„Ja i inni, czyli chcę być dobrym kolegą”. scenariusze.doc

(130 KB) Pobierz
Projekt edukacyjny

 

Projekt edukacyjny

dla dzieci 6 - letnich

„Ja i inni, czyli chcę być dobrym kolegą”.

 

 

Wstęp

Niniejsze opracowanie jest przykładem projektu dydaktyczno – wychowawczego, do realizacji z dziećmi 6 – letnimi. Przewidywany czas aktywności dzieci 60 minut.

              W trakcie realizacji projektu zostaje rozbudzone zainteresowanie dzieci samym sobą, odczuciami i zachowaniami innych. Omawiana tematyka prowadzi dzieci do refleksji i samooceny oraz oceny innych ludzi. Podczas zabaw i wspólnej pracy przez cały rok dzieci zwracają uwagę na podstawowe zasady współżycia w grupie. Przyswajają podstawowe normy moralne i obyczajowe, których znajomość zapewnia radzenie sobie w różnych sytuacjach życia zbiorowego. 

Wskazując dzieciom wzorce dobrego zachowania, potrzebę wzajemnej życzliwości, szacunku i tolerancji można oczekiwać, że takimi zasadami będą kierować się w życiu i z łatwością zjednywać sobie sympatię i szacunek innych.

Poniższe sytuacje edukacyjne są zaplanowanym działaniem nauczyciela sprzyjającym integracji grupy.

Cele projektu edukacyjnego:

·         rozwijanie zachowań prospołecznych

·         wyrabianie zdolności łatwego wchodzenia w kontakty z innymi ludźmi

·         uwrażliwienie na doznania i przeżycia innych

·         poznanie swoich reakcji w różnych sytuacjach

·         rozwijanie samoakceptacji i wiary we własne siły

·         dostrzeganie i akceptacja różnic między ludźmi

·         ośmielanie dzieci i zwiększanie ich otwartości

·         stosowanie form grzecznościowych

·         liczenie się z ustalonymi regułami postępowania

·         doskonalenie umiejętności jasnego przekazywania emocji

·         rozwijanie aktywności twórczej

·         pobudzanie wyobraźni

W projekcie przewidziane są następujące rodzaje aktywności dzieci:

- słowna, dramatyczna, plastyczna, ruchowa, muzyczna, matematyczna, z zakresu czytania i kreślenia symboli graficznych

Formy pracy:

·         z całą grupą

·         w zespołach

·         indywidualna

 

 

 

Temat szczegółowy: To jestem ja.

Rodzaje aktywności dzieci

·         słowna

·         ruchowa

·         praktyczne działanie

Forma pracy:

·         z całą grupą,

·         praca w zespołach

Środki dydaktyczne:

szyfrogram narysowany na tablicy, kaseta magnetofonowa, karta pracy pt.: „To lubię”,

plansze z napisami:

- sałatka z owoców cytrusowych,

- koktajl jagodowy,

- owoce cytrusowe, truskawki w galaretce owocowej, truskawki mrożone, jagody w       

  kompocie, śmietana kremówka, cukier, galaretka owocowa, mikser,

- miseczki do deserów, szklanki, łyżeczki i słomki i papierowe serwetki.

Cele operacyjne:

- posiada umiejętność zauważania własnej indywidualności i niepowtarzalności,

- poznaje siebie,

- dokonuje wyborów kierując się swoimi upodobaniami,

- wzmacnia poczucie własnej wartości,

- myśli pozytywnie na temat różnic między ludźmi,

- oprócz różnic między ludźmi dostrzega wiele podobieństw,

- nabywa umiejętność czytania ze zrozumieniem,

- organizuje efektowną współpracę,

- oceni zajęcia,

Przebieg zajęcia:

1.      Rozwiązanie przez dzieci szyfrogramu „Nasze imiona” umieszczonego na tablicy flanelowej, przez umieszczanie liter alfabetu ruchomego w odpowiednich okienkach.

     

a

i

m

sz

N

o

n

a

i

e

2

5

6

3

1

8

9

10

7

4

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

2.      Zabawa ruchowa. Przy dźwiękach muzyki (marszu) dzieci poruszają się po sali, witając się mówią głośno i wyraźnie swoje imię. Następnie wymyślają różne sposoby witania np. przez pocieranie się noskami, przybijanie „piątki”, posyłanie sobie całusków.

3.      Wysłuchanie piosenki pt.: „Co kto lubi?” w wykonaniu nauczycielki (zał. 1)

4.      Omówienie przez dzieci treści piosenki, dokończenie zdania: „Lubię …”

5.      Wykonanie wizytówek prezentujących to, co dzieci lubią najbardziej w formie karty pracy pt.: „To lubię” (zał. 2). Samodzielne podpisanie karty pracy swoim imieniem (po śladzie).

6.      Prezentacja swoich wizytówek przez umieszczenie ich na gazetce. Zwrócenie uwagi na powtarzające się upodobania w przypadku wielu dzieci, jak i widoczne różnice.

7.      Zabawa „Wszyscy Ci, którzy …”. Dzieci ustawiają krzesła w krąg. Na zapowiedziane hasło zmieniają miejsce dzieci, które jako ulubiony kolor podały kolor – np. żółty, potem ulubioną zabawkę – np. samochód, a ulubiony owoc – np. jabłko.

8.      Zabawa „Zgadnij o kim mówię”. Nauczycielka wymienia cechy fizyczne jak i upodobania konkretnego dziecka. Grupa stara się zgadnąć o kim mowa?

9.      Zachęcanie dzieci do przypomnienia jakie są ich ulubione owoce, następnie odczytanie kolejno napisów z trzech plansz:

I plansza – „Sałatka z owoców cytrusowych i bitą śmietaną”,

II plansza – „Koktajl jagodowy”.

III plansza – „Truskawki w galaretce owocowej z bitą śmietaną.

Dzieci dzielą się na trzy zespoły z punktu widzenia ich upodobań smakowych. Powstałe zespoły ustalają co będzie potrzebne do wykonania deseru: składniki, narzędzia oraz rozdzielają zadania (kto? co robi).

Zwrócenie uwagi na podstawowe zasady higieny.

10.  Nakrywanie do stołu przez dzieci, degustacja wykonanych samodzielnie deserów umożliwienie spróbowania deserów dzieciom z pozostałych zespołów.

11.  Ocena zajęcia z wykorzystaniem karty ewaluacyjnej (zał.10)

 

 

 

Temat szczegółowy: „Ja i inni”.

Rodzaje aktywności dzieci:

·         słowna

·         ruchowa

·         plastyczna

Forma pracy:

·         z całą grupą

·         w zespołach

Środki dydaktyczne:

Cele operacyjne:

- uświadamia sobie potrzebę wzajemnej życzliwości i szacunku do siebie i innych,

- akceptuje fakt, że istnienie różnic między ludźmi jest konieczne i potrzebne

- uświadamia sobie, że każdy ma wiele charakterystycznych cech, po których można go  

  poznać,

- orientuje się w schemacie własnego ciała z rozróżnieniem prawej i lewej strony,

- utrwala nazwy części ciała i ich położnie,

- potrafi sprawić przyjemność innym, przez delikatny masaż,

- podejmuje próbę oceny postępowania bohatera wysłuchanego opowiadania,

- potrafi rozróżnić dobre i złe zachowanie,

Przebieg zajęcia:

1.      Przywitanie się nauczycielki z dziećmi. Grupa stoi w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka ściskając lekko rękę dziecka stojącego z prawej strony mówi: „Iskierkę przyjaźni przesyłam w krąg niech wróci do moich rąk”. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk.

2.      Wysłuchanie wiersza pt.: „Ona i ja”. (zał. 3) i omówienie jego treści. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: „Czy dobrze jest mieć przyjaciół?” oraz „Wymień cechy dobrego kolegi – koleżanki”.

3.      Zabawa „To jestem ja”. Para dzieci rozkłada na podłodze arkusz szarego papieru, na którym obrysowują wzajemnie swoje postacie. Następnie wzbogacają sylwetki o szczegóły z wyglądu koleżanki – kolegi z pary (długość i kolor włosów, kolor oczu, rodzaj i kolor ubrania).

4.      Umieszczenie gotowych prac na sznurku rozwieszonym w sali. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi „Czy jesteśmy tacy sami?”.

5.      Dzieci dobierają się parami. Masaż relaksacyjny do wiersza pt.: „Idzie pani, wietrzyk wieje”. (zał. 4)

6.      Zapoznanie dzieci z jedną niepowtarzalną cechą, cechą która jest tylko ich. Wyjaśnienie, że są to odciski palców. Używając poduszki do stempli, dzieci wykonują swój odcisk palca na kartce, który następnie oglądają przez lupę i porównują z odciskami innych dzieci.

7.      Zabawa „Jestem podobny do ciebie – różnię się od ciebie”, zabawa w kole.

Uczestnik zabawy podaje cechę wspólną dla niego i dziecka siedzącego obok oraz cechę, która ich różni. Na koniec zabawy rozmowa z dziećmi na temat „Pod jakim względem ludzie różnią się miedzy sobą, a w czym są podobni?” Uwzględniając odpowiedzi podczas zabawy.

8.      Quiz. Przez unoszenie w górę tabliczki z napisem „tak” i „nie”, dzieci udzielają odpowiedzi na pytania:

a)      Czy to prawda, że wszystkie dziewczynki w naszej grupie mają długie włosy?

b)     Czy to prawda, że wszystkie dzieci w naszej grupie lubią miętowe cukierki?

c)      Czy to prawda, że wszyscy śpimy i jemy?

d)     Czy to prawda, że wszyscy jesteśmy najpierw dziećmi a potem dorosłymi?

e)      Czy to prawda, że wszyscy chłopcy w naszej grupie mają na imię „Kuba”?

f)       Czy to prawda, że wszyscy lubimy wcześnie rano wstawać?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin