C.DOC

(5196 KB) Pobierz
Cukierki karmelowe z orzechami

Cajuzinho - czekoladowe krople z orzeszkami ziemnymi



1/2 szklanki orzeszków ziemnych niesolonych, 4 szklanki cukru, czekolada w proszku, orzeszki ziemne do dekoracji


Orzeszki upraż na złoty kolor na suchej patelni, a potem zmiel. Dodaj cukier i tyle czekolady, ile lubisz, wymieszaj na jednolitą masę. Jeśli jest za twarda, wlej kilka kropli wody. Ulep kuleczki i lekko je spłaszcz, nadając kształt kropli wody. W każdy cukierek wetknij orzeszek ziemny.

 

 

 

 

Caribbean Nimbus



8 porcji/ czas gotowania: 12-15 min./ Na porcję: 1429 kJ/ 342 kcal

6 białek, szczypta soli, 2 łyżeczki soku z limetki, 250 g cukru pudru, masło, 200 g cukru, 100 ml wody, 50 ml soku z limetki, 50 g wiórków kokosowych, 100 ml kremu kokosowego, 100 ml rumu, 250 g tropikalnych owoców

 

Białka ubić ze szczyptą soli, 2 łyżeczkami soku z limetki i cukrem pudrem na bezową masę i rozdzielić do 8 nasmarowanych masłem foremek. Przykryć folią odporną na działanie wysokiej temperatury i gotować na parze. Ustawienie: 100°C Czas: 12-15 min. W tym czasie podgrzać na kuchence cukier z wodą, aż się lekko skarmelizuje. Zdjąć garnek z kuchenki i dodać sok z limetki. Na koniec dodać wiórki kokosowe, krem kokosowy i rum. Masę bezową wyjąć na talerze, polać sosem i udekorować tropikalnymi owocami.

 

Carpaccio z gruszek z musem waniliowym

 



stabilizator "Eden" waniliowy 50 g, śmietana kremówka 250 g, dojrzałe gruszki 4 szt., portwajn lub sok jabłkowy 6 łyżek stołowych

 

Stabilizator "Eden" Dr. Oetkera przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu i odstawić do schłodzenia przynajmniej na 1 godzinę. Gruszki opłukać, przepołowić i wydrążyć. Połówki gruszek pokroić wzdłuż na bardzo cieniutkie plasterki, rozłożyć na 4 talerzach i każdą porcję skropić jedną łyżką stołową portwajnu lub soku jabłkowego.

Plasterki gruszki dusić około 3 minut w białym winie lub w portwajnie, schłodzić  i dopiero potem rozłożyć na talerze. Carpaccio gruszkowe bardzo dobrze komponuje się również z musem czekoladowym, można je przygotować wykorzystując stabilizator "Eden" o smaku czekoladowym Dr. Oetkera.

 

Casablanka



200 g biszkoptów podłużnych, 2 śnieżki, 3 łyżki żelatyny, 100 g kokosu, 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, 2 szkl. Mleka

 

1 szklankę mleka zagotować z kokosem, a drugą z kawą. przestudzić  (kokos przecedzić przez sitko) na każdej z nich ubić śnieżkę. Żelatynę rozpuścić w wodzie i połączyć po połowie z ubitymi śnieżkami ( ja do śnieżki kokosowej dodałam kilka kropel aromatu kokosowego, dla intensywniejszego smaku). Biszkopty poukładać na dnie blaszki, wlać śnieżkę kawową na to śnieżkę kokosową i poukładać znowu biszkopty. Na górę polać roztopioną czekoladą

 

CASSATA „GRZECH ŁAKOMSTWA”




biszkopt Nadzienie 400 g ricotta, szklanka cukru pudru, 1/2 kieliszka likieru pomarańczowy, 3 łyżki cukru kandyzowanego, 50 g pistacji, 50 g gorzkiej czekolady Przybranie 150 g marcepan pomarańczowy, 2 opakowania lukru, czereśnie koktajlowe


Foremkę wyłóż warstwą biszkopta. Nałóż farsz serowy. Przykryj druga warstwą biszkopta. Przyciśnij deseczką i wstaw do lodówki na 2 godziny. Wywałkuj marcepan w pasek na szerokość rantu. Wyłóż cassatę na talerz. Rozgrzej lukier w naczyniu ze wrzątkiem. Polukruj górę ciasta. Przybierz rant paskiem marcepanu. Górę przybierz kandyzowanymi owocami. Masa Ser ricotta utrzyj w mikserze. Wymieszaj go z cukrem pudrem i likierem pomarańczowym. Orzeszki otrzyj ze skórki. Cukier kandyzowany pokrusz na małe kawałki. Czekoladę posiekaj nożem lub utrzyj na tarce. Wszystkie dodatki dodaj do masy serowej.

 

Chałwa



25 dag masła roślinnego, 1/2 kg mleka w proszku, 2 szklanki cukru, 3 łyżki kakao, 4 paczki herbatników, 4 suche wafle, szklanka rodzynek i rozdrobnionych orzechów garść sezamu

 

Cukier, masło i 1/2 szklanki wody zagotuj. Kakao i mleko w proszku wymieszaj, po czym - stale mieszając - wlewaj powoli masło z cukrem. Do gładkiej masy wsyp bakalie, sezam, pokruszone herbatniki i wafle. Wymieszaj. Podłużną formę keksową wyłóż folią aluminiową i przełóż do niej masę, mocno ugnieć łyżką, wierzch wyrównaj. Wstaw na noc do lodówki, aby zastygła. Następnie wyłóż do góry dnem na pergamin. Pokrój ostrym nożem.

 

Chałwa

 

11/2 szklanki cukru, 2 szklanki wody, 1/2 kostki masła, 1 szklanka kaszy manny, posiekane migdały lub włoskie orzechy, cynamon w proszku.

 

Cukier z wodą gotować przez 20 minut, aż powstanie syrop o konsystencji śmietanki. Kaszę manną smażyć na rozgrzanym maśle, stale mieszając, aż nabierze jasnozłotego koloru. Wlać syrop i mieszać, aż manna połączy się z cukrem. Przełożyć masę do żaroodpornego naczynia i wstawić do nagrzanego piekarnika (120 C) na 15 minut. W tym czasie kasza wchłonie syrop. Napełnić miskę lub kilka miseczek masą, przygnieść łyżką, a po wyjęciu przybrać orzechami i posypać cynamonem.

 

Chałwa bananowa



banany 7 szt., cukier               0,5 szkl., masło 3 łyżki, cukier waniliowy 1 szt., Cynamon 1 łyżeczka, migdały 100g, woda 1 szkl., sok cytrynowy wg uznania

 

Na małym ogniu stopić masło, z cynamonem, cukrem i cukrem waniliowym. Dodać rozgniecione banany, skropić je sokiem z cytryny dolać wodę. Gotować na azbestowej płytce, mieszać do momentu aż masa będzie gęsta, ostudzić wlać do natłuszczonych misek. Na wierzch można posypać migdałami, bądź dodać je do środka masy przed pieczeniem..

 

Chałwa marchewkowa

 



25 dag marchewek, 1 szklanka cukru, 1/2 szklanki mleka, 1/4 szklanki wody, 8 pokrojonych orzechów nerkowca, 3 łyżki ghee lub margaryny, kardamon do smaku


Marchewkę zetrzyj na bardzo drobnej tarce. Rozgrzej łyżkę tłuszczu, włóż startą marchewkę i smaż 5 minut. Wlej mleko i wodę, gotuj około 15 minut. Następnie dodaj cukier, resztę ghee i kardamon. Wymieszaj, a gdy masa zacznie odstawać od ścianek naczynia, dodaj pokrojone uprażone orzechy. Zdejmij z ognia, przełóż do natłuszczonego naczynia. Gdy zastygnie, pokrój w kostkę.

 

Chałwa w waflach

 

1 1/2 szklanki cukru, 4 żółtka, 15 dag masła, 8-12 łyżek kakao, 1/4 kg grubo posiekanych orzechów włoskich, 2-3 andruty.

 

Połowę cukru wsypać do rondla, wlać 5 łyżek wody i podgrzewać aż się cukier rozpuści i stopi. Gdy cukier nabierze brunatnozłotego koloru, należy przelać na wysmarowany masłem talerz. Po zupełnym stwardnieniu rozgnieść wałkiem. Ubić żółtka z resztą cukru, dodać masło i gotować na parze ( garnek z żółtkami wstawić do drugiego z gotującą wodą) stale mieszając. Gdy powstanie krem, wsypać kakao i dokładnie wymieszać. Zdjąć z ognia. Krem wymieszać z rozgniecionym cukrem i posiekanymi orzechami. Andrut posmarować masą, przykryć drugim, docisnąć i obciążyć. Gdy masa wystygnie, pokrajać w kwadraty.

Chałwa z jabłek

 

500 g jabłek, 2 łyżki ghee, 4 łyżki cukru trzcinowego, 50 g płatków migdałowych


Rozgrzej ghee, podsmaż w nim cukier trzcinowy i migdały na złoty kolor. Dodaj pokrojone jabłka i gotuj, aż płyn odparuje. Chałwę można jeść na ciepło i na zimno.

 

Chałwa z kaszy kukurydzianej



Składniki na 16 p.

Oliwa z oliwek 1 szklanka, Simigdali – gruboziarnista kasza kukurydziana 2 szklanki, Cukier 3 szklanki, Woda 4 szklanki, Migdałów grubo posiekanych i oczyszczonych ze skórki ½ szklanki, Ziarna sezamowego ½ szklanki, Skórka z 1 cytryny, Goździki 1 łyżeczka, Laska cynamonu 1 szt., Trochę cynamonu w proszku

 

Syrop: gotować wodę z cukrem, skórką z cytryny, laską cynamonu oraz goździkami przez około 5 minut, następnie odcedzić. W głębokim garnku podsmażyć kaszę na silnie rozgrzanej oliwie ciągle mieszając, następnie dodać kolejno migdały i ziarno sezamowe i podsmażać mieszając. Po zdobyciu złotego koloru garnek zdjąć z ognia i ostrożnie wlać gorący syrop. Wymieszać i postawić ponownie na ogniu, gotować na słabym ogniu ciągle mieszając, aż cały syrop wsiąknie w kaszę. Chałwę najlepiej wyłożyć do formy lub małych foremek. Posypać cynamonem i podawać na ciepło lub na zimno.

 

Chałwa z marchwi

 

3 3/4 szklanki mleka, 1/4 kg utartej marchwi, 1/2 szklanki cukru, 3-4 łyżki masła, 2 łyżki rodzynków, 1 łyżeczka rozgniecionych nasion kardamonu lub utarta gałka muszkatołowa, 2 łyżeczki posiekanych orzechów włoskich.

 

Do garnka o grubym dnie wlać mleko z utartą marchwią, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez 45 min, często mieszając, aż zgęstnieje. Wsypać cukier i kardamon lub gałkę muszkatołową. Gotować przez 5 min, mieszając. Dodać masło, dusić mieszając przez 5 min. Wsypać rodzynki, wymieszać, zestawić z ognia. Przełożyć do miski. Podawać na gorąco lub na zimno, przybraną orzechami. Porcja dla 4-6 osób

 

Chałwa z marchwi



500 g marchwi, 50 g rodzynek, 8 ziaren zielonego kardamonu, 200 g cukru, 7 dl mleka, 50 g masła, 25 g łuskanych migdałów, 25 g orzechów pistacjowych.


Obraną marchew utrzeć na tarce o dużych oczkach. Przełożyć do rondla, zalać mlekiem, dodać cukier i gotować pod przykryciem na małym ogniu 1 godz., uważając, aby marchew nie przywierała do dna. W tym czasie utłuc w moździerzu (lub zemleć w młynku) ziarna kardamonu. Posiekać migdały i pistacje. Gdy marchew zaabsorbuje cały płyn, dodać rodzynki i masło oraz kardamon, wymieszać, gotować na bardzo małym ogniu jeszcze 20 min., często mieszając. Przełożyć chałwę do salaterki, wygładzić łyżką jej powierzchnie. Przybrać migdałami i pistacja. Podawać zarówno na gorąco, jak i schłodzone.

 

Chałwa z pistacjami

 

Cynamon 1 szczypta, masło 2 łyżki, cukier waniliowy 1 szt., cukier 0,5 szkl., orzechy pistacjowe 150g, woda 1 szkl.

 

Na małym ogniu w teflonowym garnuszku stopić masło, z szczyptą cynamonu, cukrem i cukrem waniliowym. Dodać orzechy pistacjowe, dolać wodę. Gotować na azbestowej płytce, mieszać ciągle drewnianą łyżeczką aż do momentu gdy masa będzie gęsta, ostudzić wlać do natłuszczonych płaskich półmisek bądź do formy wysmarowanej olejem .Pozostawić do ostygnięcia. Do tej chałwy pasują różne owoce i orzechy także, możliwości jest wiele.

 

Charlotte w białej czekoladzie

 

2 opakowania biszkoptów, 30 dag białej czekolady, 3/4 szklanki mleka, 1 kieliszek koniaku, 4 jabłka, 15 dag masła

 

Jabłka podsmażyć na maśle. Pół czekolady, część mleka, 2/3 masła podgrzać, wystawić, ubić. Pokruszyć 5 biszkoptów, zwilżyć koniakiem, pozostałymi wyłożyć formę. Na biszkopty kłaść warstwami masę z czekolady, jabłek i pokruszonych biszkoptów. Postawić w chłodzie. Rozpuścić resztę czekolady, dodając trochę mleka, polać ciasto, udekorować.

 

Charoset 

 

2 kwaskowate jabłka,  pół szklanki posiekanych migdałów albo orzechów,  ćwierć łyżeczki cynamonu,  łyżka wina,  cukier

 

Jabłka obrać, utrzeć grubo na tarce, wymieszać z posiekanymi orzechami albo migdałami, dodać wino i cukier do smaku

 

Chipsy bananowe


chipsy bananowe

dla 2-4 osób

5-6 bananów, olej, sól wg uznania

 

Banany obieramy ze skórki i kroimy w plasterki grubości ok. centymetra. Wrzucamy je do miski z lodowatą wodą z dodatkiem soli i kostek lodu. Po upływie ok. pół godziny wyjmujemy i delikatnie osuszamy. Wrzucamy do mocno rozgrzanego oleju i smażymy jak pączki. Odsączamy papierowym ręcznikiem.

 

Chocapic w białej czekoladzie

 



biała czekolada - 100g, płatki chocapic - 150g, starta mleczna czekolada do posypania.

 

Czekoladę rozpuszczamy, wsypujemy płatki i dokładnie mieszamy. Przy pomocy dwóch łyżeczek formujemy ciasteczka i układamy je na pergaminie. Posypujemy startą czekoladą. Gdy masa stężeje, przekładamy na talerz.



 

 

CHIŃSKIE JABŁKA MIODOWE


Rozmiar: 10672 bajtów

4 jabłka, sok z 0,5 cytryny, 25g maki kukurydzianej, olej słonecznikowy, ziarna sezamu, 115g maki, szczypta soli, 120-150ml wody, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 2 białka od jajka, 250ml miodu, 120ml oleju słonecznikowego, 1 łyżeczka octu

 

Obrane jabłka pokroić na ósme części, każdą cześć obtoczyć w soku cytrynowym, oprószyć mąką kukurydziana. Białka ubić na pianę. Na sos rozgrzać miodu wraz z 120ml oleju (bądź margaryny), zamieszać razem i dodać łyżeczkę octu. Odstawić na bok. 115g mąki, szczyptę soli wsypać do miski, dodać 2 łyżki oleju i rozmieszać w 120ml wody, domieszać do tego pianę z białek, tak by powstało z całości pyszne "naleśnikowe ciasto. Każdy kawałek jabłka nabić na szpikulec, zamoczyć cieście i frytować na gorącym oleju, do zbrązowienia. Upieczone wyciągać na bok, pozwolić ocieknąć z oleju. Serwować na talerzu i polane sosem miodowym. Posypać ziarnami sezamu. Gotowe

 

Chłodny uśmiech owocowy

 



średni melon, owoce do "nadzienia" - jagodowe lub pokrojone w kawałki, 2 galaretki.


Zrobić galaretki używając 3/4 wody podanej w przepisie. Melon umyć, przekroić wzdłuż na pół, wyrzucić pestki. Napełnić środek owocami (kawałki gruszek, maliny, jagody, brzoskwinie, agrest). Zalać galaretką i schłodzić do stężenia. Pokroić na cząstki i podawać.

 

Chokoladboll

 



8 dl płatków owsianych (błyskawicznych), 3 dl cukru (ja wzięłam trzcinowy), 90ml kakao, 1 tbsp cukru waniliowego, 150g masła, 90ml zimnej kawy, wiórka kokosowe tudzież inne rzeczy do obtoczenia


Wymieszać w misce płatki owsiane, cukier, kakao i cukier waniliowy. Wymieszać wszystko z masłem (najlepiej rękami, potem i tak je ubrudzimy przy formowaniu kulek). Dodać kawę. Formować kulki φ30 i obtaczać je w wiórkach kokosowych. Przed podaniem przynajmniej godzinę chłodzić w lodówce.

 

CHOCOLATE CREAM -czekoladowy krem

 

125 ml mleka, 1/2 laski wanilii, żółtko, 5 dag cukru, 2 płatki żelatyny, 12 dag śmietany kremówki, 5 dag gorzkiej czekolady, 5 dag kakao

 

Zagotować mleko, dodać miąższ z wanilii i ubite wcześniej żółtko z cukrem....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin