botanika marihuany.doc

(1670 KB) Pobierz
Botanika marihuany

Do Czytelnika

Wychodząc naprzeciw ogólnemu zapotrzebowaniu ry­nku na tego typu prace tematyczne, oddaję w ręce potencja­lnego czytelnika niniejszy poradnik mając nadzieję na ak­ceptację oraz zrozumienie tematu. Praca owa ma na celu dostarczenie jak najszerszemu gronu osób materiału i wia­domości na temat hodowli i Uprawy rośliny o nazwie konopie indyjskie.

Popularna maryśka, ganja, trawka, staff, madżonga - czy jak ją kto nazwie - robi w naszym kraju zawrotną karierę trafiając za pośrednictwem tzw. dealerów do szerokiego gremium odbiorców. Owi pośrednicy na handlu marihuaną zarabiają krocie, często w sposób oszukańczy, nieuczciwy oraz szkodliwy. Nierzadko jest to grupa osób (tzw. mafia), która zajmuje się oprócz tego inną działalnością przestęp­czą.

Będąc przeciwnym tego typu praktykom, a jednocze­śnie popierając liberalizację prawną na tej płaszczyźnie aż do legalizacji tzw. miękkich narkotyków, udostępniam tę pracę chcąc trafić do jak największego grona odbiorców aby ukrócić niecny proceder, a jednocześnie rozpowszech­nić i rozpropagować ideę legalizacji marihuany. Jestem przekonany, że dzięki informacjom zawartym w tej pracy wszyscy bez problemów będą mogli wyhodować na swoje potrzeby wysokiej jakości ganję. Uważam, że jeśli każdy, kto chce, będzie mógł wyhodować sobie grass, to ukróci to ,mafijne monopole na tej płaszczyźnie.

Polskie prawo, jak we wszystkich innych dziedzinach, również tutaj jest dalekie od doskonałości. Zarówno za handel, jak i hodowlę konopi grozi kara do 2 lat więzienia (jesień '94)). Kara, jak widać, nie jest zbyt duża, chociaż jak na hodowcę kilku krzaków konopi wystarczająca. Kara ta dotyczy, niestety, i tzw. twardych narkotyków, jak heroina, kokaina, amfetamina i pochodne. Jak widzimy, sprawa jest absurdalna. Hodowca pięciu krzewów konopi jest stawiany w jednym rzędzie ze sprzedawcą kilogramów heroiny, grozi im podobna kara (podlegają pod ten sam paragraf k.k.) - dodatkowo może być przedstawiony zarzut o wpro­wadzaniu do obiegu dużej ilości środków odurzających. Na marginesie wspomnę tylko o faszystowsko-katolickiej no­welizacji ustawy narkotycznej, która nie podlega komenta­rzowi. Sprawa dotyczy również polityków lewicy.

Bez zdecydowanego oddzielenia narkotyków twar­dych od miękkich (marihuana, haszysz, LSD-25, psylocybina i inne psychodeliki) nie ma szans na skuteczne zwalczanie narkobiznesu. Przykładem tragicznym w swej wymowie są USA, gdzie w większości stanów posiadanie, handel i produ­kcja narkotyków podlega surowej karze, a mimo to spożycie narkotyków jak i przestępczość z nimi związana jest absolut­nie najwyższe na świecie. Na przeciwnym biegunie należy postawić przykład Holandii, gdzie oddzielono narkotyki miękkie i twarde, z częściową legalizacją tych pierwszych. Zarówno spożycie, jak i przestępczość zdecydowane zmala­ły (w Holandii każdy obywatel ma prawo wyhodować do 25 krzewów konopi indyjskich). Również inne kraje europejs­kie odchodzą od karania za narkotyki, np. Anglia, Szwecja, Dania. Nawet w Niemczech, gdzie prawo jest surowe, miękkie narkotyki są ogólnie dostępne, np. w Hamburgu - St. Pauli. Należy mieć nadzieję, że zwycięży rozsądek i Polska nie stanie się Iranem czy innym Pakistanem.

Niniejsza pozycja przeznaczona jest zarówno dla laików nie mających pojęcia, co to „trawka", jak i dla fachowców, starych znawców, którzy znajdą tu z całą pewnością wiele ciekawych informacji uzupełniających ich wiedzę. Jeśli chcesz być znawcą tematu, musisz poznać tę pracę. Jeśli nie wiesz nic na temat marihuany – dowiesz się wszystkiego. Jeśli wiesz wszystko - przekonasz się, że nie wiesz nic. Pierwsza tego typu książka w Polsce traktująca całościowo temat hodowli i uprawy konopi indyjskich.

Z nadzieją i przesłaniem Jah, pozdrowienia i podzię­kowania

JOHNNY

 

I

Co to są konopie , podziały , różnice , THC

 

 

Konopie są uprawiane od 10 tyś. lat. Na przestrzeni dziejów wytworzyło się wiele od­mian i krzyżówek. Konopie indyjskie (cannabis indica) są rośliną jednoroczną, rozdzielnopłciową - tzn. posiadają osobne rośliny męskie i żeńskie. Konopie indyjskie są jedną z podstawowych odmian konopi. Drugim głównym gatunkiem są konopie siewne

 



 

 

Konopie indyjskie – kwitnący szczyt rośliny żeńskiej

 

(cannabis sativa) rosnące na naszych polach, miedzach i nieużytkach. Konopie siewne mają niską zawartość psychoaktywną, co dyskwalifikuje je z dalszych rozważań. Jednakże znawca tematu (facho­wiec z długoletnim stażem) potrafi znaleźć jedną lub kilka roślin na polu samosiejki (konopi siewnych), które będą się wyróżniały psychoaktywnym działa-­  niem narkotycznym.

Głównym tematem są jednak konopie indyj­skie, które są wysoce psychoaktywne – o co właśnie nam chodzi. Swoją przydatność do celów narkotycz­nych zawdzięczają wysokiej zawartości THC (tetra-hydrocannabinol). To specyficzne połączenie che­miczne jest jedyne i niepowtarzalne w przyrodzie. Można je uzyskać sztucznie, lecz jest to niezwykle trudne, kosztowne i nieefektywne. THC składa się z połączenia pewnych kwasów, którymi nie będzie­my się zajmować. Tylko rośliny odmiany zawierają­cej więcej niż 0,3% THC w żywicy są hodowane jako narkotyk. Wszystkie odmiany mające poniżej tej granicy nadają się na produkcję jedynie włókna lub oleju.

Konopie można hodować w szklarniach, do­niczkach lub na otwartej przestrzeni. Uzależnione jest to od ilości, jaką chcemy uzyskać, warunków pogodowo-atmosferycznych (zima lub kiepskie lato) oraz odmiany konopi hodowanych.

W tym miejscu przedstawię kilka gatunków konopi z krótką charakterystyką:

1. Konopie Colombian

Marihuana ta często bywa bez nasion, jednakże nasiona tego gatunku są w sprzedaży - oczywiście w Holandii, w Amsterdamie. Rośliny tego gatunku są wysokie i gęste, z długą łodygą główną i gęstymi poziomymi odroślami. Liście są długie, ząbkowane, w delikatnym kolorze zielonym. Kwitnie późno w ciepłych rejonach Ameryki Południowej. Jest nieczuła na zmiany cyklu dnia jesienią. Ze względu na poziomy kierunek odgałęziania oraz długi cykl dorastania roślina wytwarza duże kiście kwiatowe (topy) wokół łodygi. Zarówno importowana, jak i hodowana w domu lub szklarni jest często bardziej uspokajająca niż inne gatunki. Jest to spowodowane wyższą zawartością CBN i CBD (cannabinolic i cannabidiolic). Suszenie na słońcu i w dużych pryzmach (kompost) ma wpływ na wyższe CBN, natomiast źle wpływa na THC.



 

 

Konopie kolumbijskie – żeńska roślina kwitnąca

 

2. Konopie indyjskie Hindu Kush Range (Afgani­stan i Pakistan - 30°- 37° szer. płn.)

Ganja ta dorasta do 3 m wysokości. Odmiana doskonała do produkcji haszyszu, który wytwarza się z żywicy pokrywającej żeńskie kwiaty i przylega­jące do nich liście. Odmiana ta jest klasycznym przykładem konopi indyjskich. Charakteryzuje się krótkimi

 



Konopie Hindu-Kush – żeńska roślina kwitnąca

 

szerokimi roślinami z masywnymi zdrew­niałymi łodygami o gęstych odroślach. Łodyga główna dorasta do 1,4—1,6 m, natomiast górne odgałęzienia rosną ukośnie w górę i osiągają długość łodygi głównej. Liście ząbkowane, ciemnozielone, 5-9-palczaste, ułożone koliście, bardzo szerokie. Powierzchnia dolna liścia jest jaśniejsza. W pewnym stopniu przypominają liście klonu. Kiście kwiatowe (topy) są silne, pojawiają się na całej długości odrostów i są bardzo mocno nasycone żywicą. Cechą charakterystyczną jest wczesne dojrzewanie i wysoka ilość wytwarzanej żywicy bogatej w THC. Odmiana ta jest wysoce ceniona przez hodowców, ponieważ doskonale krzyżuje się z gatunkami rosnącymi w klimacie północnym (nasza strefa klimatyczna). Gryzący zapach pojawia się już w fazie sadzonek i utrzymu­je się przez całe życie tak w męskich, jak i żeńskich roślinach. Zdarza się, że w początkowej fazie roślina wydaje słodkawy aromat, ale dotyczy to tylko pier­wszej fazy wzrostu. Krępa budowa, wczesne dojrze­wanie i wysoka zawartość żywicy sprawia, że odmia­na ta jest pożądana przy tworzeniu hybryd. Dobre hybrydy mogą powstać ze skrzyżowania odmiany Hindu Kush z odmianami późno dojrzewającymi, np. z Tajlandii lub Nepalu.

 

3. Centralno-południowe Indie (Korala, Mysore i Madras - 10°- 20° szer. płn.)

Odmiana ta jest w Indiach uprawiana od wie­ków w bezpośrednim związku kultowym. Ganja (czyli kwitnące szczyty konopi) hodowana jest naj­częściej w uprawie beznasiennej - sinsemilla. Po wysuszeniu używana jest przeważnie jako produkt

 



Konopie południowo-indyjskie

 

konsumpcyjny, a nie przetwarzana na haszysz. Ro­śliny są wysokie i szerokie, z łodygą główną dorasta­jącą do 3,8 m i rozłożystymi odroślami. Liście są średnio zielone, 7-11-palczaste. Aromat i smak jest pikantny, wysoce psychoaktywny. Ganja z tych rejonów była i jest wysoce ceniona wśród tubylców jak i konsumentów z Ameryki i Europy. Indyjska ganja była na przełomie wieków używana w medycy­nie.

 

4. Jamajka (18° szer. płn.)

Najpopularniejsza marihuana w latach 60. i 70., głównie dzięki muzyce reggae. Uprawiana w dwóch odmianach: zielonej i brązowej. Popularniejsze od­miany są żylaste i brązowe. Przypomina odmianę kolumbijską, a różnice są tylko w kształcie liści, nasionach i ogólnej morfologii. Gatunek ten jest od kolumbijskiej wyższy, delikatniejszy i w jaśniejszym odcieniu zieleni. Palenie tego gatunku wywołuje czysty i naturalny psychoaktywny efekt.

 

5. Kenia - Kisumu (5° szer. płn. do 5° szer. płd.)

Gatunek ten ma grube liście w dużej gamie odcieni zieleni. Charakteryzuje się psychoaktywnością mózgową i słodkawym smakiem. Powszechnie występują obojnaki.

 

6. Liban — Lebanon (34° szer. płn.)

Odmiana rzadko uprawiana. Krótkie i smukłe rośliny z grubymi łodygami i słabymi

 



Konopie libańskie – męska roślina kwitnąca

 

 

odrostami. Posiada szerokie, średnio zielone liście. Odmiana wcześnie dojrzewająca z dużymi kielichami kwiatów (topy). Własnościami przypomina odmianę Hindu Kush.

 

7. Malawi - Afryka ( 10°-15° szer. płd.)

Malawi to mały kraj we wschodnio-centralnej Afryce. Tamtejsza odmiana jest mocna w smaku i pełna psychoaktywnej mocy (powerfull). Rośliny ciemnozielone średniego wzrostu z mocnymi odgałę­zieniami. Słodkawy smak i zapach olbrzymich kieli­chów kwiatowych. Liście wysmukłe i delikatne. Pewna odmiana żółtozielona, późno dojrzewająca bywa uprawiana w Anglii i USA.

 

 



Konopie malawijskie

 

 

8. Meksyk - Mexico ( 15°-27° szer. płn.)

Rośliny bardzo duże w szerokiej gamie odcieni zieleni. Długie liście średniej szerokości. Dojrzewa stosunkowo wcześnie w porównaniu do kolumbij­skiej. Wytwarza dużo długich kwiatowych kiści o dużej zawartości psychoaktywnej żywicy. Istnieje wiele odmian tego gatunku biorących nazwy od nazw geograficznych terenów, na których występu­ją. Najbujniejsze i największe rośliny ma odmiana Oaxaca, inne natomiast to Michoacan, Guerrero, Chiapan, Sinaloan. Dzięki tym podziałom występuje cała gama smaków i psychoaktywnych oddziaływań.

 

9. Maroko - Marocco, Rif Mountains (35° szer. płn.)

Rośliny dorastają do 2,5 m, słabo rozgałęzione, podobne do Hindu Kush. Odmiana bardzo nasien­na. Marihuana palona z tytoniem przez tubylców nazywa się kif. Znany jest na Zachodzie haszysz produkowany z tego gatunku konopi.

 

10. Nepal (26°-30° szer. płn.)

Odmiana bardzo specyficzna ze względu na klimat, w jakim rośnie. Rośliny wysokie, dorastające do 3,2 m z długimi, słabo rozgałęzionymi odroślami. Żywica wytwarzana przez rośliny ma wysoce psychoaktywne właściwości. Haszysz zbierany ręcznie z dzikich plantacji ma nazwy tempie bali i finger. Doskonałe hybrydy tworzy się w połączeniu z od­mianą tajlandzką. Konopiom tym przypisuje się mistyczne właściwości.

 

11. Rosyjska - Russian, cannabis ruderalis (35°-60° szer. płn.)

Odmiana nie uprawiana. Rośliny niskie, 10-15 centymetrów, krótki cykl życia - 8-

 



 

Konopie meksykańskie

 

10 tygodni. Szerokie, chociaż zmniejszone liście. Rośnie i dojrze­wa szybko, kwitnie po 7 tygodniach. Duża zawartość CBD i niska THC, a co za tym idzie - niska psychoaktywność żywicy.

 

12. Południowa Afryka (22°-35° szer. płd.)

Odmiana dagga jest bardzo ceniona. Nasiona pochodzą najprawdopodobniej z Europy. Niektóre odmiany dojrzewają bardzo wcześnie (we wrześniu w warunkach szer. płn.) i mają słodki smak. Jasno­zielone smukłe liście również mają słodkawy aromat.

 

13. Poludniowo-wschodnia Azja-Laos, Kambodża ,Tajlandia,Wietnam (10°-20°szer.płn.)                           

W okresie wojny wietnamskiej odmiana ta uważana była za najlepszą. Obecnie jest to w Tajlan­dii interes na dużą skalę (podobnie jak w Kolumbii czy Meksyku), również dziko rosnące rośliny. Gatu­nek ten charakteryzuje się wysoką, wyginającą się łodygą oraz gęstymi odroślami. Duże, ząbkowane 9-11-palczaste liście w kształcie dłoni. Pojedyncze listki przypominają ogon aligatora. Odmiana późno dojrzewająca, w większości obupłciowa, co jest wy­nikiem klimatu, w jakim rośnie. Dojrzewa bardzo późno, co czasami przyczynia się do gnicia. Gatunek bardzo psychoaktywny, świetnie nadaje się na krzy­żówki. Słodkawy, cytrynowy smak. Nadaje się bar­dzo do uprawy w szklarni.

Dla przykładu podam dwa rodzaje hybryd, jakie można uzyskać przy fachowej i wytrwałej hodowli. Odmiany te uzyskane zostały poprzez szereg krzyżówek - najprawdopodobniej w labora­torium amerykańskim:

» Pełzacz - efekt pełzania rośliny pojawia się już przy sadzonce. Roślina dorasta do

 



Pełzacz-hybryda konopi

 

wysokości 1m, a następnie zaczyna się przechylać do 70° od pionu, w kierunku słońca. Gatunek ten ma dużą skłonność do odgałęziania się. Zwykle produkuje duże połacie kwiatowe. Liście wąskie i długie, 9-11-palczaste.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin