MOJA KOCHANA MAMUSIA, MÓJ KOCHANY TATUŚ-4l.docx

(13 KB) Pobierz

„MOJA KOCHANA MAMUSIA, MÓJ KOCHANY TATUŚ”

 

  1. Rozmowy w małych zespołach podczas zabaw dowolnych w kąciku „Kuchenka” i „Warsztat”. Podejmowanie w zabawie obowiązków mamy i taty.
  2. Spacery w najbliższej okolicy. Obserwacja kobiet np. niosących zakupy, idących z dziećmi, pracujących w sklepie. Nieoddalanie się od grupy.
  3. Opowiadanie pacynki „Mama ciężko pracuje” I. Salach. Dostrzeganie wkładu mamy w codzienne prace domowe. Zachęcanie do niesienia pomocy mamie w lekkich pracach.
  4. Rozmowy w małych zespołach „Co zrobimy dla mamy i taty?”. Obmyślanie sposobu sprawienia niespodzianki mamie z okazji Jej święta. Mówienie umiarkowanym tonem głosu.
  5. Rozmowa przy gazetce tematycznej „Moja mama”. Przybliżenie postaci matki i jej codziennych obowiązków, wykonywanej pracy zawodowej. Dostrzeżenie jej trudu i wysiłku. Przekonanie o konieczności posłuszeństwa wobec rodziców.
  6. Słuchanie wiersza I. Salach „Mama”. Ukazanie sposobu sprawienia radości mamie oraz formy składania życzeń. Okazywanie szacunku i miłości rodzicom.
  7. Rozmowa na temat historyjki obrazkowej nt. „Niespodzianka”. Ukazanie sposobu sprawienia mamie niespodzianki – przyniesienie kwiatów z ogrodu.
  8. Zabawa dydaktyczna wg Z. Bogdanowicza „Co mi jest potrzebne?”. Rozróżnianie ruchów związanych z określoną czynnością oraz przydatności przedmiotów do ich wykonywania. Wzbogacanie słownika – nawy czynności i przedmiotów.
  9. Zabawa tematyczna „Nasza rodzina”. Odzwierciedlanie w zabawie doświadczeń zebranych w trakcie poznawania najbliższego otoczenia – przygotowanie posiłku, spacery z dziećmi, wspólne zabawy itp.
  10. Zabawa gramatyczna „Co robi mama?” – z wykorzystaniem obrazów. Nazywanie wykonywanych przez mamę czynności (czyta, pierze, ceruje, prasuje, sprząta itp.). Próby odpowiedzi na pytanie: Jak pomóc mamie?. Wytworzenie radosnej atmosfery podczas zabawy.
  11. Układanka obrazowa „Kwiaty”. Próby dobierania obrazków w pary na zasadzie podobieństw. Wypowiadanie się na temat oglądanych obrazków.
  12. Ćwiczenia oddechowe „Płatki róży”. Umiarkowane dmuchanie na bibułkowe kwiatki ułożone na chropowatej powierzchni. Zachowanie ładu i porządku podczas zabawy.
  13. Zabawa „Kwiaty dla mamy”. Porządkowanie zbiorów w zakresie czterech według ich liczebności wzrastającej i malejącej. Używanie określeń: „ o jeden więcej”, „ o jeden mniej”.
  14. Zabawa „Nasze zabawki”. Próby odwzorowywania i odtwarzania zbiorów z przeliczaniem w zakresie czterech. Wykorzystanie w zabawie liczebników. Samodzielne podejmowanie zadań.
  15. Lepienie z glinki lub masy solnej „Serduszko dla mamy”. Toczenie masy, formowanie kuli, spłaszczanie, nadanie kształtu serca. Ćwiczenie sprawności manualnych.
  16. Nakładanie gotowych elementów na papier „Kwiaty dla mamy”. Troska o estetyczne wykonanie pracy.
  17. Malowanie farba plakatową serduszek wykonanych z glinki lub masy solnej. Zachęcanie do wykorzystania wielu kolorów farb.
  18. Rysowanie kredkami na temat „Bukiet”, zainspirowane oglądaniem kompozycji kwiatowych w albumach. Próba zaplanowania i rozmieszczania kompozycji na całej kartce papieru. Zachowanie porządku na stoliku podczas pracy.
  19. Zabawa rytmiczna przy akompaniamencie pianina – ćwiczenia ortofoniczne. Zapoznanie z nową zabawą „Ptaki” – ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach „pi”, „kle”. Reakcja ruchowa na słyszany akompaniament np. bieg, podskoki, marsz.
  20. Opowieść ruchowa „Z mamą w domu”. Odzwierciedlanie ruchem treści opowiadania nauczycielki.  Dostosowanie ruchu do słyszanego akompaniamentu, utrwalenie pojęć: wolno, szybko.
  21. Zapoznanie ze słowami i melodią piosenki „Dla mamy”. Ćwiczenie reakcji na melodię określonej piosenki. Maszerowanie w kole po usłyszeniu sygnału muzycznego.
  22. Uroczystość z okazji Święta wszystkich Matek i Ojców, na której prezentujemy przygotowany przez nas program artystyczny (piosenki, wiersze, tańce, upominki).
  23. Zestaw zabaw ruchowych nr 18 według I. Salach Plany miesięczne ..., s. 97.

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin