Inny nie znaczy gorszy - zajęcia koleżeńskie .doc

(43 KB) Pobierz
Konspekt zajęć otwartych z udziałem rodziców

Konspekt zajęć koleżeńskich

 

 

Grupa:                                 Dzieci 4-letnie

Ośrodek tematyczny:                  Ja i inni – poznajemy swoje prawa

Temat dnia:                               Inny nie znaczy gorszy

 

Cele ogólne:

·         Kształtowanie postawy szacunku, tolerancji i akceptacji wobec odmienności innych,

·         Uwrażliwianie na potrzeby i uczucia innych,

·         Rozwijanie w dzieciach poczucia tożsamości oraz poczucia własnej wartości,

·         Doskonalenie umiejętności oceny zachowania innych – dostrzeganie zachowań negatywnych,

·         Zacieśnianie więzi grupowych, wdrażanie do przestrzegania zasad współżycia,

·         Doskonalenie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji oraz rozpoznawania ich przyczyn,

·         Nabywanie przez dzieci doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym,

·         Rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·         określa cechy własnego wyglądu,

·         dostrzega podobieństwa i różnice między ludźmi,

·         potrafi wczuć się w położenie i uczucia innego dziecka,

·         dostrzega negatywne zachowania czyniące przykrość innym,

·         rozpoznaje, nazywa i wyraża mimiką i ruchem ciała emocje: radość, smutek, złość, zdziwienie,

·         uświadamia sobie, że wszystkie dzieci w przedszkolu mają takie same prawa i nie wolno nikogo odtrącać z powodu jego odmienności,

·         potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka, wysłuchanego opowiadania,

·         uważnie słucha wypowiedzi innych – nie przerywa, czeka na swoją kolej wypowiedzi,

·         współdziała zgodnie w zespole, grupie

·         rozpoznaje obraz graficzny własnego imienia,

·         potrafi zaśpiewać znane piosenki, zna hymn grupowy,

·         naśladuje ruchem proste czynności,

·         cieszy się z osiągniętych rezultatów własnej pracy,

 

Metody:                            Rozmowa, praca z obrazkiem, ćwiczenia praktyczne,  gry i zabawy, drama,

Formy pracy:              Indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa zróżnicowana

Pomoce:              3 plansze: przedszkole  z ilustracjami zabaw dzieci; przedszkole z sylwetami dzieci
o jednakowym wyglądzie  i buziami wyrażającymi negatywne emocje; sylweta przedszkola do naklejenia prac dzieci,   3 pocięte obrazki w kolorowych kopertach przedstawiające kąciki zabaw; karta pracy: „Zaczarowany kolega”, okrągłe kartoniki w 3 kolorach, opowiadanie o wróżce Malwince, koperta dla każdego dziecka oznaczona wizytówką z imieniem i zestawem gotowych elementów do ułożenia sylwetki (twarz, fryzura, ubranie}, dzwoneczek, klej, pisaki, piosenki do śpiewania: „Piosenka Biedroneczek”, „To jestem ja”, „Każdy lubi co innego”.

 

Przebieg zajęć:

1.      Przedstawienie się dzieci – śpiewanie hymnu grupy „Piosenki Biedroneczek”

2.      Zabawa integracyjna  -  przywitanie się dzieci piosenką „Wszyscy są, witam was „

3.      Słuchanie I części opowiadania nauczycielki  o wróżce Malwince  pt. „Opowieść o srebrnym dzwoneczku  i dzieciach z żółtego przedszkola z zielonym dachem”

·         Rozmowa na temat ulubionych zabaw dzieci w przedszkolu na bazie ilustracji i własnych przeżyć dzieci.

·         Zabawa „Pozdrawiam dzieci, które ...” – identyfikowanie cech własnego wyglądu, upodobań.

·         Zabawa ruchowa do piosenki „To jestem ja” – wskazywanie części  własnego ciała.

·         Rysowanie buźki wyrażającej uczucia dzieci w niebieskim przedszkolu.

4.      Słuchanie dalszej części opowiadania o wróżce Malwince pt. „ Opowieść o dzieciach z niebieskiego przedszkola z czerwonym dachem, Barbarce i czarnoksiężniku Barnabie”

·         Opisywanie wyglądu dzieci w niebieskim przedszkolu na bazie ilustracji – porównywanie
z wyglądem dzieci z żółtego przedszkola.

·         Rozpoznawanie i nazywanie ich emocji na podstawie mimiki twarzy.

·         Rozmowa na temat zachowania się koleżanek wobec Barbarki.

·         Wyrażanie mową ciała emocji i uczuć dziewczynki.

5.      Wybór przez dzieci przedszkola do którego chciałyby chodzić – ustawienie się przy wybranej planszy; próba uzasadnienia wyboru.

6.      „Wyruszamy na ratunek zaczarowanym dzieciom z niebieskiego przedszkola”

·         Opowieść ruchowa – „Podróż do zamku czarnoksiężnika Barnaby ” – naśladowanie wędrówki przez góry, las i morze.

·         Zabawa inhibicyjno – incytacyjna „Podkradanie mapy”

·         Składanie obrazków z części – praca w grupach wg wylosowanych kolorów - odgadnięcie
i odszukanie miejsca ukrycia rzeczy potrzebnych do „odczarowania” kolegów.

·         Odszukanie przez dzieci koperty z własnym imieniem i zestawem materiałów do pracy plastycznej.

7.      Praca plastyczna  „Odczarowywanie dzieci” 

·         Przyklejanie na sylwecie buzi, fryzury i ubrania.

·         Dorysowywanie części twarzy i miny wyrażającej uczucia „odczarowanego” dziecka.

·         Przyklejenie pracy na sylwecie przedszkola. - opisywanie wyglądu  „odczarowanego” kolegi

8.      Zabawy integracyjne:  „W obcym mieście” , „Stań z nami w koło” – dzieci z niebieskiego przedszkola cieszą się, że znowu każde jest inne.

9.      Pożegnanie piosenką „Każdy lubi co innego”

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin