Filtracja.doc

(48 KB) Pobierz
Filtracja

Filtracja

Do filtrowania wody w akwarium służą różnego rodzaju filtry akwariowe. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym akwarium i jeżeli się w niego nie wyposażymy to nasze akwarium nie będzie wyglądało dobrze. No, chyba że ktoś lubi brudną wodę i martwe, umierające lub ledwo żywe rybki. Filtr oczywiście skutecznie temu zapobiega i właśnie dlatego jest taki ważny.

Obecnie dostępne jest wiele rodzai filtrów o różnych wydajnościach, więc każdy znajdzie coś do swojego baniaczka. Oczywistym jest to, że wydajność (nie może być zbyt wysoka ani też zbyt niska) filtra powinna być dopasowana do wielkości naszego akwarium. Dlatego też na każdym takim urządzeniu lub w jego obrębie istnieje informacja do jak dużego akwarium jest przystosowany dany filtr.

Przy kupnie filtra polecam aby kupować zawsze o klasę wydajności wyższy niż jest nam potrzebny. To znaczy, że jeśli mamy akwarium 54l to lepiej jest kupić filtr do akwarium o pojemności 60-100l, niż filtr do akwarium o pojemności 25-60l. Dzięki temu system filtracyjny w naszym akwarium będzie spełniał swe obowiązki "aż za dobrze", a to znaczy że będzie po prostu czyściej. Nie należy jednak z tym przesadzać myśląc, że filtr do akwarium o pojemności 150-200l w akwarium 54l odwali całą robotę za nas. Przeciwnie będziemy jej mieli 5 razy więcej. Woda będzie w akwarium wyglądała jakby się gotowała, ryby skupią się pewnie w jednym miejscu, rośliny będą nie będą się trzymać w podłożu i w ogóle to tylko możemy się zniechęcić. Jak już wspomniałem to rodzai filtrów mamy kilka. Generalnie filtry dzieli się na: zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze są z reguły droższe a te drugie tańsze. Mimo, że poszczególne rodzaje filtrów różnią się od siebie, to ich działanie opiera się na tym samym, czyli na przepływie wody przez jakiś materiał filtracyjny.

 

Filtry zewnętrzne.

Składają się one z pojemnika na materiał filtracyjny, pompy, a także z węża pobierającego wodę i z węża odprowadzającego ją. Charakteryzują się tym, że mają spory pojemnik na materiał filtracyjny i możemy w nim umieścić kilka jego rodzajów. Może być także połączony z filtrem podżwirowym. Tego rodzaju filtry są najczęściej dość drogie.



 

Filtry wewnętrzne.

Składają się z kopułki z wirnikiem i pojemnika na materiał filtracyjny lub po prostu zwykłej gąbki. Woda zasysana jest do środka poprzez otwory w pojemniku filtracyjnym i po przejściu przez materiał filtracyjny i pompę kierowana jest z powrotem do akwarium. Są niedrogie i dobre dla początkujących akwarystów.

 

Filtry kaskadowe.

Zawiesza się ja na ścianie (jednej z szyb) akwarium. Filtr ten rurką, która jest zanurzona w wodzie pobiera ją i po przepompowaniu przez materiał filtracyjny (najczęściej gąbka) wylewa ją ("kaskadą") z powrotem do akwarium. Ich zaletą jest to, że dodatkowo w naturalny sposób natleniają wodę, zaś wadą to że niektóre potrafią nieźle hałasować.
 

Filtry pod brzęczyk

Składają się najczęściej z gąbki i szklanej rurki. Jak sama nazwa mówi podłącza się je pod brzęczyk. Woda pompowana jest w nich za pomocą bąbelków powietrza. Przydatne są najbardziej do akwariów małych np. do podchowu małych rybek.

Filtry podżwirowe.

Składają się z plastikowej płytki umiejscowionej pod żwirem i przymocowanej do niej rurki wyprowadzającej wodę. Są bardzo efektowne w swej pracy. Ich zaletą jest ogromna powierzchnia materiału filtracyjnego i zróżnicowane tempo przepływu wody, zaś wadą to, że detrytus gromadzący się w podłożu może hamować przepływ wody.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin