tEATR.PDF
(
36 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - pdf_Teatr miejsce niezwyk³e.doc
Nauczycielka
Kształcenia Zintegrowanego
SP w Bezledach
Bezledy, 16.02.2005r.
SCENARIUSZ ZAJ
ĘĆ
ZINTEGROWANYCH
W KLASIE II
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W BEZLEDACH
Temat bloku:
Teatralne rozmaito
ś
ci
Temat dnia:
Teatr miejsce niezwykłe
Zapis w dzienniku:
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat sztuk
teatralnych, prze
ż
ycia widza i aktora na podstawie wierszy: „Takie miejsce”,
„Teatr”. Stosowanie w wypowiedziach słownictwa zwi
ą
zanego z teatrem.
Krótka inscenizacja ortograficzna „Rz” pisz wtedy, gdy wymienia si
ę
na „r”.
Pisownia wyrazów z „rz”.
CELE OPERACYJNE:
Ucze
ń
potrafi:
zbudowa
ć
dłu
ż
sz
ą
wypowied
ź
na dany temat
zainscenizowa
ć
tekst literacki, wczu
ć
si
ę
w ró
ż
ne role
zachowa
ć
si
ę
w teatrze
wymieni
ć
poj
ę
cia zwi
ą
zane z teatrem
czyta
ć
tekst z odpowiedni
ą
intonacj
ą
rozró
ż
nia
ć
rzeczowniki
stosowa
ć
pisowni
ę
wyrazów w „rz” wymiennym
aktywnie uczestniczy
ć
w zabawie ruchowej
porz
ą
dkowa
ć
zebrane informacje i przedstawia
ć
je w formie mapy skojarze
ń
• samodzielnie oblicza działania matematyczne (dodawanie, odejmowanie,
mno
enie i dzielenie) w zakresie 30
METODY:
• Problemowe - aktywizuj
ą
ce: inscenizacja, mapa skojarze
ń
, ewaluacyjna „kosz
i walizeczka”
Podaj
ą
ce: pogadanka, rozmowa
Praktyczne: pokaz, obserwacja
Maria Borkowska
ż
FORMY PRACY:
zbiorowa
zespołowa zró
ż
nicowana
jednolita
Ś
RODKI DYDAKTYCZNE:
ilustracje
plansze
karty pracy
kartoniki z napisami
szkielet mapy skojarze
ń
kaseta
znaczki dla ucznia
krzy
ż
ówka
STANDARDY WYMAGA
Ń
:
• Ucze
ń
posługuje si
ę
podstawowymi terminami zwi
ą
zanymi z teatrem i
wypowiada si
ę
na temat osób pracuj
ą
cych w teatrze (1.2.b.)
Pisze czytelnie (2.5.c.)
mapy (3.5.d.)
• Oblicza działania matematyczne, rozpoznaje charakterystyczne cechy liczb
(3.6.a.)
ę
przedstawion
ą
w zadaniu za pomoc
ą
poziom podstawowy –
wypowiada si
ę
na podany temat w formie krótkich zda
ń
,
rozumie tekst czytaj
ą
c wolno, porz
ą
dkuje zebrane wiadomo
ś
ci
c bogate słownictwo, ma
szybkie tempo czytania z jednoczesnym rozumieniem tre
ś
ci, samodzielnie
porz
ą
dkuje wiadomo
ś
ci w przedstawia je
ę
stosuj
ą
1. Nauczyciel wyja
ś
nia,
ż
e wchodz
PRZEBIEG ZAJ
ĘĆ
:
ą
c do szkoły otrzymał list z informacj
ą
,
ż
e
mamy go wspólnie przeczyta
ć
. Nast
ę
puje otwarcie koperty (kartoniki z
działaniami). Uczniowie podaj
ą
wyniki działa
ń
i odwracaj
ą
na drug
ą
stron
ę
,
układaj
ą
rosn
ą
co.
3 x 1 2 x 4 3 x 4 4 x 4 5 x 4 6 x 4 5 x 6
TE
ATR
MIEJ
SCE
NIE
ZWY
KŁE
3
8
12
16
20
24
30
Opisuje sytuacj
poziom ponadpodstawowy –
wypowiada si
Przypi
ę
cie tematu dnia
„Teatr miejsce niezwykłe”
w widocznym miejscu.
Zapowied
ź
nauczyciela,
ż
e dzisiaj mo
ż
na otrzyma
ć
odznak
ę
na koniec zaj
ęć
za
aktywn
ą
prac
ę
.
2. Utrwalenie poj
ęć
zwi
ą
zanych z teatrem – rozwi
ą
zywanie zagadek:
Na niej graj
ą
aktorzy (scena)
Mo
ż
e by
ć
magiczna, teatralna (sztuka)
Tam odbywaj
ą
si
ę
przedstawienia (teatr)
Przypinamy rozwi
ą
zania
Prowadzi próby z aktorami (re
ż
yser)
na tablicy
Gra okre
ś
lon
ą
rol
ę
(aktor)
W teatrze, kinie – miejsce dla widzów (widownia)
Inaczej przedstawienie (inscenizacja)
3. Bawimy si
ę
w teatr – zaproszenie do klasowego przedstawienia -
przygotowanego dla przybyłych go
ś
ci (Pani dyrektor i Pani wizytator)
„Rz”
pisz wtedy, gdy wymienia si
ę
na
„r”.
4. Wspólne omówienie – aby przygotowa
ć
sztuk
ę
- potrzebna jest wyt
ęż
ona
praca du
ż
ego zespołu ludzi.
RE
ą
ca si
ę
zawodowo charakteryzacj
ą
aktorów, piosenkarzy – ludzi wyst
ę
puj
ą
cych publicznie
CHOREOGRAF
– twórca układów tanecznych w widowiskach scenicznych –
ruchów na scenie
KASJER
BILETER
SUFLER
cznik nr 1)
6. Wspólne wzorowe czytanie utworu Marka Głogowskiego „Takie miejsce”
oraz „Teatr” – Ewy Skar
ż
ówka (Zał
ą
skiej
7. Rozmowa dotycz
ą
ca wierszy
ż
y
ń
Dlaczego poeta nazywa teatr miejscem, w którym mocniej bije serce?
(wykorzystuj
ą
c tekst i ilustracj
ę
)
, zachwyt, zaduma,
wzruszeni; nastrój- niezwykły, tajemniczy, od
ś
wi
ę
tny)
-
odczytywanie
fragmentów
ż
ywa widz a co odczuwa aktor
? (uczucia – rado
ść
Który z teatrów najbardziej Ci si
ę
podoba?
YSER –
tworzy przedstawienie, prowadzi próby (teatralny i filmowy)
SCENOGRAF –
zajmuje si
ę
dekoracj
ą
wn
ę
trza, kostiumami, rekwizytami
CHARAKTERYZATOR –
osoba zajmuj
Ż
5. Praca indywidualna – krzy
Co prze
ż
ywy (aktorski; lalkowy: kukiełka, pacynka, marionetka; cieni;
pantomimiczny)
RÓDLEKCYJNA – taniec
8. Wła
ś
ciwe zachowanie w teatrze
„Teatralne rady dla widza” – prezentowane przez uczniów
9. Pisownia wyrazów z „rz” wymiennym (na tablicy rzeczowniki)
bilete
r
– bilete
rz
y
re
Ś
yse
rz
y
pisa
r
ka – pisa
rz
e
dekorato
r
– dekorato
rz
y
10. Porz
ą
dkowanie zgromadzonych informacji przy pomocy mapy skojarze
ń
.
(Karta pracy nr 2)
Nauczyciel pomaga pytaniami:
a) Jak nazwiemy jednym słowem hasło naszego dnia? T E A T R
b) Co przygotowali
ś
my naszym go
ś
ciom? P R Z E D S T A W I E N I E
c) Gdzie odbywaj
ą
si
ę
przedstawienia? B U D Y N E K
d) Co tam robi
ą
ludzie, Ci co tam pracuj
ą
, nie my widzowie? Z A W O D Y
Praca w dwóch poziomach
ż
yse
r
– re
ż
11. Udzielamy w oparciu o uzupełnione mapy skojarze
ń
odpowiedzi na pytania
(podsumowanie wiadomo
ś
ci):
• Co to jest teatr?
• Dlaczego jest to miejsce niezwykłe?
12. Wr
ę
czenie odznak z napisem
TEATR
LUBI
Ę
TEATR
– ewaluacja (walizeczka i kosz).
14. Samoocena wło
ż
onego wysiłku w prac
ę
na zaj
ę
ciach (dzieci wybieraj
ą
dla
siebie karteczk
ę
z napisem):
ęć
kolor czerwony – Znakomicie!
kolor niebieski – Dobrze!
kolor
ż
ółty – Jeszcze popracuj
ę
!
- radiowy
- telewizyjny
-
PRZERWA
13. Podsumowanie zaj
Plik z chomika:
gosia_lab1
Inne pliki z tego folderu:
skanuj0011.jpg
(68 KB)
DRAMA.JPG
(58 KB)
Elementy warsztatu aktora.doc
(24 KB)
ćwiczenia wyobraźni i pamięci.doc
(32 KB)
Ćwiczenia teatralne.doc
(89 KB)
Inne foldery tego chomika:
Ciasta od A do Z
cyfry, liczby
czas , zegar, kalendarz
czas , zegar, kalendarz(1)
części mowy
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin