Wilhelm Ockham.docx

(11 KB) Pobierz

Wilhelm Ockham

Urodził się około 1285 roku w Ockham w hrabstwie Surrey ? między 1346 a 1349 rokiem w Monachium. W 1317 roku Ockham wygłosił swoje pierwsze wkłady na uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie również pobierał nauki. Nosił on przydomek doctor invicibilis, ?niezwyciężony doktor? ze względu na to, że nie udało mu się uzyskać stopnia magistra. Kanclerz Uniwersytetu Oksfordzkiego uniemożliwił mu to. Przekazał on papieżowi materiały, które obciążały Ockhama.

Jego najważniejszym dziełem jest jest komentarz do Sentencji Lombarda. Oprócz tego jest autorem komentarzy do dzieł Arystotelesa. W 1233 powstaje Suma logiczna, która jest podręcznikiem przeznaczonym dla studentów. W swoim dziele Ockham dzieli logikę na naukę o pojęciu, o zdaniu oraz o wnioskowaniu. Kolejnym ważnym dziełem filozofa, jako pierwsze opublikowane, jest Dzieło dziewięćdziesięciu dni, a ostatnim jego dziełem jest O władzy cesarzy i papieży.

?U podstaw nauki Wilhelma Ockhama leży podejście indywidualistyczne i woluntaryzm, które charakteryzują także poglądy jego krajana, Dunsa Szkota. Jednak istotną rolę odgrywa w jego doktrynie także nominalizm. Ockham, po potępieniu Roscelina, powraca do tego stanowiska i nadaje mu własną interpretacje. Konsekwencją założenia, że realnym bytem są tylko rzeczy jednostkowe, a to, co ogólne, istnieje jedynie w myśli, jest postulat oparcia poznania naukowego na doświadczeniu. Ponieważ tego, co jest przedmiotem dogmatów wiary, nie da się bezpośrednio doświadczyć ? na przykład istnienia Trójcy Świętej czy nawet istnienia Boga ? jest oczywiste, że należy oddzielić prawdy wiary od prawd nauki. I, odpowiednio, teologię od filozofii. Poglądy te nie mogły, z oczywistych względów, odpowiadać papieżowi, przebywającemu na wygnanie w Awinionie. Nauka angielskiego franciszkanina została potępiona, a on sam oddał się pod opiekę cesarza. Poświęcił się teraz działalności politycznej, siłą swojego słowa próbując wpłynąć na zmianę polityki kościelnej, m.in. opowiadał się przeciwko władzy świeckiej Kościoła. Podstawą filozofii Ockhama jest logika, w której zasadniczą rolę odgrywa nauka o terminach. Dlatego jego, i innych przedstawicieli tego kierunku nazywa się terministami.

(M.Vogt, Historia Filozofii dla wszystkich, Warszawa 2004, s.201)

Wilhelm Ockham zmarł w Monachium, prawdopodobnie jako jedna z ofiar zarazy, która była przyczyną wyludnienia całej Europy w połowie XIV wieku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin