Feniks.odt

(16 KB) Pobierz

Feniks jest zwierzęciem mitycznym, przypisanym do mitologii egipskiej, greckiej i rzymskiej. Egipcjanie czcili go jako ptaka słońca, Benu. Przynależał on do boga słońca Ra. W mitach o Ozyrysie i Ra jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności.

Feniks jest podobny do orła. Jest olbrzymi, a pióra ma koloru złota
i czerwieni. Wspominali o nim Hezjod, Owidiusz i Tacyt. Na piramidach
i mumiach egipskich często spotkać można jego podobiznę.
Herodot i Pliniusz, kronikarze rzymscy, nazywają go "arabskim ptakiem", ale przeważnie uważany jest za ptaka egipskiego.

Istnieje wiele legend związanych z feniksem. W jednej feniks przyleciał
do Heliopolis i złożył z siebie ognistą ofiarę na ołtarzu boga słońca.
W innej feniks buduje gniazdo z wonnych korzeni, które zapala słońce, a ptak podsyca ogień trzepotem swoich olbrzymich skrzydeł. Jeszcze inna legenda głosi, ze feniks spala się w płomieniach, po czym odradza się z popiołów po trzech dniach.

Symbolika feniksa jest złożona z przeciwieństw. Jest on ptakiem lunarnym, kojarzonym z Księżycem w jego fazie nowiu (spalenie
i odrodzenie to nów Księżyca). Jednocześnie feniks jest symbolem Słońca jako ognisty ptak.

Feniks żywi się tylko rosą. Nie zabija innych zwierząt, a swoim dotknięciem nie niszczy nawet roślin. Dlatego jest uosobieniem delikatności i wrażliwości. Na świecie żyje zawsze tylko jeden feniks.
Na temat jego wieku jest wiele teorii. Niektórzy twierdzą, że żyje 1000 lat. Inni obliczają jego żywot na 660, 500 a nawet 350 lat.
Feniks jest królem jubileuszy i długich okresów czasu. Wedle greckich filozofów pojawia się on na ziemi raz na tysiąc czterysta sześćdziesiąt jeden lat. Inni twierdzą, że żyje on przez okres roku platońskiego czyli Wielkiego Roku. Jest to czas, jakiego potrzebują Słońce, Księżyc
i wszystkie planety, aby wrócić na miejsce, skąd wyruszyły.
Trwa on dwanaście tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt cztery zwykłe lata. Wedle Starożytnych po upływie tego cyklu astronomicznego historia świata się powtórzy - ponieważ powtórzy się obieg planet.

Feniks jest więc zwierciadłem czy też obrazem Wszechświata.
Dlatego stoicy, greccy filozofowie, nauczali, że Wszechświat przez analogię do feniksa spala się w ogniu i nieustannie odradza.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin