Łazienka (2).docx

(115 KB) Pobierz

Łazienka

Urządzając łazienkę dokonujemy wyboru m.in. wanny lub kabiny prysznicowej.

Wanny


Dostępne są wanny w dowolnych kształtach:

• prostokątne,
• narożne,
• symetryczne,
• narożne,
• asymetryczne,
• awangardowe.

Ze względu na materiał, z którego wanny są wykonane dzielimy je na:

• wanny stalowe,
• żeliwne,
• z akrylopodobnych tworzyw sztucznych,
• z akrylu,
• z marmuru.

W wannach możliwe są do zamontowania systemy hydromasażu.

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/qot1ip3066rvms/1_Column1Full.jpg



Brodziki i kabiny prysznicowe


Brodziki i ich osłony zwane kabinami prysznicowymi można kupować oddzielnie albo w komplecie; to drugie rozwiązanie jest lepsze, bo eliminuje ryzyko, że elementy nie będą do siebie pasować. Najwięcej jest brodzików z akryli i ze stali emaliowanej o standardowej głębokości 15 cm, ale produkowane są też głębsze, nawet 30-centymetrowe, albo niemal zupełnie płaskie. Kabiny mogą mieć szyby z hartowanego szkła lub z przezroczystego tworzywa (pleksi lub polistyrenu). Mogą być gładkie lub z wytłoczonymi lub nadrukowanymi wzorami, matowe albo przezroczyste, bezbarwne albo kolorowe. Szklane lub plastikowe najczęściej oprawione są w metalowe profile; bywają też kabiny wykonane niemal w całości ze szkła połączonego tylko zawiasami.

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/vecf5sl066rvmt/2_Column1Full.jpg

Wybierając kabinę, trzeba zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi - np. kabiny z drzwiami rozsuwanymi nadają się do wszystkich łazienek, z drzwiami uchylnymi - raczej do dużych.

W kabinie można zainstalować tradycyjną baterię prysznicową składającą się z kurków z zimną i ciepłą wodą oraz ze słuchawki prysznicowej. Można też wybrać nowoczesny, wielofunkcyjny panel prysznicowy. Wyposażony on jest w kilka dysz służących do regulacji strumienia wody, funkcjonalne półki, a czasem nawet lampki i radio.

W zależności od wielkości lub kształtu łazienki można również dokonać wyboru kabiny prysznicowej:

• narożnej,
• kwadratowej,
• półokrągłej,
• pięciokątnej.

Istnieje również możliwość zakupu samej ścianki kabinowej lub samych drzwi, jeśli w łazience przygotowana jest specjalna wnęka.
Dla osób posiadających małe łazienki dostępne są rozwiązania łączące zalety wanny i kabiny - parawany nadwannowe.

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/ch1c24b066rvmu/3_Column1Full.jpg


Umywalki

Na rynku dostępnych jest wiele modeli umywalek, różniących się między sobą kształtem, wymiarami, liczbą komór, sposobem zamocowania i szczegółami rozwiązañ konstrukcyjnych.

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/njpdsa8066rvmu/4_Column1Half.jpg

Rodzaje umywalek ze względu na:

wymiary - szerokość zazwyczaj waha się od 30 do 65 cm, głębokość od 25 do 56 cm,
kształt - najczęstszy to półkole, elipsa, koło, kwadrat, prostokąt, bardzo popularne są umywalki o zaokrąglonych rogach. Na rynku dostępne są również praktyczne do małych łazienek umywalki narożnikowe.
sposób mocowania - na śruby lub wsporniki do ściany, nakładane na szafkę, wpuszczane w blat, z postumentem lub półpostumentem.
Postument pełni dwojaką funkcję - oprócz podtrzymywania ciężkiej umywalki, zasłania znajdujące się pod nią rury odpływowe aż do miejsca ich przejścia do kanalizacji w ścianie, co znacznie poprawia wygląd łazienki. Umywalki z postumentem nie można jednak przykręcić na dowolnej wysokości, ale na dostosowanej do jego postumentu. Jeśli postument nie musi podtrzymywać umywalki, tylko zasłaniać syfon - można wykorzystać półpostument, przykręca się go śrubami do ściany. Gdy planuje się zamontować dwie umywalki, należy pamiętać o zachowaniu między nimi takiego odstępu (min. 20 cm), który pozwoli na wygodne korzystanie z obydwu jednocześnie.


Miski ustępowe

W sprzedaży jest wiele typów misek sedesowych, różniących się między sobą sposobem montażu oraz rodzajem urządzenia spłukującego:

Rodzaje sedesów ze względu na:

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/flb7vo5066rvmu/5_Column1Half.jpg

rodzaj odpływu: pionowy lub poziomy,
sposób montażu - miski stojące i wiszące.

Stojące przykręca się do podłogi śrubami, które następnie maskuje się plastikowymi rozetkami. Wiszące montuje się do ściany, jednak najpierw trzeba się upewnić, że ściana jest wystarczająco mocna - jeśli jest za słaba, należy zamontować na niej odpowiednią konstrukcję wspornikową.

urządzenie spłukujące

Do wyboru mamy miski z oddzielną spłuczką (zawieszoną wysoko, tzw. górnopłuk, dziś już prawie nie spotykany, albo zawieszoną nisko - tzw. dolnopłuk) oraz kompakty (ceramiczna spłuczka ustawiona jest bezpośrednio na misce albo stanowią całość). Możliwe jest również zastosowanie systemu podtynkowego, czyli ukrycie zbiornika spłukującego w ścianie.

mechanizm spłukujący

Spust wody może być uruchamiany mechanicznie (za pomocą przycisku) albo pneumatycznie (obsługiwany ręką lub nogą), przycisk spłukujący może być pojedynczy z funkcją "stop", dwudzielny z funkcją oszczędnego spłukiwania czy bezdotykowy działający na fotokomórkę.


Bidet

Ze względu na swą funkcję powinien być zainstalowany bezpośrednio obok sedesu. Ale chociaż przypomina go wielkością i kształtem, wymaga innego podłączenia do instalacji wodnej - woda jest bowiem doprowadzona do baterii tak samo, jak do umywalki. Mocuje się go tak samo, jak muszlę sedesową, może być więc stojący albo wiszący. Zdarza się, że w małych łazienkach nie ma miejsca na zainstalowanie bidetu. Dlatego producenci oferują nam również tzw. deski bidetowe - czyli deski sedesowe z armaturą bidetową, przeznaczone głównie do montażu na urządzeniach kompaktowych. Woda doprowadzona jest do nich specjalnymi giętkimi przewodami.


Baterie łazienkowe

http://www.budujzpsb.com.pl/files/BlockImage/sv6h410066rvmv/6_Column1Full.jpg

Baterie produkowane są najczęściej z mosiądzu pokrytego chromem, ze stali szlachetnej lub pokryte tworzywem sztucznym imitującym kamień.
Bateria składa się z korpusu, wlewki i uchwytu lub pokręteł. Dodatkowo niektóre baterie mają rączkę do natrysku z wężem.

Wyróżniamy baterie (w zależności od sposobu montażu):

• stojące - montowane w przyborach sanitarnych na sztorc,
• naścienne - montowane na ścianie,
• podtynkowe - wszystkie podłączenia schowane są pod tynkiem.

W zależności od liczby pokręteł wyróżniamy baterie:

dwuuchwytowe,
jednouchytowe.
Baterie mogą mieć również dodatkowe funkcje np. wkład regulacyjny do ograniczenia temperatury i natężenia wody, fotokomórki, automatyczny korek czy termostat.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin