Połączenie dwóch komputerów w sieć.doc

(513 KB) Pobierz
1

1.    Jak zbudować sieć?

W zależności od tego, czy mamy tylko dwa komputery czy większą ich ilość, komputery możemy połączyć bezpośrednio lub przy pomocy switch-a lub hub-a:

1. W przypadku dwóch komputerów można je połączyć bezpośrednio tzw. skrosowanym kablem - to taki, który posiada z jednej strony zaciśniętą wtyczkę według standardu A, a z drugiej według standardu B.

2. W przypadku posiadania większej ilości komputerów, można je połączyć przy pomocy kabli prostych (czyli takich które z obu stron mają zaciśnięte wtyczki według standardu A lub standardu B) ze switchem lub hubem.



 

 

2. Część sprzętowa już jest! Co dalej?

Kolejnym krokiem jest konfiguracja komputerów do pracy w sieci. Nie ma znaczenia przy pomocy którego sposobu wykonaliśmy połączenie – konfiguracja będzie dla obu jednakowa. Przykład poniżej pokazuje jak ustawić sieć w Windows XP i w Windows 98.

Teraz naszym zadaniem jest zainstalowanie wszystkich wymaganych protokołów i przydzielenie każdemu komputerowi unikalny adres IP. Pierwszemu komputerowi nadamy adres 192.168.0.1, drugiemu 192.168.0.2, itp… (adresy IP z puli adresów prywatnych).


Windows XP:

Wchodzimy do „Panelu sterowania” który znajduje się w menu „Start”, a w nim wybieramy „Połączenia sieciowe” (klikamy na tej ikonie dwukrotnie)”:


Otworzy się okno w którym powinniśmy widzieć nasze połączenie sieciowe:


Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości:


Naszym oczom ukaże się takie okno:


Teraz należy sprawdzić na liście, czy są zainstalowane:
1. Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks
2. Protokół transportowy zgodny z NWLink IPX/SPX/Net

Pierwszy z nich jest instalowany domyślnie, jednak w przypadku jego braku można to uczynić poprzez kliknięcie przycisku „Zainstaluj”, następnie pozycja „Klient” i na liście która się pokaże będzie ono widoczne. Podobnie postępujemy dla Protokołu IPX/SPX, przy czym on będzie się znajdował pod pozycją „Protokół”.

Teraz powinniśmy nadać naszemu komputerowi adres IP. W tym celu przewijamy listę w dół, gdzie znajduje się protokół TCP/IP. Klikamy na niego lewym przyciskiem myszy aby go zaznaczyć, następnie klikamy na przycisk „Właściwości”. Wypełniamy pola według przykładu poniżej:


Oczywiście kolejnym komputerom nadajemy kolejne adresy IP. Teraz zatwierdzamy wszystkie zmiany.


Dla Windows 98:

Wchodzimy do „Panelu sterowania” który znajduje się w menu „Start”, dalej w menu „Ustawienia”, a w nim wybieramy „Połączenia sieciowe” (klikamy na tej ikonie dwukrotnie)”:


Otworzy się okno z właściwościami naszego połączenia sieciowego:


Teraz należy zadbać, aby na liście były widoczne:
1. NetBEUI
2. Protokół TCP/IP
3. Protokół zgodny z IPX/SPX
4. Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks

Jeżeli brakuje nam którejś z pozycji 1 do 3 klikamy na „Dodaj” i dodajemy ją.
„Udostępnianie plików i drukarek” wykonujemy klikając na przycisk o tej samej nazwie. Zobaczymy okno jak poniżej (należy zaznaczyć obie opcje):


Teraz w oknie „Sieć” klikamy na „Protokół TCP/IP” aby go zaznaczyć a następnie przycisk „Właściwości”. Zobaczymy okno jak poniżej, które uzupełniamy o adres IP i maskę podsieci:


Następnie zatwierdzamy zmiany. System poinformuje nas o konieczności wykonania resetu, co też czynimy.


Nasza sieć powinna już działać. Możemy to sprawdzić wykonując polecenie PING. Na jednym z komputerów w sieci wykonamy PING adresu IP innego z naszych komputerów. W tym celu klikamy na menu „Start” potem „Uruchom”, tam wpisujemy dla Windows

XP – „cmd” a dla Windows 98 – „command”. Pojawi nam się okienko jak poniżej w którym wpisujemy polecenie „ping 192.168.0.1” (oczywiście jako IP wpisujemy IP innych komputerów w sieci):

 Zmniejszono: 95% z oryginalnej wielkości [ 668 x 331 ] - Kliknij, aby zobaczyć cały obrazek



Jeśli widzimy informację o odpowiedzi (jak powyżej) oznacza to, że nasza sieć działa. Jeśli widzimy komunikaty „Upłynął limit czasu żądania” oznacza to, że nie wszystko poszło jak chcieliśmy. W tym wypadku należy sprawdzić, czy kontrolki na kartach sieciowych (i switch-u lub hub-ie jeśli takowy posiadamy w sieci) się świecą, jeszcze raz sprawdzamy ustawienia protokołu TCP/IP dla wszystkich komputerów, upewniamy się, że pingujemy adres IP przypisany jakiemuś komputerowi (a komputer ten jest włączony).

 

2.    Sieć działa. Zobaczmy komputery w sieci.

Ok. Mamy już działającą sieć. Teraz musimy zadbać, aby każdy komputer posiadał własną unikalną nazwę. Ta nazwa będzie identyfikować komputer w otoczeniu sieciowym.


Dla Windows XP:

W panelu sterowania wchodzimy w ustawienia systemu (klikamy dwukrotnie na ikonę system):


Pojawi się nam okno jak poniżej na którym wybieramy zakładkę „Nazwa komputera”. Okno właściwości systemu możemy też wywołać kombinacją przycisków „Windows + Pause” lub klikając prawym przyciskiem na ikonie „Mój komputer” i wybierając „Właściwości”:


Klikamy przycisk „Zmień” a naszym oczom ukaże się okno jak poniżej:


Wpisujemy unikatową nazwę komputera i grupę roboczą. Zadbajmy, aby wszystkie komputery pracowały w tej samej grupie roboczej – ułatwi to nam ich odnalezienie w sieci.
Zatwierdzamy zmiany.


Dla Windows 98:

Ponownie wchodzimy w ustawienia sieci tak jak poprzednio, jednak tym razem przechodzimy do zakładki „Identyfikacja”:


Wpisujemy unikatową nazwę komputera i jednakową dla wszystkich komputerów grupę roboczą.

 

4. Przeglądanie zasobów sieciowych.

Dla Windows XP:

Na pulpicie bądź w menu start znajduje się ikona:


Klikamy na nią a naszym oczom ukaże się okno w którym klikamy z menu po lewej „Wyświetl komputery grupy roboczej” – naszym oczom ukażą się wszystkie komputery w naszej grupie:


Podobny efekt osiągniemy „przemierzając” w „Moje miejsca sieciowe” ścieżkę „Cała sieć” -> „Microsoft Windows Network” -> nasza grupa robocza.

Jak widać pokazywane są nazwy, które niedawno ustawiliśmy. Jeśli klikniemy dwukrotnie na któryś komputer pokaże nam się okno z udostępnionymi zasobami:

 Zmniejszono: 94% z oryginalnej wielkości [ 678 x 383 ] - Kliknij, aby zobaczyć cały obrazek




Dla Windows 98:

Klikamy dwukrotnie na ikonę na pulpicie:


A naszym oczom ukaże się okno ze spisem komputerów naszej grupy roboczej:


Jeśli klikniemy dwukrotnie na któryś komputer podobnie jak w Windows XP zobaczymy udostępnione zasoby. Poruszamy się po nich jak w eksploratorze Windows po partycjach.

Z dowolnym komputerem w sieci można się także połączyć wpisując w „Eksploratorze Windows”, lub w polu „Start” -> „Uruchom” dwa znaki backslash i nazwę komputera w sieci lub jego adres IP (np. \\maly lub \\192.168.0.2).

Jeśli na dowolnym udostępnionym zasobie zasobie klikniemy prawym przyciskiem myszy, w menu mamy pozycję „Mapuj dysk sieciowy”. Otworzy się nam okno w którym wybieramy literę dysku i od tej pory zasób sieciowy zachowuje się jak dodatkowy napęd:


Podobnie jeśli na którymś komputerze jest zainstalowana drukarka i klikniemy na niej dwukrotnie zostanie ona zainstalowana w naszym systemie i będziemy mogli z niej skorzystać jak z drukarki przyłączonej do naszego komputera.

 

5. Moment! A jak się udostępnia?

Udostępnienie folderu:

Dla Windows XP:

Dowolny folder możemy udostępnić klikając na nim prawym przyciskiem myszy i wybierając „Udostępnianie i zabezpieczenia”:


W tym oknie zaznaczamy „Udostępnij ten folder w sieci” i pisujemy nazwę udziału jaka będzie widoczna w sieci. Dodatkowo możemy zezwolić na modyfikację plików przez sieć zaznaczając opcję tuż poniżej „Nazwy udziału”. Zatwierdzamy zmiany.

Dla Windows 98:

Dowolny folder możemy udostępnić klikając na nim prawym przyciskiem myszy i wybierając „Udostępnianie”:


Wpisujemy nazwę udziału, ustawiamy tryb dostępu i ew. hasło dostępu.

Udostępnienie drukarki (dla Windows XP):

Wchodzimy do „Panelu sterowania” a dalej do pozycji „Drukarki”. Klikamy prawym przyciskiem na drukarkę którą chcemy udostępnić i wybieramy „Udostępnianie”:


Teraz wystarczy włączyć udostępnienie i nadać nazwę drukarce pod jaką będzie widoczna w sieci:


Drukarkę w udostępnionych zasobach znajdziemy tak samo jak folder (kilka obrazów wyżej przykład). Zainstalujemy ją klikając na niej dwukrotnie, lub klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając „Zainstaluj”. Drukarkę możemy także dodać poprzez kreatora „Dodaj drukarkę”. Zaznaczamy wtedy na kolejnym ekranie, że drukarka jest drukarką sieciową i na następnym wpisujemy ścieżkę dostępu (\\nazwa_komputera _w_sieci lub \\adres_IP_komputera_w_sieci) do drukarki, lub przeszukujemy otoczenie sieciowe w poszukiwaniu drukarki.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin