Przetwory z warzyw.rtf

(146 KB) Pobierz

Ogórki kiszone w butelce

5 litrowa butelka po wodzie mineralnej, 2 kg małych ogórków, 3 l wody 3 łki soli, przyprawy - chrzan, koper, czosnek, listek laurowy, trochę liści z wiśni

NASIONA KOPRU WŁOSKIEGO dają taki sam efekt jak koper w postaci zasuszonej.

Ogórki kiszone w butelce II

5 kg niewielkich kształtnych ogórków (najlepiej świeżo zebranych),2 główki czosnku, 6-7 listków laurowych, korzeń chrzanu, 3 łki nasion kopru, kilka liści czarnej porzeczki, dębu, wiśni lub winogron, 1 łeczka kolendry, 2 łeczki gorczycy, kilkanaście ziaren pieprzu, 2 strączki ostrej papryki(lub papryki sypkiej ok. 0,5 łeczki na butelkę), na czubek łeczki szałwii i cząbru.

Zalewa: ok. 5 litrów wody, 8 łek soli do przetworów

Ogórki umyć , osączyć, pozostawić, aby obeschły. Z wody i soli z dodatkiem pieprzu, kolendry i gorczycy ugotować zalewę, ostudzić. Liście umyć, osączyć. Chrzan umyć pokroić na małe kawałki. Koper opłukać na sicie . Paprykę umyć, pokroić na mniejsze kawałki. Czosnek obrać. Przygotowane ogórki wkładać umytych 5 litrowych butelek po wodzie mineralnej, przekładać dodatkami. Zalać ostudzonym roztworem soli. Zakręcić nakrętkami. Pozostawić 3 - 4 dni w temperaturze pokojowej a następnie wynieść do chłodnej, ciemnej piwnicy. Ogórki kiszone w ten sposób zawsze się udają. Są smaczne, jędrne nigdy nie wchodzi pleśń nawet jeżeli sąytkowane przez 3 - 4 tygodnie. Natomiast niewielki problem stanowi wyjmowanie tych ogórków, ja mam dorobiony specjalny uchwyt. W ten sposób ogórki kiszę w tych butlach od kilku lat - teraz moi domownicy uwielbiają ogórki kiszone.

KORNISZONY

7 szklanek wody, 1 szklanka octu 10%, 4-5 łek cukru, 2 łki soli, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, gorczyca, koper, pieprz ziarnisty, marchew w plastrach.

Ugotować zalewę z wody, octu, cukru, soli dodając także: liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty.

Do wyparzonych słoików wkładamy na spód parę plasterków marchewki, gorczycę, czosnek i koper a na to ogórki ( jak najmniejsze ). Zalewamy zalewą i pasteryzujemy około 10 minut ( nie dłej, gdyż miękkie ).

Można zrezygnować z pasteryzacji. Wystarczy zalać wrzątkiem i odwrócić denkiem w dół. Po ostygnięciu wynosimy do spiżarni.                                     

Ogórki Konserwowe

2 kg ogórków, 6 szkl .wody, 1 szkl. octu, 4 łeczki cukru, 2 łeczki soli, 5 ziarenek pieprzu ziarnistego,   5 ziarenek ziela angielskiego, marchew, czosnek, koper.          .

Ogórki myjemy dokładnie w wodzie. Przygotowujemy słoiki. Układamy na spód słoika koper, a na nim ogórki, wrzucamy marchewkę pokrojoną w kawałeczki następnie czosnek, pieprz, ziele.Na wierzch układamy znów koper, zalewamy przygotowanym wywarem z wody i octu. Zakręcamy. Gotujemy 10 min.

Kalafior w occie

Ilość wg. uznania. Kalafiory obróżyczkować (mają wyglądać tak jak w mrożonkach), paprykę pokroić w paski, cebulę w ósemki, czosnek.

Zalewa: 10 szkl wody, 2 szkl octu 10 %, 2 szkl cukru , 11/2 łki soli.

Kalafiora obgotować 5 min odcedzić. Wkładać do słoików dodając cebulę i trochę papryki. Do każdego słoika dać l. laurowy, ząbek czosnku, gorczycę. Zalewę zagotować i wlać do słoików. Pasteryzować 10 min.

 

Pieczarki w zalewie octowej

1 kg pieczarek, ziele angielskie, liście laurowe, gorczyca, 2 cebule.

Zalewa: 2,5 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 1 łeczka cukru, 1 łeczka soli.

Pieczarki umyć, ugotować w osolonej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego(z kwaskiem nie zrobią się ciemne) przez 10 minut. Odcedzić. Układać w słoikach, dodać do każdego słoika liść laurowy, ziele angielskie i gorczycę, oraz cebulę pokrojoną w talarki. Zalać gorą zalewą (woda + ocet + l + cukier) zakręcićoiki i odwrócić do góry dnem.                                   

Pieczarki marynowane 

2 kg pieczarek, 10 szkl wody, 1 szkl octu 10 %,16 łeczek cukru, 7 łeczek soli.

Pieczarki czyścimy, obgotowujemy w wodzie i studzimy. Układamy w litrowych słoikach. Z wody, octu, soli i cukru robimy zalewę i zalewamy nią pieczarki. oiki wkładamy do garnka z woda i gotujemy je jeszcze ok 10 min i odstawiamy w chłodne miejsce do marynowania. Czas gotowania :   40 min.

Grzyby w zalewie octowej

Grzybków nie należy układać w słoikach, muszą swobodnie pływać w zalewie ( kiedy potrząśnie się w słoiku), ponieważ zalewa po pewnym czasie zmętnieje i całość nie wygląda apetycznie. Przynajmniej tak się dzieje z podgrzybkami i opieńkami, które w moim regionie są powszechne. Grzyby obgotowuję pół godziny.        Zalewa I : 3 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 1 łka soli, 3 łki cukru. Przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz, goździki, cebula.                                                                                 Wykonanie: Grzyby oczyścić, wrzucić do wrzątku i gotować, aż miękkie. Potem grzyby wyłowić z wody, uł w słojach, dodając przyprawy i plaster cebuli. Zagotować składniki zalewy i gorą zalać grzyby. Słoje szczelnie zamknąć i pasteryzować 20 min.                                                                                          Zalewa II: 4 szkl. wody, niepełna szkl. octu ( do podgrzybków daję całą),10 czubatych łek cukru, l do smaku, ziele angielskie, liść laurowy, cebula.                                                                                  Wykonanie: Do gotującej zalewy dodaje grzyby. Całość zagotowuję jeszcze raz. gorące do słoików, po czym zakręcam i do góry dnem aż wystygną. Oczywiście, jak mam więcej grzybów to robię więcej zalewy.            Tak przygotowane grzybki nawet po dwóch latach wyśmienite, a opieńki zrobione w ten sposób znikają z piwniczki w każdej ilości.

Grzyby marynowane  ( mocne )

1 kg małych, jędrnych grzybów (np. podgrzybki), 1 1/2 szkl. wody, 1/2 szkl. octu 10 %, sól, 3-4 łki cukru, ziarna pieprzu czarnego, ziarna ziela angielskiego, liście laurowe, nasiona gorczycy, 2 cebule.

Oczyszczone i wypłukane grzyby ugotować w osolonym wrzątku przelać czystą wodą i osą...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin