5. Metody niszczenia drobnoustrojów.doc

(24 KB) Pobierz
Anatomia, fizjologia i patologia 00 października 2010

Zdrowie publiczne                                                                                                          25 września 2010                                                                                             

Temat: Metody niszczenia drobnoustrojów

 

Sanityzacja - proces dążący do eliminacji możliwie dużej liczby mikroorganizmów na przedmiotach codziennego użytku, powierzchniach płaskich itp. w gospodarstwie domowym i miejscach publicznych. Sanityzację przeprowadza sie za pomocą zwykłych środków myjących.

 

Aseptyka – jest to postępowanie bezbakteryjne, polega na posługiwaniu się materiałem i narzędziami wyjałowionymi, tj. pozbawionymi bakterii i ich zarodników.

 

              W zapobieganiu zakażeniom aseptyka posługuje się dezynfekcją (odkażaniem) i wyjaławianiem (sterylizacją).

 

Antyseptyka – postępowanie odkażające, mające na celu niszczenie drobnoustrojów na skórze, błonach śluzowych, w zakażonych ranach, przez stosowanie chemicznych środków odkażających.

W antyseptyce nie likwiduje się wszystkich drobnoustrojów – pozostają przetrwalniki.

 

Dezynfekcja – postępowanie mające na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów, niszczy formy wegetatywne drobnoustrojów, rzadziej przetrwalniki. Dezynfekcja dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy.

 

Sterylizacja - jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy – nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin