spoglądając na kalekę, woła głośno):  Stań prosto na nogach!

Kaleka (zrywa się na nogi, skacze, chodzi, cieszy się, pokazuje się innym): Patrzcie! To ja!  

Tłum (reaguje żywo; woła): Bogowie przybrali postać ludzi i zstąpili do nas! Lud Listry czci cię, potężny Zeusie, (zwracają się do Barnaby). Zeusie, królu bogów , wielbimy ciebie.

Ktoś z ludu (zwracając się do Pawła): O wielki Hermesie!

Narrator: - Kapłan Zeusa również chciał złożyć ofiarę bogom.

Kapłan Zeusa (nadchodzi; przywiódł przed bramę woły i  wieńce): Wszechmocny Zeusie, składamy ci woły.

Paweł: Te ofiary są dla Boga bez znaczenia. Bóg chce naszych serc.

Paweł i Barnaba („rozdzierają” szaty, rzucają się w tłum, usiłują wyjaśniać, krzyczą): Ludzie, dlaczego to robicie!?  My także jesteśmy ludźmi, podobnie jak wy podlegamy cierpieniom. Nauczamy  was, abyście nawrócili się do Boga żywego, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nim się znajduje.

Barnaba: W dawnych czasach pozwolił On na to, że każdy naród chodził własnymi drogami, a czyniąc dobro,  nie przestawał dawać świadectwa o sobie.

Paweł: Zsyłał wam deszcz z nieba i urodzajne lata, karmił was i napełniał radością wasze serca.

Tłum powstrzymany, sytuacja opanowana .Nadchodzą jednak Żydzi, podburzają tłum, zaczyna wrzeć, robi się gorąco, niebezpiecznie, rzucają kamieniami - z papieru. Paweł zostaje wywleczony za miasto.

Towarzysze Pawła i Barnaby  (otaczając Pawła, opatrują jego rany): Może powinniśmy wracać do Antiochii.

Barnaba: Wszędzie napotykamy opór, mogli cię zabić.

Paweł podnosi się, wchodzi do miasta.

Narrator: Nie zniechęceni tymi wydarzeniami Paweł z Barnabą udali się nazajutrz do Derbe.

Podsumowanie: Uczniowie dzielą się swoimi przeżyciami i odczuciami.

Podróżowanie w tamtych czasach było niezwykle uciążliwe. Św. Paweł musiał pokonywać trudności lokomocyjne i niewygody. Spotykał się zarówno z wielkim uznaniem i życzliwością jak, i z szykanami,  niezrozumieniem, a nawet wrogością.

 

Konferencja prasowa  (Dz. 14,8-22 )

Dziennikarz 2: W Listrze - niewielkiej mieścinie na krańcach Likaonii miał miejsce niezwykły przypadek. Człowiek - kaleka od urodzenia, został cudownie uzdrowiony. Na pytania dziennikarzy będzie odpowiadał Paweł z Tarsu, sprawca tego niezwykłego wydarzenia, a zarazem ofiara reakcji tłumu.

Dz 1: Cała Listra mówi o panu i o tym, co się tu wydarzyło. Nie jest pan z Listry. Skąd pan pochodzi? Czym się pan zajmuje?

Paweł: Nazywam się Paweł. Pochodzę z Tarsu. Jestem głosicielem Jezusa Chrystusa - Zbawiciela świata, Apostołem Pana naszego.

Dz 1: Co przeżywał pan, widząc człowieka o bezwładnych nogach, kalekę od urodzenia, który nigdy nie chodził?

Paweł: Współczułem mu, bardzo chciałem mu pomóc, on potrzebował pomocy, on potrzebował Jezusa, aby go uzdrowił.

Dz 2: Co pan czuł, kiedy ten człowiek po wypowiedzeniu pańskich słów - zaczął chodzić? Czy  odczuwał pan satysfakcję, zadowolenie  z siebie? Czy był pan dumny?

Paweł: Dumny? Nie!!! Czułem radość ducha, szczęście. Spełniając wolę mego Pana, zawsze  odczuwałem niezmierną radość, a moja wiara się umacniała.

Dz 1: Sprawił pan to własną mocą, czy mocą kogoś innego?

Paweł: We mnie nie ma nic nadzwyczajnego. Moc, której  doświadczył ten nieszczęśliwy, chory człowiek  nie jest moja, lecz pochodzi od Boga, o którym nauczam i którego głoszę.

Dz 2: Za kogo pan się uważa po tym wydarzeniu?

Paweł: Jestem narzędziem w rękach Boga. Bóg posługuje się ludźmi w realizacji swoich planów. Wiem coś o tym.

Dz 2: Co pan ma na myśli?

Paweł: Moje powołanie. Nie jest tajemnicą, kim byłem przed moim nawróceniem.

Dz 1: Dlaczego akurat ten chory? Tylu ludzi potrzebuje uzdrowienia.

Paweł: To nie przypadek. To człowiek  ufny, pełen nadziei i wiary koniecznej do uzdrowienia. To także znak świadczący o prawdziwości moich słów. Ludzie prędzej uwierzą, gdy zobaczą, dlatego też bardzo potrzebne są znaki. To Duch Święty mną kierował, ja byłem Mu posłuszny.

Dz 2: Jak zachowywali się świadkowie tego wydarzenia?

Paweł: Ludzie byli poruszeni, panował entuzjazm. Zaczęli  widzieć w nas bogów. Nazwali mnie Hermesem, a Barnabę - Zeusem.

Dz 2: Co czuli ci ludzie?

Paweł: Proszę ich zapytać.

Dz 1: Ludzie uznali, że jest pan bogiem, który przybrał postać ludzką. Co pan na to?

Paweł: To absurd. Musieliśmy wiele tłumaczyć, że jesteśmy ludźmi, że tak jak każdy podlegamy cierpieniom, że to, co się wydarzyło jest dziełem Boga.

Dz 2: Ludzie chcieli złożyć panom ofiarę. Jak pan to przyjął?

Paweł: Nauczałem ich o zmartwychwstaniu, zbawieniu, o prawdzie. Słuchali, lecz gdy tylko stał się cud, powrócili do swych marności uznając nas za pogańskie bóstwa. Me serce zawrzało gniewem. Rozdarliśmy szaty i próbowaliśmy z Barnabą powstrzymać ich od tego świętokradztwa. Ledwo udało nam się odwieść ich od tego zamiaru.

Dz 2: Jak to się stało? Najpierw uwielbienie,  szacunek, boska cześć, a  zaraz potem doświadczył Pan takiej wrogości, stał się Pan ofiarą kamienowania, pół żywego wywleczono Pana poza mury miasta.

Paweł: Żydzi, którzy przybyli z Ikonium podburzyli  tłum. Ludzie tak łatwo dali się zwieść, mimo, że byli świadkami cudownego uzdrowienia.

Dz 2: Ale pan przeżył.

Paweł: Jak widać. Bracia nie opuścili mnie. Opatrzyli moje rany. Tak, Bóg nie pozwolił mi umrzeć. Chwała Mu za to i dziękczynienie!

Dz 1: Czy czuje pan do tych ludzi niechęć, a może nienawiść?

Paweł: Nie, nie  czuję  nienawiści. Chrystus,  gdy  chodził  po ziemi nauczał  i leczył, później został zabity, choć czynił samo dobro. Pan Jezus nakazał kochać nieprzyjaciół. To raczej radość wypełnia me serce, że stałem się godzien cierpieć dla Jego imienia.    ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin