sygnały diagnostyczne PC(1).doc

(47 KB) Pobierz
1

1. Komputer się nie włącza - brak oznak życia.

--- Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie, czy przewód zasilający komputer jest podłączony do sieci elektrycznej, oraz przełącznik na zasilaczu jest ustawiony w pozycji [I], nie [0].
--- Następnie sprawdzamy, czy przewód 20-pin i 4-pin jest prawidłowo wpięty w płytę główną.
--- Jeśli tak, to przechodzimy do kolejnego kroku. Wykluczamy awarię zasilacza poprzez odpięcie od płyty głównej taśm idących do dysków twardych, napędów CD i odłączenie od nich przewodów zasilających. Pozostawiamy jedną kość pamięci RAM i wyjmujemy wszystkie karty rozszerzeń, pozostawiając jedynie kartę graficzną.
--- Gdy komputer nie włączy się również w tym momencie, należy wykluczyć uszkodzenie samego włącznika. Odszukujemy na płycie głównej miejsce wpięcia cienkich kabli prowadzących na przedni panel obudowy. Wyjmujemy wtyczkę oznaczoną PWR-SW i zwieramy spinaczem dwa piny. Uwaga, należy wykonywać to z maksymalną ostrożnością! Niepewnym ruchem można nieodwracalnie uszkodzić komputer!
--- Jeżeli wszystkie wyżej wymienione zabiegi nie przyniosły rezultatu, winowajcą zapewne jest zasilacz. Będziemy mogli się upewnić dopiero wtedy, gdy przetesujemy swój sprzęt podpięty do innego firmowego zasilacza ( Amacrox, beQuiet!, Chieftec, Corsair, Delta, Enermax, OCZ, Pentagram, Tagan ) stosownej mocy.
--- W skrajnych przypadkach jest to objaw uszkodzenia płyty głównej, do faktycznego zdiagnozowania w serwisie.


2. Komputer się włącza, brak obrazu i sygnałów dźwiękowych - świecą diody, pracują wentylatory.

--- Na początek zalecam reset ustawień BIOS, poprzez przestawienie zworki oznaczonej na płycie głównej jako CLR_CMOS, lub wyjęcie baterii CMOS na 5-10 minut z płyty głównej, przy komputerze fizycznie odłączonym od sieci elektrycznej. Po tym zabiegu przestawiamy zworkę na swoje miejsce, lub wkładamy baterię w odpowiedniej pozycji.
--- Wykluczamy awarię zasilacza poprzez odpięcie od płyty głównej taśm idących do dysków twardych, napędów CD i odłączenie od nich przewodów zasilających. Pozostawiamy jedną kość pamięci RAM i wyjmujemy wszystkie karty rozszerzeń, pozostawiając jedynie kartę graficzną.
--- Jeżeli wszystkie wyżej wymienione zabiegi nie przyniosły rezultatu, winowajcą zapewne jest zasilacz. Będziemy mogli się upewnić dopiero wtedy, gdy przetesujemy swój sprzęt podpięty do innego firmowego zasilacza ( Amacrox, beQuiet!, Chieftec, Corsair, Delta, Enermax, Fortron, OCZ, Pentagram, Tagan ) stosownej mocy.
--- W skrajnych przypadkach jest to objaw uszkodzenia płyty głównej, pamięci RAM, lub procesora. Możemy to stwierdzić tylko i wyłącznie podmieniając podzespoły.


3. Komputer piszczy i nic nie pojawia się na ekranie.

Sygnały dźwiękowe emitowane przez komputer to nic innego, jak sygnalizacja błędów testu POST, czyli podstawowych błędów uniemożliwiających poprawny rozruch komputera. Oto najpopularniejsze błędy, wraz z kodami dźwiękowymi:

--- BIOS Award:
-1 długi - błąd pamięci RAM,
-1 długi, 2 krótkie - błąd pamięci RAM, lub karty graficznej,
-1 długi, 3 krótkie – błąd karty graficznej,
-Powtarzający - błąd pamięci RAM,
-Zmienny niski i wysoki - błąd procesora,
-Podczas pracy komputera – przegrzanie procesora,

--- BIOS Phoenix:
- 1-1-2 – błąd procesora lub płyty głównej,
- 1-1-3/4-2-2 – błąd pamięci CMOS,
- 1-1-4 - błąd pamięci RAM,
- 3-3-1 – wyczerpanie baterii CMOS,
- 3-3-2 – błąd pamięci CMOS,
- 3-3-4 - błąd karty graficznej,
- 3-4-1 - błąd karty graficznej,
- 4-3-1 - błąd pamięci RAM,

--- BIOS AMI:
- 1, 2, 3 krótkie - błąd pamięci RAM,
- 5 krótkich - błąd procesora,
- 6 krótkich - błąd kontrolera klawiatury,
- 9 krótkich - błąd sumy kontrolnej BIOS-u,
- 1 długi, 2 krótkie – błąd karty graficznej,
- 1 długi 3 krótkie – błąd pamięci RAM,
- Ciągły dźwięk – brak pamięci RAM lub karty graficznej

W przypadku stwierdzenia jakiegoś błędu sprawdzamy poprawne zainstalowanie wskazanego podzespołu, przedmuchujemy slot, czyścimy styki spirytusem. Jeśli podany zabieg nie pomoże, resetujemy BIOS poprzez przestawienie zworki oznaczonej na płycie głównej jako CLR_CMOS, lub wyjęcie baterii CMOS na 5-10 minut z płyty głównej, przy komputerze fizycznie odłączonym od sieci elektrycznej. Po tym zabiegu przestawiamy zworkę na swoje miejsce, lub wkładamy baterię w odpowiedniej pozycji. Gdy ten zabieg nie pomoże, nie pozostaje nic innego niż test własnych podzespołów w innym PC, lub odwrotnie, test pożyczonego podzespołu w swoim komputerze.

Innego rodzaju błędem jest CMOS Checksum Error , który mówi o wyładowaniu baterii znajdującej się na płycie głównej oraz konieczności jej wymiany.


4. Komputer nie ładuje systemu operacyjnego, wyświetla się komunikat o braku urządzenia bootującego.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie poprawności podłączenia taśmy sygnałowej łączącej dysk twardy komputera z płytą główną. Następnie sprawdzamy, czy dysk jest rozpoznawany i widoczny w BIOS, informacja wyświetlana jest najczęściej na ekranie startowym. Jeśli dysk nie jest widoczny na tym ekranie, sprawdzamy, czy dysk pracuje ( można to wyczuć dłonią, lub na słuch ). Gdy nie słyszymy pracy dysku, wymieniamy taśmę sygnałową oraz podpinamy inny kabel zasilający. W ostateczności sprawdzamy dysk na innym PC. Jeśli jednak BIOS widzi dysk, próbujemy przywrócić oryginalny MBR i plik boot.ini. W tym celu uruchamiamy z płyty instalacyjnej Konsolę Odzyskiwania ( Klikamy R na pierwszym ekranie ) i wpisujemy komendy fixmbr oraz fixboot, po czym restartujemy komputer. Jeżeli problem nadal występuje, najprawdopodobniej została uszkodzona tablica partycji, którą można przywrócić przy pomocy programu Testdisk.


5. Komputer nie ładuje systemu operacyjnego, wyświetla komunikat o braku pliku systemowego.

W przypadku sygnalizacji przez system braku lub uszkodzenia jakiegoś pliku systemowego należy:
- Uruchomić Konsolę odzyskiwania z płyty instalacyjnej systemu Windows
- Zalogować się do 1 konta ( administrator )
- Wpisać komendę:
--- expand x:\i386\explorer.ex_ <enter> ( w przypadku braku pliku C:\WINDOWS\exploler.exe; x- litera napędu )
--- expand x:\i386\hal.dl_ c:\windows\system32 <enter> ( w przypadku braku pliku C:\WINDOWS\system32\hal.dll; x - litera napędu )
--- c: <enter> copy x:\i386\ntdetect.com c:\ <enter> ( w przypadku braku pliku ntdetect.com; x - litera napędu )
--- c: <enter> copy x:\i386\ntldr c:\ <enter> ( w przypadku braku pliku NTLDR; x - litera napędu )
- Restartujemy PC

Gdy ta metoda zawiedzie, zalecam próbę naprawy systemu wg. tej instrukcji --> >>Naprawa<<

Po takim zdarzeniu warto sprawdzić kontrolnie status SMART dysku w programie HDTune, zakładka Health, lub programu Victoria for Windows, zakładka SMART. Należy wkleić screen tego ekranu na forum w celu analizy.


6. Komputer restartuje się podczas ładowania systemu.

Tego typu problemy najczęściej spowodowane są błędami logicznymi danych na dysku, lub wadliwie zainstalowane sterowniki.
- Pierwszym krokiem jest włączenie Menu uruchomienia systemu poprzez ciągłe wciskanie przycisku F8 i wybranie opcji "Ostatnia znana dobra konfiguracja".
- Jeśli to się nie powiedzie, należy uruchomić Tryb Awaryjny i w nim odinstalować sterowniki/programy, które były wgrane bezpośrednio przed awarią, lub skorzystanie z Przywracania systemu ( Menu Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Przywracanie systemu )
- Gdy te metody zawiodą należy naprawić system wg. tej instrukcji -> >>Naprawa<<

Warto również przetestować pamięć RAM programem MemTest, uruchamianym bezpośrednio z płyty bootującej.


7. Komputer sam się wyłącza lub restartuje.

Najczęstszą przyczyną występowania tego problemu jest przegrzewanie się podzespołów komputera, lub wadliwy zasilacz.
- Aby sprawdzić poprawność temperatur należy ściągnąć program Everest, HWMonitor, Core-Temp ( tylko temperatura CPU ), GPU-Z ( tylko temperatura karty graficznej ) i sprawdzić temperaturę podzespołów w minimum dwóch programach. Wartości maksymalne dla różnych części ( mowa o temperaturach pod obciążeniem: CPU - Orthos, GPU - 3DMark, AtiTool. Czas testu - minimum 20 minut ):
--- CPU - dopuszczalna wartość - 70-80 stopni
--- Karta graficzna ( GPU ) - 90-100 stopni
--- Dyski twarde - 45 stopni
- Jeśli temperatury są wyższe niż podane przeze mnie wartości, należy bezwzględnie przeczyścić wnętrze komputera za pomocą sprężonego powietrza ( zabieg na wyłączonym PC ), ze szczególnym uwzględnieniem radiatora na procesorze i karcie graficznej. Układ chłodzący należy zdjąć z procesora, gruntownie wyczyścić z kurzu i resztek pasty termoprzewodzącej ( procesor również ), nałożyć nową, cienką warstwę pasty na radiator i procesor, oraz dokładnie i stabilnie umocować układ chłodzenia. Warto zadbać o prawidłowy obieg powietrza w obudowie - przód, dół - wentylator wdmuchujący powietrze do obudowy; tył, pod zasilaczem - wentylator wydmuchujący powietrze.

Jeżeli temperatury mieszczą się w bezpiecznym zakresie, winowajcą może być zasilacz, lub pamięć RAM. Pamięć należy testować programem MemTest uruchomionym z płyty bootującej. Uszkodzenie zasilacza diagnozujemy podłączając swój sprzęt pod markowy ( Amacrox, beQuiet!, Chieftec, Corsair, Delta, Enermax, Fortron, OCZ, Pentagram, Tagan ) zasilacz.


8. Komputer pracuje bardzo powoli, wyskakują dziwne okna i komunikaty błędów.

Takie zachowanie komputera jest charakterystyczne dla infekcji wirusem. Często nie jest to wykryte przez zainstalowane na komputerze oprogramowanie antywirusowe, lecz może być też spowodowane bałaganem w systemie.

Należy wykonać -> >>Optymalizacja<<
Jeżeli komputer nie przyspieszy działania, wykonujemy -> >>Logi z OTL<<


9. Obraz nie jest wyświetlany poprawnie, pojawiają się paski, kropki, monitor gaśnie.

Tego typu objawy wskazują na uszkodzenie, lub przegrzanie karty graficznej w komputerze. Należy sprawdzić temperaturę podzespołów, oraz wykonać test programem AtiTool z zaznaczoną opcją "Scan for Artifacts".

- Aby sprawdzić poprawność temperatur należy ściągnąć program Everest, HWMonitor, Core-Temp ( tylko temperatura CPU ), GPU-Z ( tylko temperatura karty graficznej ) i sprawdzić temperaturę podzespołów w minimum dwóch programach. Wartości maksymalne dla różnych części ( mowa o temperaturach pod obciążeniem: CPU - Orthos, GPU - 3DMark, AtiTool. Czas testu - minimum 20 minut ):
--- CPU - dopuszczalna wartość - 70-80 stopni
--- Karta graficzna ( GPU ) - 90-100 stopni
--- Dyski twarde - 45 stopni
- Jeśli temperatury są wyższe niż podane przeze mnie wartości, należy bezwzględnie przeczyścić wnętrze komputera za pomocą sprężonego powietrza ( zabieg na wyłączonym PC ), ze szczególnym uwzględnieniem radiatora na procesorze i karcie graficznej. Układ chłodzący należy zdjąć z procesora, gruntownie wyczyścić z kurzu i resztek pasty termoprzewodzącej ( procesor również ), nałożyć nową, cienką warstwę pasty na radiator i procesor, oraz dokładnie i stabilnie umocować układ chłodzenia. Warto zadbać o prawidłowy obieg powietrza w obudowie - przód, dół - wentylator wdmuchujący powietrze do obudowy; tył, pod zasilaczem - wentylator wydmuchujący powietrze.

Jeśli te zabiegi nie wywołają zamierzonego efektu, należy sprawdzić poprawne działanie swojej karty graficznej w innym komputerze. Podobne zachowanie w innej jednostce kwalifikuje kartę do naprawy gwarancyjnej, lub wymiany na nową.


10. Nie można dostać się do plików na dysku, pliki znikają, lub dysk "zniknął" z Mój komputer.

Jest to zwykle objaw uszkodzenia dysku twardego. Należy wkleić screen z programu HDTune ( zakładka Health ), lub Victoria for Windows ( zakładka SMART ) w celu analizy wyników.
- W pierwszej kolejności uruchamiamy - Start -> Uruchom -> cmd -> chkdsk /f/r
- Gdy dysk utracił partycje i nie są one widoczne w Mój komputer, należy przywrócić tablicę partycji za pomocą programu TestDisk.


11. Jak sprawdzić model zasilacza w moim komputerze?

Aby sprawdzić model zasilacza zainstalowanego w komputerze należy odkręcić boczną ściankę obudowy. W lewym górnym rogu znajduje się metalowa puszka, z której wychodzi pęk cieniutkich przewodów. Na zasilaczu powinna być umieszczona tabliczka znamionowa, na której jest nadrukowana jego marka, model i moc wyrażona w Watach.

Firmy, które produkują dobre i stabilne zasilacze:
Amacrox, beQuiet!, CoolerMaster ( Real Power PRO, Silent Pro, UCP ), Chieftec, Corsair, Delta, Enermax, Fortron, Modecom ( Feel III, MC, Volcano), OCZ, Pentagram, Seasonic, Tagan

Firmy produkujące zasilacze niebezpieczne, awaryjne, które należy jak najszybciej wymienić:
Akyga, Codegen, Colorsit, Deer, Fever, Hantol, Hipro, Huntkey, IBOX, LC Power, Linkword, Logic, Megabajt, ModeCom ( Feel I, II, Premium ), Mustang, Qoltec, PowerFOX, PowerTEC, ProComp, Ropla, Rubikon, Silencer, TakeMe, Tracer, Trust, Xilence

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin