Hodowla lasu.doc

(23 KB) Pobierz
Nawrót trzebieży – określa poriodyczność powtórzeń zabiegów

Nawrót trzebieży – określa periodyczność powtórzeń zabiegów. Tę periodycz. można wyrazić albo liczbą lat między dwoma następującymi po sobie zabiegami albo w metrach przedziałów przyrostu wysokości d-stanu, w którym przeprowadza się trzebież.

Rodzaj trzebieży – ilościowe definiowanie r.t. opiera się na wskaźnikach, które charakteryzują przeciętne rozmiary strzał i pni drzew usuwanych z d-stanu przy określonym rodzaju i stopniu trzebieży.

Indeksy trzebieżowe – wyrażają stosunek wymiarów przeciętnego drzewa wyciętego do wymiarów przeciętnego drzewa z d-stanu przed trzebieżą (dla charakterystyki przeciętnego drzewa używa się najczęściej grub, wys, i miąż.)

Natężenie trzebieży – definiuje się wartościami drzew (liczbą drzew, powierzchnia przekroju, miąższością), które usuwa się w jednym zabiegu trzebieżowym. Można je określić dwojako *wg wartości absolutnych *wg wartości względnych natężenie trzebieży określa się w % (n,g,v)

Intensywność trzebieży – jest miarą natężenia jednego zabiegu lub większej liczby za biegów następujących po sobie, ewentualnie wszystkich zabiegów trzebieżowych w trakcie życia d-stanu, ale takimi wskaźnikami ilościowymi, które są niezależne od długości nawrotu cięć.

Stopień trzebieży – oparty na klasach biosocialnych. Jest to określenie dokładne klasy biosocialnej klasy drzew wycinanych.

Intensywność trzebieży (czynniki rozstępu)- na podstawie pożądanego przeciętnego rozstępu wylicza się pożądaną liczbę drzew na jednostce pow. lub całego d-stanu. Liczba d-ew która przewyższa wyliczoną określa natężenie trzebieży.

 

 

Kandydaci – efekt pielęgnacji czyszczeń z pośród tych kandydatów rozpoczyna się wybór aspirantów.

Aspiranci – wybiera się na podstawie jakości strzały i korony oraz pozycji biosocialnej. Mogą być nimi d-wa o symbolu 100 (panujące), 200 (współpanujące). Aspiranci mają być rozmieszczeni równomiernie.

Elita – są to aspiranci ostatniego rzędu i wtedy kończy się trzebież. Elita kończy selekcię pozytywną.

Drzewo dorodne – wyborem drzew dorodnych rozpoczynamy trz wczesna. Musi być zdrowe, dobrej jakości, trwałości w zespole, intensywny i stały przyrost, dobra jakość bez widocznych wad.

Drzewa pożyteczne – oceniamy na podstawie funkcji. Oddziaływują kożystnie na d-wa dorodne i cały d-stan.

Drzewa szkodliwe – konkurują o składniki pokarmowe ograniczają wzrost. D-wa szkodliwe mogą być podobnej jakości jak d-wo dorodne. Wpływają szkodliwie na d-wo dorodne a potem cały d-stan.

Drzewa doborowe – wprowadzone w latach 70 tych. Mają być grubsze o 20-30% od średniej arytmetycznej. Z wiekiem liczba drzew doborowych maleje.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin