makijaz wieczorowy.docx

(19 KB) Pobierz

TEMAT: Do gabinetu kosmetycznego zgłosiła się 25-letnia Agnieszka Borkowska

w celu wykonania makijażu wieczorowego. Klientka ma cerę suchą o jasnym kolorycie, oczy niebieskie, włosy blond (odcień złotego blondu). Defekty w urodzie to sińce pod oczami.

 

1. TYTUŁ:PROJEKT REALIZACJI PRAC ZWIĄZANYCH Z PRZEPROWADZENIEM MAKIJAŻU WIECZOROWEGO.

 

2. ZAŁOŻENIA:

- makijaż wieczorowy

- okazjonalny makijaż

- imię i nazwisko klientki – Agnieszka Borkowska

- wiek: 25 lat

- teren wykonania zabiegu – twarz, szyja, dekolt (miejsce wykonania zabiegu- gabinet kosmetyczny)

- określenie typu kolorystycznego klientki – wiosna

typ wiosna- cera o barwie jasnej, kremowej, brzoskwiniowej, złotobeżowej; oczy

w kolorze niebieskim, zielonym, włosy w odcieniach złotego i rudego blond.

- makijaż wieczorowy- mocniej podkreślamy powiekę górną i dolną. Rzęsy wyraźnie tuszujemy, kości policzkowe zaznaczamy mocniejszym odcieniem różu. Usta w żywym kolorze.

 

3. Diagnoza kształtu twarzy, jej wymiarów i defektów

• Wykonanie podziału pionowego i poziomego twarzy

- kształt twarzy: twarz okrągła

- oczy okrągłe- wpadające w kształt migdału

- usta: górna warga wąska

- brwi: łuki brwiowe odpowiednio do kształtu twarzy lekko uniesione ku górze

i łagodnie załamane w 2/3 długości

- cechy skóry: skóra sucha, skłonna do przesuszenia

- cienie pod oczami

 

4. Wykaz przeciwwskazań do wykonania zabiegu

- uczulenia na kosmetyki kolorowe

- niektóre dermatozy, opryszczka

- stany ropne trądzika pospolitego

-alergie

Stwierdzam na podstawie wywiadu i obserwacji brak przeciwwskazań.

 

5. Wykaz środków i preparatów

- mleczko do demakijażu

- tonik do cery suchej, krem pod oczy, podkład w kremie

- baza pod makijaż (wyrównująca koloryt, rozświetlająca, likwidujące zmiany pigmentacyjne)

- korektor w kremie na okolice oczu rozświetlający, o ton jaśniejszy od podkładu

- filer: utrwalacz makijażu (wodoodporny) (fixator)

- cienie do powiek (paleta barw : prasowane i sypkie)

- pomadki do ust (paleta barw)

- konturówki do ust, błyszczyk

- krem (odpowiedni do cery suchej), nawilżający, kredka do oczu

- tusz do rzęs (wydłużający i podkręcający rzęsy)

- róż w kamieniu

- puder transparentny (sypki) i puder w kamieniu

 

6. Wykaz aparatury i sprzętu

- fotel kosmetyczny

- lustro

- oświetlenie

- stolik kosmetyczny

 

7. Wykaz narzędzi i przyborów

- gąbki lateksowe do makijażu (o różnych kształtach)

- płatki kosmetyczne

- pędzel do nakładania pudru

- pędzel do różu

- szczoteczka do czesania brwi i rzęs

- aplikatur do nakładania cieni z długą rączką

- temperówka do kredek

- miseczka

- pędzelek do cieni (skośny, sprężysty)

- gumka do rozcierania cieni

- pędzelek do ust

- pędzelki do kredek

- pędzelek do konturówki

- pelerynka

 

8. Metodyka zabiegu

 

a) przygotowanie stanowiska pracy

- przygotowanie fotela pod kątem wygody klientki i swobody wykonywania przez siebie planowanych prac

- przygotowanie fotela kosmetycznego pod względem estetycznym i higienicznym (przykrycie fotela kosmetycznego czystym jednorazowym prześcieradłem (zabezpieczenie)

- przygotowanie zdezynfekowanego płynem do dezynfekcji powierzchni stoliczka kosmetycznego, gdzie zgromadzone są wszystkie niezbędne kosmetyki do wykonania zabiegu, kosmetyki są w estetycznych opakowaniach z aktualną datą ważności

- przygotowanie zdezynfekowanego płynem do dezynfekcji powierzchni stoliczka kosmetycznego, gdzie zgromadzone są przybory potrzebne do wykonania makijażu, przybory SA zdezynfekowane płynem do dezynfekcji

- przygotowanie lustra pod względem czystości i wygody w użyciu

- przygotowanie pelerynki osłaniającej odzież przed zabrudzeniem

 

b) przygotowanie klientki

- nałożenie klientce pelerynki na ramiona

- przeprowadzenie wywiadu (pytania dotyczące wieku, uczuleń, alergii, okoliczności wykonywania makijażu oczekiwań i preferencji związanych z efektem zabiegu, fryzury, stroju jaki klientka zamierza założyć na tę okoliczność

 

c) przygotowanie kosmetyczki

- nałożenie specjalnego fartucha do wykonywania makijażu

- mycie i dezynfekcja rąk

 

d) PLAN REALIZACJI CZYNNOŚCI:

- Posadzenie klientki na fotelu kosmetycznym tak aby cała jej twarz była oświetlona

i dostępna do wykonania prawidłowej realizacji planu zabiegu.

- Demakijaż twarzy, szyi i dekoltu wykonuję przy pomocy dwóch wacików nasączonych mleczkiem kosmetycznym odpowiednio dobranym do cery suchej (zawiera olej ze słodkich migdałów, wyciąg z ziela krwawnika pospolitego).

- Demakijaż oczu i ust: produkt nakładamy na zwilżone wodą płatki kosmetyczne, płatki kładę pod oczy i na zamknięte powieki, po chwili ścieram ruchem w dół, przecieram płatkiem do wewnętrznej części oka (do kącika). Usta przecieram płatkiem nasączonym preparatem do demakijażu

- Kolejnym etapem jest demakijaż twarzy, który również wykonuję przy pomocy dwóch płatków nasączonych mleczkiem kosmetycznym. Pracuję obiema rękami

i równocześnie, delikatnymi kolistymi ruchami zmywam twarz do środka

do zewnątrz, ku górze (dzięki temu resztki kosmetyku nie będą osadzały się w zmarszczkach (czyste waciki to oznaka dobrze wykonanego zmycia starego makijażu). Gdy waciki po kolejnym zmyciu mleczkiem do twarzy klientki są czyste, przystępuję do tonizacji skóry klientki. Używam toniku z tej samej serii co mleczko kosmetyczne, którego składniki aktywne to: olej ze słodkich migdałów, wyciąg

z liści, gałązek hamamelisu.

- Na płatki kosmetyczne aplikuję niewielką ilość toniku i przecieram skórę twarzy, szyi i dekoltu. Cera musi być dokładnie oczyszczona z pozostałości mleczka, aby makijaż trwale przylegał do skóry.

- Wykonuję dobór podkładu: odcień dobieram roztasowując na krawędzi szczęki, zmywam.

- Ostatnią czynnością przygotowującą skórę jest wsmarowanie kremu nawilżającego. Pod oczy aplikuję żel z algami. Nakładam punktowo i wpasowuję delikatnie

w kierunku wewnętrznych kącików oczu.

Krem do twarzy nakładam opuszkami palców kolistymi ruchami w kierunku zewnętrznym. Od czoła w stronę dolnych partii twarzy, szyi i dekoltu.

- Nakładam bazę wyrównującą koloryt skóry na twarz, przy pomocy pędzla.

- Nakładam podkład o odcieniu dobranym na podstawie testu na krawędzi szczeki. Podkład aplikuję na gąbeczkę lekko zwilżoną (w celu delikatniejszej warstwy nakładanego preparatu). Rozpoczynam od środka twarzy ruchami na zewnątrz, stopniowo zmniejszając ilość kosmetyku. Nie dochodzę do linii włosów. Zewnętrzne partie rozcieram czystą gąbką. Podkład nanoszę również na usta.

- Partie pod oczami pokrywam korektorem w kremie. Aplikuję na pędzelek i nim od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego, tak aby wmieszał się w odcień.

-Makijaż oczu (te same czynności na obydwu oczach) podkreślenie konturów- przy pomocy kredki do oczu, kreska na górnej powiece- rozpoczynam od wewnętrznego kącika oka w odległości 1/3 długości powieki. Linie prowadzą tuż nad rysami linia jest coraz grubsza w kierunku zewnętrznych kącików oczu (tu ciągnę linię ku górze). Cały czas naciągając powiekę palcami, aby linie były równe. Moim celem jest optyczne zagęszczenie i zaakcentowanie linii rzęs. Kreski na oczach są stosowane tak aby zintegrowały się w fakturę cieni, dzięki roztarciu ich gumeczką.

- Aby makijaż był efektywniejszy prowadzę kreski na dolnych powiekach, od kącika zewnętrznego połączonego z górną przez 2/3 powieki. Środkowym palcem cały czas naciągam powiekę.

- Dla uzyskania efektu zacienienia linii dolnych rzęs, wykonuję tę samą czynność co na powiekach górnych: rozcieram gumeczką przeciągając kolor do wewnętrznej części oka. Teraz biorę paletę cieni, do których używam wyżej wymienionego pędzelka. Rozpoczynam od zewnętrznego kącika, gdzie nakładam ciemny cień aż poza powiekę i ciągnę do góry aż po łuk brwiowy, tym trikiem wydłużam optycznie kształt oka. Jaśniejszym cieniem akcentuję górną i dolną powiekę i rozcieram aplikatorem.

- Rzęsy tuszuję czarną pogrubiającą i wydłużającą maskarą. Od nasady ku końcom. Najpierw przesuwam szczoteczkę po zewnętrznej a następnie po wewnętrznej powierzchni włosków wykonując zygzakowate ruchy. Dolne rzęsy: poprzeczne ruchy w literę „Z”. Rzęsy po zewnętrznej stronie mocniej akcentuję tuszem. Po odczekaniu kilku sekund maluję po raz kolejny w celu bardziej wyrazistego efektu.

- W celu utrwalenia makijażu i zmatowienia skóry pudruje twarz pudrem sypkim transparentnym. Nakładam na duży pędzel z włosa i strzepuję nadmiar, opruszam nim całą twarz, szyję, dekolt, usta.

- Kolejny etap to nadanie kształtu ustom. Używam konturówki stonowanej z kolorem pomadki. Usta zostały przypudrowane więc efekt będzie trwalszy i kolor nie rozmaże się. Kredkę nakładam na usta za pomocą pędzelka, pobierając ją ze szpatułki szpatułkę kieruję kolejno ruchami – górna warga (węższa) od środka ku kącikom wychodząc odrobinę poza ich naturalną linię. Dolna warga cienka od lewego kącika do prawego.

Usta wypełniam szminką w naturalnym kolorze. Wykonuję to pędzelkiem od środka warg ku kącikom, pobierając pomadkę ze szpatułki, nie bezpośrednio ze sztyftu.

Utrwalam kolor: przypudrowując usta delikatnie i raz jeszcze tą samą techniką maluję usta. Na środek górnej wargi muskam rozświetlającym błyszczykiem, delikatnie (plamką) w celu powiększenia i rozświetlenia ust.

Idealny owal twarzy wykonam różem zsynchronizowanym z kolorem szminki. Kładę róż na pędzel, lekko strzepuję. Cieniuję miejsca miedzy brwiami a nasada włosów i od skroni do kącików ust.

- Brwi klientki maja idealny kształt o owalu twarzy więc tylko delikatnie je poczesuję.

- Całość makijażu utrwalam fixatorem w sprayu.

Po wykonaniu czynności związanych z wykonaniem makijażu proszę klientkę

o obejrzenie się w lustrze (klienta przez cały czas zabiegu miała lustro ustawione przed sobą) i ewentualne uwagi.

- Proponuję klience aby w celu poprawy makijażu miała przy sobie w torebce puder w kamieniu o tym samym odcieniu. Sugeruję kolor lakieru do paznokci i w celu uzupełnienia stylizacji klientki.

- Omawiam triki jakie zastosowałam w wykonaniu makijażu w celu ukrycia defektów, wydobycia „efektu naturalnego wyglądu” w makijażu wieczorowym:

o twarz wysmukliłam różem

o „oko” wydłużyłam- podkreśliłam zewnętrzny kącik ciemniejszym kolorem cieni i grubszą kreską, w tym miejscu mocniej wytuszowałam rzęsy

o usta „powiększyłam” konturówką i odrobiną rozświetlacza w postaci o ton jaśniejszego błyszczyka.

- Omawiam z klientką jej typ kolorystyczny- rodzaj makijażu jaki pasuje do jej urody. Idealne barwy dla pani o typie urody: wiosna. Podkłady: złociste beże, róże w ciepłych odcieniach brzoskwini lub moreli. Cienie: pastelowe, odcienie ciepły brąz, zgaszony morski. Rzęsy można tuszować całą gamą kolorów tuszu. Usta podkreślone pomadkami

w odcieniu złota.

- Podziękowanie za zabieg

 

e) czynności końcowe

- uporządkowanie stanowiska pracy:

zdjęcie pokrowca z fotela kosmetycznego,

umycie miski pod bierzącą wodą i zdezynfekowanie,

dezynfekcja stolika (blatu) płynem do dezynfekcji powierzchni,

dezynfekcja narzędzi, przyborów użytych do zabiegu,

odłożenie preparatów, kosmetyków i przyborów na swoje miejsce,

usunięcie odpadów higienicznych w zamkniętych workach

mycie i dezynfekcja rąk

 

Załącznik 1.

KARTA KLIENTA

1. Imię i Nazwisko: Agnieszka Borkowska

Wiek: 25 lat

Rodzaj wykonywanego zabiegu: makijaż wieczorowy

Diagnoza kształtu twarzy i jej wymiarów i defektów

- podział pionowy i poziomy

- owal twarzy: twarz okrągła

- oczy o kształcie okrągłym (w kierunku migdału)

- usta: wąska górna warga, dolna normalna

Skóra sucha bez zmian barwnikowych, naczyniowych, sińce pod oczami.

Na podstawie koloru cery, włosów i oczu- typ kolorystyczny wiosna

Oczy niebieskie, cera jasna, włosy złoty blond.

Paleta barw użyta do zabiegu:

o podkład: złocisty, beż / róż- brzoskwinia, morela

o odcień, cienie: ciepły brąz, zgaszony morski oraz szare i niebieskie kredki

o rzęsy: wytuszonane kolorową maskarą np.zieloną, brązową, niebieską

o usta najlepiej podkreślają szminki w opalizujących złotych odcieniach, pięknie harmonizują z cerą i włosami

Wykonałam makijaż wieczorowy, który charakteryzuje się mocniej podkreśloną powieką górną i dolną. Rzęsy wyraźniej tuszujemy. Kości policzkowe zaznaczamy mocniejszym odcieniem różu. Usta są w żywym kolorze.

 

str. 1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin