Majchrzakowa.doc

(68 KB) Pobierz
A B C D

A    B    C    D 

a     b     c     d 

E     F    G    H 

e      f     g     h 
 

I      J     K    L 

i       j     k     l 

Ł    M    N    O 
 
 

ł      m    n     o 

P     R    S    T 

p      r     s     t 
 
 

U     W   Z    Ż 

u      w    z     ż

Zabawy z dziećmi w wieku przedszkolnym z uwzględnieniem założeń metody odimiennej. 
 

  1. Zabawa literowy pociąg - dzieci odszukują wskazaną przez nauczycielkę w alfabecie literkę wśród literek napisanych na karteczkach i rozłożonych po sali (karteczki w kilku egzemplarzach). Dziecko, które pierwsze odnajdzie wskazaną literkę jest maszynistą pociągu, za którym ustawiają się pozostałe dzieci. Kiedy pociąg jest utworzony podchodzę do dzieci i zbieram do koszyczka bileciki - karteczki z literką.
  2. Zabawa loteryjka - dzieci siedzą na dywanie przed każdym leży wizytówka z jego imieniem, kolorowe pchełki. Pokazuję kolejno 4 lub 5 liter alfabetu (wielka i mała litera). Dzieci, które posiadają wskazaną literkę układają pod literką w imieniu kolorową pchełkę. Wygrywa to dziecko, któremu uda się ułożyć pchełki pod każdą literą imienia
  3. Ćwiczenie rozdajemy wizytówki - dzieci stoją w kole, rzucam do trojga piłeczki. Dzieci z piłeczkami podchodzą do mnie i otrzymują po 3 lub 4 wizytówki. Ich zadaniem jest odczytanie, rozpoznanie wizytówki z imieniem kolegi i podanie do rąk adresata.
  4. Rozpoznawanie dzieci po wypowiadanym przez nie imieniu. Wizytówki dzieci rozłożyć na stoliczku. Wyznaczyć dzieci po kilkoro i ustawić w takim miejscu żeby nie były widoczne, ale dobrze słyszalne. Dzieci mają za zadanie wypowiedzieć swoje imię a pozostałe odgadują, kto to jest i szukają karteczki z imieniem. Wręczają właścicielowi jego wizytówkę.
  5. Szukanie prawej i lewej ręki oraz prawej i lewej stopy. Dzieci przy pomocy dorosłych np. podczas zajęć otwartych, odrysowują ręce i stopy. Dorośli podpisują imieniem dziecka wycięte ręce i stopy, następnie wychowawczyni po zebraniu rzuca do góry robiąc „ deszcz rąk i stóp” a dzieci same lub przy pomocy dorosłych odnajdują swoje ręce i stopy. Przy powtarzających się imionach można przymierzyć sprawdzając czy kartki trafiły do właściciela.

NAZYWANIE ŚWIATA

  1. Dzieci siedzą w kole. Chętne dziecko losuje kartkę z nazwą przedmiotu znajdującego się w sali. Odczytuje po cichutku. Następnie odszukuje wzrokiem ten przedmiot i głośno określa położenie przedmiotu oraz jego charakterystyczne cechy. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie, o jaki przedmiot chodzi.
  2. Zabawa w chowanego – dzieci określają cechy kilku zabawek zgromadzonych na stoliku, następnie dziecko z koszyka losuje jeden napis, odczytuje po cichu np. lalka. Określa charakterystyczne cechy zabawki. Zadaniem pozostałych dzieci jest odgadnięcie „o jakiej zabawce jest mowa.”
  3. Zgaduj –zgadula   - na stoliku leży sześć ponumerowanych karteczek od 1 do 6. Dziecko rzuca kostką, liczy ilość wylosowanych kropek np. sześć. Wybiera karteczkę z cyfrą sześć i odczytuje pierwsze wyrazy np. w ogrodzie rosną.... dokończa zdanie rysunkiem.
  4. Wybieranki – zadaniem dzieci jest wybór właściwych przedmiotów lub obrazków spośród wielu innych np. wybierz niezbędne rzeczy na wycieczkę do lasu. Następnie zadaniem dzieci jest dopasować napisy do obrazków lub przedmiotów.
  5. W jaką zabawę się zabawimy – nauczycielka przyczepia do tablicy kopertę, w którym znajdują się karteczki z nazwą zabawy typu „balonik”, „stary niedźwiedź”, „mało nas”, „stoi różyczka”, „chodzi lisek”, „mam chusteczkę”. Nauczycielka rzuca małą piłeczkę do wybranego dziecka, które losuje jedną z kopert, wyjmuje karteczkę i odczytuje nazwę zabawy. Po czym wszystkie dzieci bawią się w zabawę np. „stary niedźwiedź”.
  6. Nasze imiona – dzieci stoją w dwóch drużynach, a pani na dużym arkuszu wypisuje imiona wszystkich dzieci i jeszcze kilka dodatkowo. Dzieci kolejno podbiegają do tablicy i flamastrem rysują koło wokół swojego imienia. Drużyna, która pierwsza zakreśli imiona – wygrywa.
  7. Inną odmianą tej zabawy jest zabawa w odgadywanie znaczenia rzeczowników. Nauczycielka na arkuszu papieru wypisuje rzeczowniki biorące udział w grze i kilka dodatkowych. Każde dziecko otrzymuje kartonik z obrazkiem przedstawiającym jeden z zapisanych wyrazów. Dzieci mają za zadanie wykreślić lub przykleić klejącą plasteliną, odpowiednie słowo pasujące do obrazka.
  8. Gry i zabawy w „ mały poczęstunek”. Stawiamy na stole kilka naczyń z małymi przegryzkami i rozdajemy dzieciom polecenia na kartkach w rodzaju: „zjedz dwie rodzynki”, „zjedz daktyla”, ”poczęstuj się winogronami”, „wybierz sobie ciastko” itp. 
  9. „ Mała przebieranka”. Na stole układamy różne, czasem zabawne części ubrania i wręczamy dzieciom następujące teksty: „ włóż szalik”, „włóż jeden kapeć”, „włóż jedną rękawiczkę czerwoną a jedną zieloną”, „włóż koronę”, „załóż okulary” lub cokolwiek innego, co przyjdzie nam do głowy a co stworzy ulotną atmosferę maskarady.
  10. Mała pantomima”. Podobną sytuację stworzymy stawiając jakieś podium, na którym dzieci kolejno będą stroić miny, lub stawać w odpowiednich pozach, zgodnie z poleceniem napisanym na kartce.

 
 

                                                 GRY CZYTELNICZE  

Przygotować rysunki( mogą być naklejanki) zwierząt, które są umieszczone na jakimś tle. Widać na nich szczegóły dotyczące opisów przygotowanych na karteczkach( 10 rysunków).

Sowa siedzi na gałęzi.                               Lew siedzi w trawie.

     Kogut siedzi na parkanie.                        Królik je marchewkę.

     Jeleń biegnie przez las.                             Pająk siedzi na pajęczynie.

     Żaba tapla się w kałuży.                           Osa usiadła na nosie osła.

     Żółw biegnie do wody.                              Wielbłąd idzie przez pustynię.

Dzieci dobierają podpisy do obrazków.  
 

           ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin