KONSPEKTY ZAJĘĆ (teczka nauczyciela stażysty).doc

(80 KB) Pobierz
Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

 

Data: 12.05.2010r.

Czas trwania: 2 x 45

Miejsce: pokój ucznia

Uczeń: Dawid Sz., 10 lat

Prowadząca: …………………….

Temat: Zwierzęta mieszkające na wsi- szukanie sylwet ukrytych w książce zwierząt, naśladowanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta mieszkające w zagrodzie, składanie obrazków na wzorze. Czytanie książki pt. „Sznurkowe zwierzaki” wplatanie sznurków w karty książki przez przeznaczone do tego specjalne otwory. Masaż ustno-twarzowy wg R. Castillo Moralesa.

 

Cele :

- rozpoznawanie zwierząt,

- wyodrębnianie zwierząt mieszkających na wsi,

- rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców słuchowych,

-rozpoznawanie i naśladowanie za pomocą mowy odgłosów wydawanych przez zwierzęta,

- podejmowanie prób prawidłowej wymowy nazw zwierząt,

- składanie obrazków przedstawiającego zwierzęta,

- uważne słuchanie książki,

- rozwijanie sprawności manualnej poprzez wplatanie w specjalne otwory w kartach książki,

- rozwijanie wyobraźni, spostrzegawczości, dłuższego skupiania uwagi,

- nazywanie kolorów i kształtów

- usprawnianie narządów artykulacyjnych.

 

Metody:

- aktywizujące, stymulujące, usprawniające, czynne, percepcyjne.

 

Środki dydaktyczne:

- plakat ze zwierzętami, obrazki zwierząt  żyjących na wsi do składania, książka

pt. „Sznurkowe zwierzaki”.

 

 

Przebieg zajęć:

1.Powitanie z dzieckiem- zaproszenie do kręgu misia (nazwanie poszczególnych części ciała i powitanie się wybranymi np. niech przywitają się nasze czoła, nosy itp. wyraźne wypowiedzenie słów Dzień dobry).

2. Odszukanie i nazwanie zwierząt znajdujących się na plakacie.

3. Zwierzęta z wiejskiej zagrody- grupowanie zwierząt według rodzaju.

- wybór spośród wszystkich zwierząt, tylko tych, które mieszkają w zagrodzie.

4. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze:

- naśladowanie odgłosów wydawanych przez określone zwierzę.

5. Jakie to zwierzę?- składanie obrazków (4-elementowych) zwierząt (koń, krowa) na wzorze lub obok wzoru.

6. Czytanie przez nauczyciela książki pt „Sznurkowe zwierzaki”

- pomoc dziecka w przekładaniu kartek książki,

- odszukanie ilustracji wybranych zwierząt na polecenie nauczyciela,

- odszukanie sznurków określonego koloru na polecenie nauczyciela,

- przewlekanie kolorowych sznurków przez otwory w kartach książki,

7. Masaż ustno-twarzowy wg R. Castillo Moralesa.

8.Pożegnanie z uczniem i misiem (podanie prawej dłoni, prawidłowe wymawianie słów Do widzenia).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych

 

Data: 22.04.2010r.

Czas trwania: 2 x 45

Miejsce: pokój ucznia

Uczeń: Dawid Sz., 10 lat

Prowadząca: …………………….

Temat: „Franklin i guma balonowa” czytanie książeczki, wykonanie do niej ilustracji, odszukiwanie poszczególnych liter na polecenie nauczyciela, zabawy z kolorami. Wchodzenie w rolę głównego bohatera- przedstawienie scenek improwizowanych sytuacją literacką. Zabawa z balonem i bańkami mydlanymi. Masaż ustno- twarzowy wg Castillo- Moralesa.

 

 

Cele zajęć:

- uważne słuchanie książki,

- przypomnienie liter,

- podejmowanie prób prawidłowej wymowy słów,

- rozwijanie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci, koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej,

- doskonalenie sprawności manualnych,

- rozróżnianie kolorów,

- ćwiczenia aparatu mowy,

- budowanie pozytywnej relacji dziecko – nauczyciel.

Metody:

- poglądowa (ilustracje)

- słowna ( opowiadanie, opis, rozmowa)

- praktycznego działania (odegranie scenki przedstawiającej fragment opowiadania),

- masaż.

Formy:

- indywidualna.

 

 

Środki dydaktyczne:

- książeczka pt. „Franklin i guma balonowa”,

- blok, kredki, farby

- bańki mydlane, balony.

 

Przebieg zajęć:

 

1.Powitanie z dzieckiem (wzorowane na przywitaniu drużyny Franklina i bobra- przybijanie piątki, układania dłoni w pięść, uderzanie nią, wymachiwanie prawą ręką, trzepotanie palcami prawej ręki, mrużenie nosa, zapamiętywanie hasła powitalnego).

2. Przeglądanie dotychczas przeczytanych książek- przypominanie ich tytułów, rozpoznawanie ich po okładce.

Dawid odszukaj książkę pt „Franklin świętuje”.

Dawid pokaż gdzie jest książka pt. „Franklin i nowa nauczycielka” itp.

Dziecko rozpoznaje na okładce książki poszczególne tytuły na polecenia nauczyciela

3.Czytanie książki pt. Franklin i guma balonowa” Nauczyciel wolno czyta książki, uczeń przygląda się ilustracjom i pomaga przekładając strony oraz odszukuje wybranych bohaterów na prośbę prowadzącego.

4. Szukanie odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania dotyczące książki (ćwiczenia w prawidłowej wymowie słów).

5.Wykonanie książeczki do przeczytanego opowiadania (napisanie przez nauczyciela tytułu książki, przypomnienie liter). Uczeń maluje wskazane przez nauczyciela przedmioty, postacie, używając kredek w odpowiednich kolorach- ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazwaniu kolorów. Uporządkowanie biurka- uczeń wkłada kredki do pudełka, wyrzucanie śmieci do kosza.

6. Zabawa z balonami- określenie koloru, obserwacja powiększania się balonu pod wpływem dmuchania, obserwacja lotu balonu.

7. Zabawy z bańkami mydlanymi- dmuchanie, łapanie, obserwacja lotu baniek mydlanych.

8. Masaż ustno-twarzowy według R. Castillo Moralesa.

9.Pożegnanie z uczniem (pożegnanie poszczególnych części ciała, głośne i wyraźne wypowiedzenie słów Do widzenia).

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ REALIZOWANYCH METODĄ OŚRODKÓW PRACY  PRZEPROWADZONY  DNIA 23.11.2009R.

 

Temat ośrodka tygodniowego: POMYSŁY NA DESZCZOWĄ POGODĘ.

Tematy dnia:

1.              „Laboratorium pod chmurką” (rozróżnianie substancji przy pomocy smaku, dotyku i wzroku, zapoznanie ze zjawiskiem rozpuszczania się różnych substancji w wodzie, słuchanie opowiadania pt. „Bajeczka o sześciu myszkach”, przyrządzanie napoju owocowego).

2.              Wykonanie obrazka dowolnej treści przy użyciu kleju, kaszy manny i bułki tartej.

Klasa I G u- zajęcia indywidualne.

Miejsce: pokój dziecka.

Czas trwania: 2 x 45

Realizowane przedmioty: funkcjonowanie w środowisku, plastyka.

Formy pracy: indywidualna.

Metody:

-słowna- rozmowa,
-działań praktycznych,
-oglądowa.
Środki dydaktyczne:

- produkty spożywcze (kasza manna, cukier, bułka tarta, sól, mąka) talerzyki, słoiki, łyżeczki, magnetofon, kasety z nagraniem, blok, przybory do rysowania, opowiadanie pt. „ Bajeczka o sześciu myszkach, kubek, sok malinowy, sok z cytryny.
Cele zajęć:

  - budowanie dłuższych wypowiedzi na temat pogody- formułowanie wniosków.

- przypomnienie nazwy dni tygodnia, pór roku,

- rozwijanie aktywności badawczej,

- rozbudzanie zainteresowań poznawczych,
- doskonalenie spostrzegawczości.

- wykorzystywanie materiałów sypkich (kasza manna, bułka tarta) do wykonania pracy plastycznej,
-kształcenie sprawności manualnych,

- zachowuje porządek w miejscu pracy.

Przebieg zajęć

I Zajęcia wstępne.

1. Powitanie z uczniem.

2. Rozmowa na tematy aktualne interesujące ucznia.

3. Zaznaczenie daty w kalendarzu:

·         recytacja nazw pór roku,

·         ustalenie pory roku,

·         ustalenie aktualnego miesiąca,

·         ustalenie aktualnego dnia tygodnia,

·         próba nazywania po kolei dni tygodnia.

4. Obserwacja i określanie stanu pogody. Uczeń obserwuje pogodę przy otwartym balkonie w pokoju.

·         wygląd nieba (gdzie jest niebo - u góry, wysoko itp.),

·         co widać na niebie - chmury, słońce itp.);

·         nazywanie zjawisk atmosferycznych (deszcz, wiatr, mgła); wyjaśnienie po czym poznajemy przez okno wiatr czy mgłę);

·         obserwacja stanu otoczenia - co trzeba mieć na sobie lub ze sobą nosić w taką pogodę (kaptur, kalosze, parasol, itp.).

II.                Ukazanie celu ośrodka (Wypowiedź nawiązująca do dzisiejszych zajęć).

III.             Praca poznawcza.

1. Rozróżnianie substancji:

- dotykanie palcem, próbowanie z zasłoniętymi oczami i nazywanie zgromadzonych

       produktów: cukier, sól, mąka, kasza.

- oglądanie przygotowanych produktów i określenie ich wyglądu, np.

- cukier jest biały, słodki,

-sól jest biała drobniejsza niż cukier, jest słona,

- mąka jest biała, sypka, najdrobniejsza,

- kasza to drobne, biało-brązowe ziarenka, o nieregularnym kształcie.

  1. Rysowanie produktów żywnościowych takich, które są słone, i takich , które są słodkie. Dziecko otacza pętelka koloru niebieskiego produkty słone i a pętelką koloru czerwonego produkty słodkie.
  2. Zapoznanie dziecka ze zjawiskiem rozpuszczania się różnych substancji w wodzie. Postawienie pytania: Co stanie się z cukrem, solą, mąką i kaszą po wsypaniu ich do wody. Dziecko wykonuje stosowne doświadczenia. Następnie nauczyciel podsumowuje co rozpuszcza się w wodzie a co nie.
  3. Nauczyciel czyta opowiadania pt. „Bajeczka o sześciu myszkach” ( Załącznik nr 1). Wypowiedź dziecka na temat treści opowiadania oraz formułowanie odpowiedzi na pytania: Czy kasza smakowała myszką?
  4. Przyrządzenie napoju owocowego według przepisu nauczyciela.

Przepis:

Nalej pól kubka soku malinowego, dopełnij letnią, przygotowaną wodą, wyciśnij kilka kropel soku z cytryny, wsyp łyżeczkę cukru, wymieszaj.

Kiedy dziecko wymiesza już wszystkie składniki, nauczyciel stawia pytanie „Co się stało z cukrem?”. Dziecko powinno odpowiedzieć „Rozpuścił się”. Po przygotowaniu napoju dziecko wypija go.

     IV. Ekspresja.

     1. Dziecko wykonuje obrazek dowolnej treści przy użyciu kleju, kaszy manny i bułki tartej. Nauczyciel deklaruje pomoc w narysowaniu kontur motywu jakim dziecko jest zainteresowanie. Następnie dziecko wypełnia wnętrze narysowanego szkicu klejem i wysypuje w te miejsca bułkę tartą i kaszę.

V. Zajęcia końcowe.

1. Ocena pracy i zachowania ucznia.

2. Porządkowanie stanowiska pracy.

3. Zadanie pracy domowej- rysowanie po śladzie.

4. Pożegnanie z uczniem.

 

ZAŁĄCZNIK  NR  1

 

Mama myszka poszła w odwiedziny do ciotki. Zostawiła w domu sześć córek myszek. Kazała im ugotować kaszę.

-Tylko nie zapomnicie o soli!

Jedna myszka drewna porąbała, Druga myszka ogień rozpaliła, Trzecia garnuszek wymyła. Czwarta wody do garnuszka nalała. Piąta kaszę nasypała, szósta słoninkę pokrajała. A potem pobiegły do spiżarni tańcować.

Przypomniała sobie pierwsza myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie druga myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie trzecia myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie czwarta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie piąta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. Łyżkę soli wsypała do garnuszka. I wróciła do zabawy. Przypomniała sobie szósta myszka, że kasza nieposolona. Pobiegła. W tej samej chwili nadeszła mama mysz. Pyta szóstej myszki:

- Kasza posolona?

-Oj, nie mamo!

Więc mama kaszę posoliła. A potem siadły do obiadu. Ojej!

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin