KAMPANIA WRZEŚNIOWA.doc

(32 KB) Pobierz
KAMPANIA WRZEŚNIOWA

KAMPANIA WRZEŚNIOWA

 

1. Stosunek sił i plany stron:

Polska

Niemcy

Naczelny Wódz – marszałek Rydz-Śmigły

Polski plan walki z Niemcami – obrona. Polacy za linię obrony uznali linię rzek Narew-Bug-Wisła-San. Planowali bronić się na linii granicznej, a potem wycofać się na główną linię obrony.

 

Niemcy planowali zająć Polskę w wyniku wojny błyskawicznej, Blitzkrieg. Luftwaffe miały zdezorganizować polską łączność i komunikację, marynarka wojenna blokować Zatokę Gdańską i zniszczyć polską flotę wojenną, dywersanci natomiast wywoływali zamieszanie i panikę.

Dysproporcja sił zadecydowała o naszej porażce.

 

2. Prowokacja gliwicka:

Posłużyła ona Niemcom do uzasadnienia agresji na Polskę. Grupy esesmanów przebranych w polskie mundury wojskowe zaatakowały niemieckie posterunki graniczne, w Gliwicach opanowały radiostację i nadały komunikat po polsku wzywający Polaków do powstania w Niemczech przeciwko Hitlerowi.

 

3. Atak III Rzeszy na Polskę:

1 września 1939, bez formalnego wypowiedzenia wojny.

Luftwaffe niszczyło linie kolejowe i telefoniczne, mosty, bombardowało polskie oddziały. Bitwa graniczna zakończyła się porażką sił polskich.

pod Mławą – Armia „Modlin”, 3 dni

rozbita w Borach Tucholskich Armia „Pomorze”

2 września pod Pszczyną zmotoryzowana 10. Brygada Kawalerii płk Stanisława Maczka

2 września Niemcy zdobyli pod Częstochową polskie księgi szyfrowe, przestano używać nielicznych radiostacji, niemożliwa była łączność telefoniczna, Naczelny Wódz tracił kontakt z wojskami.

 

4. Kolejne klęski:

4-7 września pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim pokonane niewspółpracujące ze sobą armie „Łódź” i „Prusy”.

Nieustanne wycofywanie się, klęski i panowanie w powietrzu Luftwaffe osłabiły morale polskich żołnierzy.

8 września Niemcy podeszli pod Warszawę, w walkach ulicznych ponieśli duże straty; atak na miasto odparła załoga gen. Waleriana Czumy.

9-22 września bitwa nad Bzurągen. Tadeusz Kutrzeba Armia „Poznań”, początkowo Polacy odnosili sukcesy, jednak brak współpracy z Armią „Łódź” oraz obrońcami stolicy, a także ściągniecie przez Niemcy posiłków oraz lotnictwa zdecydował o porażce.

 

5. Atak radziecki:

17 września strona radziecka poinformowała polskiego ambasadora w Moskwie, że zobowiązania radzieckie przestały być ważne, ponieważ państwo polskie przestało istnieć. Oświadczono, że ZSRR bierze pod swoją opiekę zachodnią Ukrainę i Białoruś. Wiele oddziałów nie wiedziało, jak reagować, ponieważ Armia Czerwona sugerowała nieraz, że przyszła wesprzeć Polaków w walce z Niemcami. Z 17/18 września granice z Rumunią przekroczył prezydent Mościcki , rząd z premierem S. Składkowskim oraz Naczelny Wódz ze sztabem. Pomimo braku szans niektóre posterunki KOP broniły się z determinacją, głównie Wilno i Grodno.

 

6. Ostatnie walki:

22 września skapitulował Lwów pod dowództwem gen. Władysława Langnera atakowany przez Niemców i ZSRR.

28 września Niemcy wkroczyli do Warszawy, dzień później zdobyli twierdze Modlin

do 2 października bronił się polski garnizon na Mierzei Helskiej pod dow. kontradmirała Józefa Unruga.

2-5 października bitwa pod Kockiem Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, gen, Franciszek Kleeberg, 6 października złożyła broń.

 

7. Wydarzenia polityczne we wrześniu 1939:

3 września 1939 Wielka Brytania i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę. Jednak nie zamierzały one wspierać Polski. Francuzi nie wysłali bombowców na przygotowane przez Polaków lotniska, flota brytyjska nie wpłynęła na Bałtyk.

12 września na tajnej konferencji w Abbeville Sojusznicza Najwyższa Rada Wojenna podjęła decyzje o nie atakowaniu Niemiec. Zamierzano jedynie prowadzić akcję propagandową. Państwa nie zareagowały również wtedy, kiedy ZSRR zaatakowało Polskę.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin