to_lubie.pdf

(91 KB) Pobierz
untitled
ZABAWY l ZAJĘCIA l SCENARIUSZE
To lubię
- zabawy dydaktyczne
Zainteresowanie, z jakim przedszkolaki bawią się
(nie zdając sobie sprawy, że jednocześnie się uczą),
zachęca mnie do poszukiwania nowych pomysłów
zabaw. Ich tematyka dotyczy wszystkiego,
co interesuje dzieci.
Jadwiga Raszka
wzbogacić wierszem lub piosenką
związaną tematycznie z treścią zabawy. Cza-
sem także poszerzam je o pomysły pracy
twórczej – takie zabawy mogą stanowić pod-
stawę do przygotowania zajęć dla całej grupy.
Własnoręcznie wykonuję bardzo wiele
pomocy dydaktycznych wykorzystywanych
wzabawach, czasem w przygotowaniach po-
magają również dzieci. Zwiększa to jeszcze
atrakcyjność tej formy pracy i systematycz-
nie mobilizuje do dalszych wysiłków.
Myślę, że stosowanie różnych rozrywek
umysłowych, takich jak: zabawy dydaktycz-
ne, rebusy, krzyżówki, zagadki wpływa zna-
cząco na rozwój intelektualny dzieci. Sprzy-
ja także lepszemu przygotowaniu
przyszłych uczniów do podjęcia nauki
wszkole, bowiem nauka przez zabawę mo-
że okazać się przyjemna, ciekawa, pobudza-
jąca wyobraźnię dzieci i zachęcająca je
do samodzielnego tworzenia. Ponadto daje
szansę kształcenia i wychowania ludzi inte-
ligentnych, otwartych i kreatywnych.
Proponuję kilka zabaw dydaktycznych
o tematyce wielkanocnej.
Pisanki i lusterka
Cele: ćwiczenie spostrzegawczości wzro-
kowej – wyszukiwanie tych samych wzorów,
zapoznanie z wierszem Doroty Gellner Wy-
dmuszki , doskonalenie sprawności manual-
nej-wykonywanie ćwiczeń literopodobnych.
Pomoce: sylwety jajek ozdobionych wzo-
rami literopodobnymi i literami oraz sylwe-
ty lusterek z odbiciem tych wzorów, wy-
dmuszki, flamastry.
Przebieg zajęć
l Nawiązanie do tematyki świątecznej
– tradycji związanej z wykonywaniem
ozdobnych pisanek; wypowiedzi dzieci
na temat znanych im sposobów ozdabia-
nia jajek (malowanie, naklejanie, wydra-
pywanie wzorów itp.).
l Słuchanie wiersza Doroty Gellner
Wydmuszki
Przed owalnym lustrem
tłoczą się wydmuszki
przymierzają przed nim
pisankowe ciuszki.
(...)
34
Wychowanie w Przedszkolu
P ropozycje zabaw staram się często
57930573.004.png 57930573.005.png
Gdy tyle kolorów
w lustrze się odbiło,
to w końcu się lustro
wpisankę zmieniło.
Dorota układa w wazonie...........
bazie
kolorowe listki
patyki
l Przypięcie na tablicy sylwet kolorowych
pisanek, ozdobionych rysunkami litero-
podobnymi i literami. Rozpoznawanie
znanych dzieciom liter.
l Kompletowanie pisanek i lusterek odbi-
jających ten sam wzór – przeliczanie ilo-
ści prawidłowo dobranych par.
l Praca przy stolikach – rysowanie flama-
strami ozdób na wydmuszkach. Zastoso-
wanie elementów ćwiczeń graficznych i li-
teropodobnych. Zwrócenie uwagi na
ostrożne obchodzenie się z wydmuszka-
mi. Dekorowanie świątecznego kącika
wykonanymi pracami.
Dookoła zapachniała..............
zima
wiosna
lato
Pisanki-skakanki
Cele: ćwiczenie spostrzegawczości wzro-
kowej – właściwe dopasowywanie połówek
jajka, prawidłowe rozpoznawanie cyfr,
sprawne przeliczanie liczby liter w wyrazach
–odczytanie napisów. Słuchanie wiersza
Stanisława Aleksandrzaka Pisanki –utrwa-
lanie liczebników porządkowych (1-10).
Pomoce: sylwety jajek rozciętych na dwie
części – na jednej napisana cyfra, na drugiej
wyraz. Kartki, kredki ołówkowe lub flama-
stry, zestaw cyfr, klej.
Świąteczne prace
Cele: utrwalenie umiejętności czytania
prostych zdań, kształcenie logicznego my-
ślenia – prawidłowe uzupełnianie wyrazów
wzdaniach.
Pomoce: 4 zdania – każde napisane w in-
nym kolorze – do każdego zestaw 3 wyrazów
do uzupełnienia zdań.
Przebieg zajęć
l Słuchanie wiersza Stanisława Aleksan-
drzaka Pisanki .
Pierwsza ma kreski,
druga – kółka złote,
trzecia – drobne kwiaty,
czwarta – dużo kropek,
piąta – srebrne gwiazdki,
szósta – znów zygzaki,
siódma – barwne kwiaty jak astry lub maki,
ósma – wąskie kwiaty z zieloniutkich listków,
dziewiąta – największa – ma już prawie
wszystko:
ikropki, i zygzaki, i paseczków wiele,
i czerwień, i złoto, i błękit, i zieleń,
i piękne gwiazdy na jajku ktoś posiał,
dumne były z niego Hania i Małgosia…
Przebieg zajęć
l Wypowiedzi dzieci na temat świątecz-
nych przygotowań, prac domowych, ich
udziału w świątecznej „krzątaninie”.
l Odsłonięcie na tablicy i odczytanie zda-
nia napisanego niebieskim kolorem
–Mama upiekła... – uzupełnienie zdania
właściwym wyrazem, związanym tema-
tycznie z przygotowaniami do świąt.
Mama upiekła............
bułki
tort
baranka
l Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu pi-
sanek. Prawidłowe posługiwanie się li-
czebnikami porządkowymi.
l Oglądanie połówek jajek przypiętych
na tablicy – rozpoznawanie i nazywanie
znanych cyfr, odczytywanie wyrazów.
Tomek maluje............
domek
pisanki
psa
4/2006
35
57930573.006.png
l Łączenie połówek w całość – cyfra musi
odpowiadać ilości liter w wyrazie.
l Wyszukiwanie jajek związanych tema-
tycznie ze świętami, np. „palma”, „bara-
nek”.
l Praca przy stolikach – rysowanie pisanek
ilustrujących treść wiersza, np. pisanka
zzygzakami – naklejenie cyfry „6” lub pi-
sanka ozdobiona kropkami – naklejenie
cyfry „4” itp.
Przebieg zajęć
l Rozmowa nawiązująca do tematyki zbli-
żających się świąt – odwołanie się do wie-
dzy i doświadczeń dzieci.
l Oglądanie przygotowanych przez nauczy-
cielkę kartek z rysunkami jajek ozdobio-
nych literami. Wyszukiwanie na poszcze-
gólnych pisankach dwóch jednakowych
liter, a następnie takiej samej litery z alfa-
betu magnetycznego – utworzenie i od-
czytanie napisu: BRAWO (dla dzieci
umiejących dobrze czytać może to być
wyraz trudniejszy, np. DOSKONALE lub
WSPANIALE.
Literowe pisanki
Cele: utrwalenie poznanych liter – roz-
poznawanie i nazywanie, wyszukiwanie
na pisance takich samych liter.
Pomoce: kartki z narysowanymi kontura-
mi jajek – na każdym napisane różne litery,
w tym dwie jednakowe, alfabet magnetyczny.
Pisankowe napisy
Cele: sprawne czytanie sylabami, wyszu-
kiwanie wyrazów rozpoczynających się taką
sama sylabą, np. pa-ra-sol, pa-ra-pet, pa-ra-
-wan lub ko-ra-le, ko-kar-da, ko-mi-nek itp.
Pomoce: duże sylwety jajek (każda w in-
nym kolorze) rozciętych na trzy części
–nakażdej zapisana sylaba. Kartki, kredki,
flamastry.
Przebieg zajęć
l Wprowadzenie do tematu zabawy – śpie-
wanie piosenki Pisanki, pisanki, jajka ma-
lowane.
l Odsłonięcie tablicy z przypiętymi w rozsyp-
ce „fragmentami” pisanek, łączenie ich ze
sobą (według tego samego koloru) – odczy-
tywanie sylab i całych wyrazów. Jeśli grupa
dobrze radzi sobie z czytaniem, moż-
na wprowadzić utrudnienie i przygotować
po kilka pisanek w tym samym kolorze.
Pisankowa gra
Cele: sprawne przeliczanie oczek na ko-
stce, utrwalenie cyfr (1-6), rozumienie zasad
rywalizacji w grze (wygrywanie, przegrywa-
nie), dostarczanie dzieciom radości ze
wspólnej zabawy.
Pomoce: 4 zestawy po 6 pisanek
–nakażdej napisana cyfra (od 1 do 6)
–nadwóch pisankach w każdym zestawie
narysowane serduszko (pisanki o większej
wartości punktowej), duża kostka.
36
Wychowanie w Przedszkolu
57930573.007.png 57930573.001.png
Przebieg zajęć
l Odsłonięcie tablicy z przypiętymi pisan-
kami – 4 szeregi – jajka ułożone według
kolejnych cyfr.
l Zapoznanie z zasadami gry – omówienie
ich przez nauczycielkę:
–każda pisanka z zapisaną na niej cyfrą ma
wartość 1 pkt.,
–pisanka ozdobiona dodatkowo serdusz-
kiem podnosi swoją wartość do 2 punktów.
Zwycięży zespół (drużyna), która zdobę-
dzie więcej punktów. W grze może uczestni-
czyć od 2 do 4 zespołów.
l Dobieranie się w zespoły – według wybo-
ru dzieci, ale z zachowaniem podobnej
liczby osób w poszczególnych grupach
(w grze bierze udział każde dziecko).
l Grę rozpoczyna dowolne dziecko z
pierwszego zespołu – rzuca kostką, prze-
licza ilość wyrzuconych oczek, np. „4”
izdejmuje pisankę z taką cyfrą z pierw-
szego szeregu (zdobyło 1 pkt.), następnie
rzuca kolega z drugiego zespołu – jeśli
wyrzuci np. 2 oczka, zabiera pisankę
z pierwszego szeregu (1 pkt.), ale jeśli
również wyrzuciło 4 oczka, a pisanki z cy-
frą „4” nie ma już w pierwszym szeregu,
wówczas bierze ją z następnego – w dru-
gim szeregu jajko z cyfrą „4” ozdobione
jest serduszkiem, więc jego wartość wzra-
sta do 2. punktów.
Dalej rzuca kolejny zawodnik z zespołu
pierwszego i następny z drugiego (jeśli grają
tylko 2 zespoły). Gra kończy się po zebraniu
wszystkich pisanek. Nauczycielka pomaga
poszczególnym zespołom przeliczyć punkty.
Drużynę, która zdobyła najwięcej punktów,
można nagrodzić gromkimi brawami lub
słodyczami itp.
Jeśli gra przebiega sprawnie, warto ją po-
wtórzyć, dając szansę na wygranie innym ze-
społom.
q
JADWIGA RASZKA
na uczy ciel ka Przed szko la nr 33 w Biel sku -Bia łej
4/2006
37
57930573.002.png 57930573.003.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin