stoma.doc

(63 KB) Pobierz
Wszyscy pacjenci , u których jest przewidywane napromienianie ślinianek i/lub żuchwy, wymagają konsultacji stomatologicznej. Leczenie zębów lub ich ekstrakcja (gdy jest taka potrzeba) powinny mieć miejsce przed radioterapią, a profilaktyka próchnicy zębów

NOWOTWORY REGIONU GŁOWY I SZYI

 

 

Wszyscy pacjenci , u których jest przewidywane napromienianie ślinianek i/lub żuchwy, wymagają konsultacji stomatologicznej. Leczenie zębów lub ich ekstrakcja (gdy jest taka potrzeba) powinny mieć miejsce przed radioterapią, a profilaktyka próchnicy zębów ( z zastosowaniem fluorków) powinna być wdrożona tak szybko jak to jest możliwe.

W skład opieki stomatologicznej przed rozpoczęciem radioterapii, powinna wchodzić kliniczna ocena stanu śluzówek, dziąseł i zębów, z radiologiczną oceną struktury kości i zębów.

Pacjenci z uzębieniem w dobrym stanie (włączając także pacjentów wymagających  kilku wypełnień) powinni być poinformowani o konieczności i sposobie utrzymania higieny w jamie ustnej.

Pacjenci z uzębieniem w złym stanie, muszą przejść ekstrakcję chorych zębów. Przy czym należy zwrócić szczególną uwagę na to aby doszło do wygojenia zębodołów przed rozpoczęciem radioterapii.

Bezzębni pacjenci powinni być poinstruowani o konieczności utrzymywania higieny jamy ustnej i unikania urazów.

Spadek produkcji śliny jest częstym następstwem radioterapii nowotworów regionu głowy i szyi, i może prowadzić do rozwoju próchnicy. Nawet pacjenci którzy mają napromienianą niewielką objętość ślinianek, albo otrzymują niewielkie dawki radioterapii również odnoszą korzyść z regularnej terapii fluorkami. W tych sytuacjach łagodnej kserostomii, żel fluorkowy może być stosowany przy użyciu szczoteczki do zębów.

 

Zarówno w trakcie, jak i po radioterapii dochodzi do ujawniania się odczynów popromiennych, których nasilenie zależy między innymi od  objętości napromienianych tkanek, wysokości dawki frakcyjnej i całkowitej, wieku pacjenta, obecności chorób współistniejących.

Ostre odczyny popromienne pojawiające się w trakcie radioterapii i bezpośrednio po jej zakończeniu powodują powstawanie:

·         nieswoistych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej o różnym nasileniu,

·         kserostomii, co może prowadzić do zaburzeń w odżywianiu

·         infekcji

·         zaburzeń smaku i niedożywienia

Późne odczyny popromienne ujawniają się w różnym czasie po zakończeniu radioterapii (od kilku miesięcy do kilkunastu lat) i mogą być konsekwencją procesów toczących się w fazie ostrej. Ujawnienie się późnego odczynu popromiennego jest najczęściej poprzedzone urazem mechanicznym, chemicznym lub termicznym. Późne odczyny najczęściej przebiegają pod postacią ścieńczenia i zaniku błony śluzowej i podśluzowej, zwłóknień w tkance podskórnej i głębszych warstwach skóry, jamy ustnej i gardła oraz próchnicy, może nawet dojść do zwłóknienia mięśni i popromiennej martwicy kości (żuchwa jest częściej uszkodzona niż szczęka).

 

 

Nowotwory regionu głowy i szyi charakteryzują się względnie niskim ryzykiem rozwoju przerzutów odległych, najczęstszą przyczyną niepowodzenia jest nawrót miejscowy lub niewyleczenie zmiany pierwotnej lub przerzutów w węzłach chłonnych.

 

EPIDEMIOLOGIA

·         13% zachorowań na nowotwory złośliwe

·         9% zgonów na nowotwory złośliwe

·         75% chorych stanowią mężczyźni

·         25% chorych stanowią kobiety

·         50% nowotworów regionu głowy i szyi stanowią nowotwory krtani i krtaniowej części gardła

 

ETIOLOGIA

·         nikotynizm – 20 krotny wzrost ryzyka zachorowania

·         alkohol

·         choroby weneryczne

·         awitaminoza

·         uszkodzenia mechaniczne błony śluzowej

·         spożywanie gorących i pikantnych potraw, oraz żucie używek

·         przewlekłe stany zapalne i zaniedbania higieniczne

·         zanieczyszczenia środowiska

PONAD TO W PRZYPADKU

·         raka nosa i zatok przynosowych – narażenie na nikiel i pył drzewny

·         raka nosogardła – predyspozycje genetyczne, zakażenie wirusem Epstein – Barr i spożywanie wędzonych ryb i warzyw

DIAGNOSTYKA

·         wywiad

·         badanie przedmiotowe

·         badanie laryngologiczne (również endoskopowe)

·         biopsja podejrzanych zmian

·         badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny)

·         usg szyi

 

 

LECZENIE

·         chorzy z wczesnymi stopniami zaawansowania choroby zwykle leczeni są z zastosowaniem jednej metody leczenia : chirurgii lub radioterapii, decyzja zależy od typu i lokalizacji zmian.

·         W bardziej zaawansowanych stadiach choroby zwykle stosowane jest leczenie skojarzone – chirurgia z radioterapią, lub samodzielna radioterapia. Ogólnymi wskazaniami do pooperacyjnej radioterapii jest nieradykalność zabiegu lub obecność przerzutów do węzłów chłonnych.

 

 

Jama nosowa i zatoki przynosowe

 

·         Najczęstszym typem histopatologicznym jest rak płaskonabłonkowy, zwykle wysoko zróżnicowany, o dość powolnym wzroście, z niewielką tendencją do przerzutowania.

·         Najczęstszymi objawami są nie gojące się owrzodzenia, okresowe krwawienie i jednostronna niedrożność nosa.

·         Inne objawy (późniejsze) spowodowane są naciekaniem w kierunku jamy ustnej (ból zębów, ich rozchwianie), w kierunku oczodołu (podwójne widzenie, nadmierne łzawienie, wytrzeszcz), naciekanie dołu skrzydłowego (silny ból, szczękościsk), naciekanie blaszki sitowej i przedniego dołu czaszki (anosmia, ból głowy), zniekształcenia twarzy.

·         Choroba zwykle jest zaawansowana w chwili rozpoznania, z tego powodu rokowanie jest zwykle niekorzystne – około 25% -przeżywa 5 lat.

·         Przerzuty do regionalnych w. chłonnych (przyduszne, szyjne górne) pojawiają się u około 20% pacjentów z rakiem przedsionka nosa i 10-15% pacjentów z nowotworami masywu szczękowo – sitowego.

   

 

 

  Nosowa część gardła

 

·         Najczęstszym pierwszym objawem raka nosogardła jest pojawienie się zmiany guzowatej na szyi (90% przypadków), ponad to zaburzenia słyszenia, szum w uszach, niedrożność nosa, krwawienie z nosa, ból.

·         W późniejszym okresie naciek przestrzeni przygardłowej i mięśni skrzydłowych powoduje szczękościsk, naciek w kierunku podstawy czaszki i do zatoki jamistej może prowadzić do uszkodzenia II – VI nerwów czaszkowych.

·         Najczęstszy typ histopatologiczny to rak płaskonabłonkowy (o różnym stopniu zróżnicowania WHO I –III), o dużym potencjale do dawania przerzutów do węzłów chłonnych (WHO I- 60%, WHO II i III – 90%).

·         Często zajęte są również węzły chłonne pozagardłowe, i wzdłuż nerwu dodatkowego, w 53% przypadków węzły chłonne zajęte są obustronnie.

·         5 letnie przeżycie w I stopniu zaawansowania – 67%, w IV stopniu – 15%

 

 

 

Ustna część gardła

Najczęstszymi objawami jest pojawienie się guza w gardle, zaburzeń połykania, bólu przy połykaniu, samoistnego bólu promieniującego do ucha, uczucia ciała obcego w gardle, owrzodzenia.

 

Podstawa języka

·         Pacjenci z rakiem podstawy języka diagnozowani są zwykle w zaawansowanych stadiach choroby, jest to wynikiem zarówno agresywności tej choroby, jak również niewielkimi dolegliwościami.

·         Najczęstszymi pierwszymi objawami są ból i dysfagia, zaburzenia mowy, dość często pierwszym objawem jest pojawienie się guza na szyi, przy większym zaawansowaniu może pojawiać się ból ucha i zmiana głosu spowodowana naciekiem krtani.

·         Raka podstawy języka cechuje się dużą skłonnością do przerzutowania, u 70% pacjentów z cechą T1 guza występują klinicznie badalne przerzutowo zmienione węzły chłonne na szyi. U około 30% pacjentów zmiany na szyi są obustronne. Najczęściej zajęte są węzły chłonne grupy II i III.

·         Przeżycie 5 letnie w stopniu I, II, III i IV wynosi 60%, 40%, 30% i 15% .

 

Migdałki

 

·         Rak migdałka rozpoznawany jest w późnym stadium, około 75% pacjentów diagnozowanych jest w stopniu III i IV choroby.

·         Najwcześniejszym objawem jest uczucie przeszkody przy połykaniu, później pojawiają się ból, dysfagia, utrata masy ciała i obecność guza na szyi, a w przypadku szerzenia się na mięśnie skrzydłowe – szczękościsk.

·         Przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych są częste i przy zaawansowaniu T2 występują w 68% przypadków. U około 20% pacjentów przerzuty są obustronne. U 55% pacjentów w chwili rozpoznania występuje cecha N2 lub N3.

·         5 letnie przeżycie waha się od 93% w I stopniu do 17% w IV stopniu.

 

 

 

Krtaniowa część gardła

 

·         Najczęstszy jest rak płaskonabłonkowy, charakteryzujący się agresywnym przebiegiem, o intensywnym miejscowym wzroście, wczesnym rozsiewem chłonnym i stosunkowo wysokim prawdopodobieństwem tworzenia przerzutów odległych.

·         Ryzyko zajęcia węzłów chłonnych wynosi 75% dla raka zachyłka gruszkowatego, 60% dla tylnej ściany gardła i 40% dla okolicy zapierściennej.

·         Najczęstszymi objawami są zaburzenia połykania, ból, zachłystywanie, duszność, kaszel.

·         5 letnie przeżycia – około 20%

 

Krtań

 

 

·         Histopatologicznie najczęstszy jest rak płaskonabłonkowy, który różni się w zależności od lokalizacji zmiany. W części nadgłośniowej najczęściej są to zmiany nierogowaciejące, niskozróżnicowane, cechujące się większą agresywnością miejscową. W obrębie głośni zmiany mają częściej charakter mniej agresywnego, wysoko dojrzałego raka.

·         Najlepsze rokowanie jest przy lokalizacji w głośni ( 90% przy ruchomych strunach),następnie nagłośni – około 80% gdy N-, najgorsze w raku pogłośni.

Nadgłośnia

 

·         Tendencja do naciekania sąsiednich struktur, przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych w chwili rozpoznania u 23% do 50% pacjentów. Prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów do węzłów chłonnych szyi jest wprost proporcjonalne do wielkości guza pierwotnego (T1- 63%, T2- 70%, T3 i T4 – 79%). W 20% przypadków przerzuty są obustronne.

·         Najwcześniejsze objawy to podrażnienie w gardle, uczucie przeszkody przy połykaniu, zaburzenia połykania, później chrypka, ból gardła, guz na szyi.

 

Głośnia

·         Ubogie unaczynienie limfatyczne (poza spoidłem tylnym) 0- rzadko przerzutuje.

·         Wczesnym objawem jest chrypka, w późniejszym okresie dołącza się ból, duszność, zaburzenia połykania.

 

Podgłośnia

·         Wyjątkowo rzadki stanowi 1 -8% raków krtani.

·         Zwykle nisko zróżnicowany, rośnie naciekając okoliczne tkanki (często naciek tchawicy).

·         Długo przebiega bezobjawowo, najczęściej zgłaszaną dolegliwością jest duszność wysiłkowa.

·         Przerzuty do węzłów chłonnych ( głównie przed i okołotchawiczych ) w 20 – 30% przypadków.

 

 

Jama ustna

 

Najwcześniejsze zmiany związane z rakiem płaskonabłonkowym to zaczerwienienie i lekkie nierówności powierzchni śluzówki, w miarę progresji nowotworu pojawiają się zmiany charakterystyczne dla wzrostu typowo egzo-  lub endofitycznego. Zmiany egzofityczne cechują się mniej agresywnym wzrostem.

Najczęstszymi objawami jest pojawienie się guza lub owrzodzenia w jamie ustnej, zaburzeń połykania, ograniczenie ruchomości języka, ból i rozchwianie zębów.

 

Dziąsło i trójkąt zatrzonowcowy

 

·         Rośnie naciekająco, w późniejszym okresie u 58% pacjentów dochodzi do destrukcji kości.

·         Najczęstsze objawy to ból nasilający się przy żuciu, okresowe krwawienie, rozchwianie i utrata zębów. W przypadku pacjentów bezzębnych pierwszym objawem jest źle dopasowana proteza.

·         Zmiany lokalizują się częściej w obrębie dolnego dziąsła w okolicy przed i trzonowej.

·         Charakterystyczne jest opóźnienie w diagnostyce spowodowane obecnością stanu zapalnego i rozpoznaniem gingivitis i periodontitis.

·         Prawdopodobieństwo przerzutów do węzłów chłonnych wynosi 30% (głównie podbródkowe i podżuchwowe i nadgnykowe – szyjne górne).

·         5 letnie przeżycie wynosi 85%, 80%, 60% i 20%  dla odpowiednio guzów T1-T4

 

Dno jamy ustnej

 

·         Rak płaskonabłonkowy dna jamy ustnej rośnie naciekając okoliczne tkanki, do przodu - kość, w głąb – mięśnie dna jamy ustnej, do tyłu – język.

·         Częstość przerzutów do węzłów chłonnych ( najczęściej podżuchwowe i podbródkowe) wynosi 12%, 30%, 47% i 53% w przypadkach T1 –T4.

·         5 letnie przeżycie wynosi 85-90%, 80%, 66%, 32% dla stopni zaawansowania choroby I –IV. Złymi czynnikami rokowniczymi oprócz przerzutów do węzłów chłonnych jest szerzenie się okołonerwowe, głębokość nacieku guza pierwotnego, stopień zróżnicowania guza.

 

Trzon języka

·         Najczęstszym objawem pierwotnym jest ból, problemy z mową i połykaniem.

·         Rozwój tego nowotworu jest najbardziej gwałtowny spośród wszystkich nowotworów jamy ustnej i cechuje się największą skłonnością do przerzutowania drogami chłonnymi (od 15% do 75% w zależności od wielkości guza pierwotnego, najczęściej zajęte są węzły chłonne poddwubrzuścowe, w 25% przypadków zajęte są obustronnie węzły chłonne).

·         Przeżycie 5 letnie waha się od 75% we wczesnych przypadkach, bez zajęcia węzłów chłonnych do 30% w przypadkach zaawansowanych. Negatywnymi czynnikami są inwazja naczyń i nerwów, granice guza o typie naciekającym vs rozpychającym, głębokości naciekania.

 

Podniebienie twarde

 

·         Rak płaskonabłonkowy najrzadziej przerzutujący spośród pozostałych npl jamy ustnej. Częstość przerzutów od 6% do 29%, przerzuty odległe również należą do rzadkości.

·         5 letnie przeżycie 75%, 46%, 36% i 11% dla stopni zaawansowania od I do IV

 

Policzek

 

 

·         Najczęściej rośnie w sposób egzofityczny, we wczesnym rozwoju nie daje objawów, dlatego rzadko rozpoznawany w stopniu T1, najczęściej zgłaszanym pierwszym objawem jest ból, następnie pojawia się krwawienie i problemy z żuciem. W przypadku naciekania mięśni skrzydłowych pojawia się szczękościsk. W późniejszym rozwoju może naciekać dziąsło i żuchwę.

·         U 10% pacjentów pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych nadgnykowych (poziom I i II).

·         Przeżycie 5 letnie waha się od 18 do 77%, w zależności od stopnia zaawansowania choroby (głębokość nacieku powyżej 6 mm jest złym czynnikiem rokowniczym).

 

 

 

Ślinianki

 

·         Najczęstszym objawem jest asymptomatyczne powiększenie ślinianki, pojawienie się bólu wskazuje na złośliwy charakter guza ślinianki.

·         W śliniance przyusznej najczęściej występują zmiany łagodne, w drobnych gruczołach ślinowych i podżuchwowej dominują zmiany złośliwe.

·         Najczęściej występujące typy histopatologiczne to gruczolakorak, rak śluzowo-naskórkowy, rak płaskonabłonkowy, oblak (cylindroma, rak gruczołowo-torbielowaty), rak zrazikowy, złośliwy guz mieszany.

·         Złośliwe guzy ślinianek wykazują miejscowo naciekający wzrost, który prowadzi do zajęcia nerwu twarzowego, skóry, kości i otaczających tkanek miękkich.

·         Prognoza jest związana z wielkością guza i stopniem jego złośliwości (gorsze rokowanie rak gruczołowo-torbielowaty i mieszanym guzem złośliwym)

·         5 letnie przeżycie jest lepsze w przypadku raka przyusznicy niż ślinianki podżuchwowej 50-81% vs 30-50%. Gorsze rokowanie w przypadku lokalizacji w śliniance podżuchwowej wiąże się z częstszym występowaniem w tej lokalizacji raka gruczołowo-torbielowatego.

·         Najlepiej rokujący jest rak zrazikowy zlokalizowany w dużych śliniankach (powyżej 75% przeżyć 5 letnich), wysoko dojrzały rak śluzowo-naskórkowy 76 -95%, nisko dojrzały rak śluzowo-naskórkowy 30-50%,  rak gruczołowo-torbielowaty 50-90% 5 letnich i 30-67% 10 letnich i 25% 15 letnich, złośliwe guzy mieszane 31-65% 5 lat i 23-30% 10 lat.

·         U około 40% pacjentów z rakiem gruczołowo-torbielowatym i 26-32% z mieszanym guzem złośliwym pojawiają się przerzuty odległe.

·         Przerzuty chłonne pojawiają się u 34%-49% z nisko dojrzałymi nowotworami i tylko u 2%-7% z wysoko dojrzałymi.

·         Przeżycia 10 letnie w I i II stopniu zaawansowania – powyżej 90%, w III i IV stopniu 22%.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin