SCENARIUSZ LEKCJI
Temat: Klimaty kuli ziemskiej.
Cel ogólny:
Poznanie klimatów występujących na Ziemi. Ćwiczenie umiejętności rysowania, analizowania i odczytywania diagramów klimatycznych.
Cele szczegółowe:
A – uczeń zna:
§ typy klimatów występujących na Ziemi;
§ charakterystyczne cechy poszczególnych klimatów, w tym cechy klimatu morskiego i kontynentalnego;
§ sposób obliczania średniej rocznej temperatury powietrza, rocznej amplitudy temperatury, rocznej sumy opadów;
B – uczeń rozumie:
§ różnice między morską i kontynentalną odmianą klimatu;
C – uczeń potrafi:
§ odczytać informacje zawarte w tabeli klimatycznej;
§ narysować na podstawie danych diagram klimatyczny;
§ obliczyć średnią roczną temperaturę powietrza, roczną amplitudę temperatury, roczną sumę opadów;
§ odczytać treść mapy klimatycznej;
§ wskazać na mapie fizycznej świata obszary na których występuje określony typ klimatu;
D – uczeń potrafi:
§ określić na podstawie diagramu cechy klimatu.
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
Metody:
Praca z atlasem, praca z mapą.
Środki dydaktyczne:
Karty pracy (grupa I, II, III, IV, V, VI, VII), arkusze formatu A3 z opisanymi osiami wykresu klimatycznego (załącznik nr 1), kredki, Gimnazjalny Atlas Geograficzny mapa ścienna „Świat - mapa fizyczna”.
Formy pracy:
Pogadanka, praca grupowa.
Przebieg lekcji:
FAZA WPROWADZAJĄCA (około 10 min.)
1. Czynności organizacyjne.
2. Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji, dotyczących klimatu, jego składników, stref klimatycznych, czynników klimatotwórczych – nauczyciel zadaje pytania, zgłaszający się uczniowie odpowiadają na nie.
3. Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na istnienie różnych typów klimatów w obrębie poszczególnych stref. Wydaje uczniom polecenie odszukania mapy „Srefy klimatyczne” w atlasie
4. Nauczyciel zadaje pytanie: „Jakie typy klimatów wyodrębniono w poszczególnych strefach klimatycznych?” Uczniowie odpowiadając, wymieniają typy klimatów.
FAZA REALIZACYJNA (około 20 min.)
1. Nauczyciel dzieli uczniów na 7 grup.
2. Każda grupa otrzymuje kartę pracy (grupa I, II, III, IV,V, VI lub VII), arkusz z opisanymi osiami wykresu klimatycznego oraz kredki. Nauczyciel wyznacza czas na wykonanie zdań (20 min).
3. Uczniowie pracują w zespołach (każdy zespół opracowuje inny typ klimatu) wykonując kolejne zadania: czytają treść tabeli klimatycznej, rysują diagram klimatyczny, dokonują jego analizy, obliczają średnią roczną temperaturę, roczną amplitudę temperatury i roczną sumę opadów, określają na podstawie diagramu cechy klimatu, porównują mapy w atlasie (klimatyczną i hipsometryczną) i wypisują obszary kuli ziemskiej na których występuje określony typ klimatu.
4. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów. W razie potrzeby pomaga lub wyjaśnia problemy.
FAZA PODSUMOWUJĄCA (około 15 min.)
1. Przedstawiciele poszczególnych grup (uczniowie wytypowani przez kolegów) przedstawiają efekty pracy swojego zespołu: prezentują narysowany wykres klimatyczny, podają cechy danego klimatu, wskazują na mapie ściennej obszary Ziemi na których klimat ten występuje.
2. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów o informacje których zabrakło lub koryguje nieścisłości.
3. Nauczyciel dzieli się z uczniami uwagami na temat pracy zespołów. Ocenia efekty działań poszczególnych grup uwzględniając: estetykę i dokładność wykonania diagramu, poprawność obliczeń, trafność spostrzeżeń wynikających z analizy danych, umiejętność odczytywania treści mapy.
Załącznik nr 1
1. Średnia roczna temperatura: _______________
2. Roczna amplituda temperatury: _______________
3. Roczna suma opadów: _______________
4. Cechy klimatu:
______________________________________________________________
5. Obszary występowania klimatu:
1. Na podstawie danych zawartych w tabeli, narysujcie na otrzymanym arkuszu diagram klimatyczny.
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Temp. w °C
25,7
25,4
26,1
26,2
25,8
25,2
24,5
24,7
25,1
Opady w mm
53
84
178
157
137
114
132
165
183
218
198
2. Obliczcie średnią roczną temperaturę, roczną amplitudę temperatury oraz roczną sumę opadów. Wyniki wpiszcie poniżej wykresu.
3. Przeanalizujcie narysowany diagram i podajcie na jego podstawie co najmniej dwie cechy klimatu równikowego.
4. Porównajcie mapę „Strefy klimatyczne” z mapą hipsometryczną świata i sprawdźcie na których obszarach kuli ziemskiej występuje klimat równikowy. Wpiszcie nazwy tych obszarów pod wykresem. Przygotujcie się do wskazania wymienionych rejonów na mapie ściennej.
5. Wytypujcie osobę, która przedstawi wyniki Waszej pracy kolegom.
__________________________________________________________________________________
23,3
...
Zumisiek