ibpwes2004.doc

(590 KB) Pobierz
SPIS TREŚCI

1

Instrukcja organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych w Elektrowni Skawina S.A.

SPIS TREŚCI

 

1.1              Przedmiot instrukcji              3

1.2              Zakres stosowania instrukcji              3

1.3              Przeznaczenie instrukcji              3

1.4              Określenia użyte w instrukcji              3

2              Organizacja bezpiecznej pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych              6

2.1              Podział prac i formy wydawania poleceń              6

2.2              Polecenia na wykonanie prac oraz kwalifikacje i obowiązki pracowników  w zakresie organizacji bezpiecznej pracy              8

2.3              Polecenie pisemne wykonania pracy – przepisy szczegółowe              11

2.4              Przygotowanie miejsca pracy i dopuszczenie do pracy na polecenie              13

2.5              Wykonywanie i zakończenie pracy na polecenie              14

3              Zasady wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach energetycznych w Elektrowniach i Elektrociepłowniach              16

3.1              Zasady ogólne wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach energetycznych              16

3.2              Zasady wykonywania prac przy kotłach oraz urządzeniach i sieciach cieplnych              20

3.3              Zasady wykonywania prac przy urządzeniach nawęglania              22

3.4              Zasady wykonywania prac przy urządzeniach hydrotechnicznych              22

3.5              Zasady wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach gazowych              22

3.6              Zasady wykonywania prac przy urządzeniach elektroenergetycznych              24

4              Bezpieczeństwo i higiena pracy w Elektrowniach i Elektrociepłowniach              26

4.1              BHP w Elektrowniach i Elektrociepłowniach – postanowienia ogólne              26

4.2              Sprzęt ochronny              27

4.3              BHP w kotłowniach i przy urządzeniach nawęglania              27

4.4              BHP przy składowaniu i transporcie paliwa              28

1.1.1              Przepisy szczegółowe dotyczące paliwa płynnego [6]              28

1.1.2              Wymiary stref zagrożenia wybuchem              29

4.5              BHP przy urządzeniach gazowych              29

1.1.3              Przepisy szczegółowe dotyczące zużywania gazu ziemnego [5]              30

1.1.4              Przepisy ogólne dla oddziałów i pomieszczeń Elektrowni i Elektrociepłowni,  w których usytuowane są urządzenia lub instalacje gazowe              30

1.1.5              Wykonywanie robót gazoniebezpiecznych              31

5              Rodzaj urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, przy których  eksploatacji wymagane jest posiadanie świadectwa kwalifikacji               32

5.1              Grupa 1.  Urządzenia,i instalacje i sieci energetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną :              32

5.2              Grupa 2. Urządzenia wytwarzające , przetwarzające i zużywające ciepło oraz inne urządzenia energetyczne :              32

5.3              Grupa 3.  Urządzenia , instalacje i sieci gazowe wytwarzające, przetwarzające , magazynujące i zużywające paliwa gazowe :              33

6              Wykaz rodzajów prac, które powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, wykonywanych w Elektrowniach i Elektrociepłowniach              34

7              Wykaz rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, wykonywanych w Elektrowniach i Elektrociepłowniach              35

8              Stosowanie znaków ostrzegawczych przy prowadzeniu prac przy urządzeniach elektroenergetycznych i energetycznych              36

8.1              Wykaz znaków obowiązujących, ich cel oraz gdzie i kiedy je należy umieścić:              36

8.2              Odpowiedzialność :              38

9              Wykaz aktów prawnych, które stanowiły podstawę do napisania instrukcji              39


Postanowienia wstępne

1.1              Przedmiot instrukcji

  1. Przedmiotem instrukcji są zasady organizacji bezpiecznej pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych w Elektrowniach i Elektrociepłowniach.
  2. Instrukcja zawiera także inne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy mogące mieć zastosowanie w Elektrowniach i Elektrociepłowniach.

1.2              Zakres stosowania instrukcji

Postanowienia instrukcji mają zastosowanie przy eksploatacji tj.: obsłudze, pomiarach, próbach, konserwacji, remontach, montażu, a także przebudowie, rozbudowie i rozruchu urządzeń i instalacji energetycznych.
Ponadto postanowienia instrukcji mają zastosowanie przy pracach pomiarowo-badawczych wykonywanych na urządzeniach i instalacjach energetycznych będących w eksploatacji oraz wykonywanych w polach probierczych przyłączonych do tych urządzeń.

1.3              Przeznaczenie instrukcji

Instrukcja przeznaczona jest dla osób sprawujących dozór nad eksploatacją urządzeń i instalacji energetycznych, osób zatrudnionych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych oraz wykonujących prace wyszczególnione w punkcie 1.2.

1.4              Określenia użyte w instrukcji

1.4.1        Miejsce pracy - odpowiednio przygotowane i oznaczone stanowisko pracy lub określona strefa pracy przygotowana w zakresie niezbędnym dla bezpiecznego wykonywania pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych.

1.4.2        Urządzenia energetyczne – urządzenia techniczne stosowane w procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania i dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw i energii.

1.4.3        Instalacja energetyczna – urządzenia energetyczne z układami połączeń między nimi.

1.4.4        Sieć cieplna – urządzenia i instalacje służące do przesyłania i dystrybucji ciepła z układami połączeń między nimi.

1.4.5        Instalacja gazowa – urządzenia gazowe z układami połączeń między nimi, zasilane z sieci gazowej, znajdującej się na terenie i w obiekcie odbiorcy.

1.4.6        Pomieszczenie lub teren ruchu energetycznego – odpowiednio wydzielone pomieszczenie lub teren bądź część pomieszczenia lub terenu albo przestrzeni w budynkach lub poza budynkami, w których zainstalowane są urządzenia energetyczne, dostępne tylko dla upoważnionych osób.

1.4.7        Instrukcja eksploatacji – zatwierdzona przez pracodawcę instrukcja określająca procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, opracowana na podstawie odrębnych przepisów, Polskich Norm oraz dokumentacji producenta.

1.4.8        Świadectwo kwalifikacyjne – świadectwo stwierdzające spełnienie przez daną osobę odpowiednich wymagań kwalifikacyjnych do wykonywania pracy na stanowisku dozoru lub eksploatacji w ustalonym zakresie: obsługi, konserwacji, napraw, kontrolno-pomiarowym, montażu dla określonych rodzajów urządzeń i instalacji energetycznych, uzyskane w trybie
i na zasadach określonych w odrębnych przepisach [4].

1.4.9        Pracownicy uprawnieni – pracownicy posiadający sprawdzone i właściwe kwalifikacje w zakresie eksploatacji danego rodzaju urządzeń i instalacji energetycznych, potwierdzone świadectwem kwalifikacyjnym.

1.4.10    Pracownicy upoważnieni – pracownicy, którzy w ramach swoich obowiązków służbowych lub na podstawie polecenia służbowego wykonują określone prace.

1.4.11    Zespół pracowników – grupa pracowników, w której skład wchodzą co najmniej dwie osoby wykonujące pracę.

1.4.12    Zespół pracowników kwalifikowanych – grupa pracowników, w której co najmniej połowa, lecz nie mniej niż dwie osoby, posiada ważne świadectwa kwalifikacyjne.

1.4.13    Osoby postronne – osoby nie wchodzące w skład zespołu wykonującego pracę i nie będące osobami funkcyjnymi związanymi z organizacją określonej pracy.

1.4.14    Poleceniodawca – pracownik upoważniony pisemnie przez prowadzącego eksploatację urządzeń i instalacji energetycznych do wydawania pleceń na wykonanie pracy, posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku dozoru.

1.4.15    Koordynujący – wyznaczony przez poleceniodawcę pracownik komórki organizacyjnej sprawującej dozór nad eksploatacją urządzeń i instalacji energetycznych, przy których będzie wykonywana praca, posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku dozoru.

1.4.16    Dopuszczający – wyznaczony przez poleceniodawcę pracownik posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji i upoważniony pisemnie przez prowadzącego eksploatację urządzeń i instalacji energetycznych do wykonywania czynności łączeniowych w celu przygotowania miejsca pracy.

1.4.17    Nadzorujący – wyznaczony przez poleceniodawcę pracownik posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku dozoru lub eksploatacji, wykonujący wyłącznie czynności nadzoru.

1.4.18    Kierujący zespołem pracowników – wyznaczony przez poleceniodawcę pracownik posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji, kierujący zespołem pracowników.

1.4.19    Kierujący zespołem nie będącym zespołem pracowników kwalifikowanych – pracownik posiadający umiejętności zawodowe w zakresie wykonywanej pracy, przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik ten nie musi posiadać świadectwa kwalifikacyjnego zezwalającego na pracę przy urządzeniach i instalacjach energetycznych.

1.4.20    Kierownik robót – wyznaczony przez poleceniodawcę pracownik posiadający ważne świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku dozoru, do koordynacji prac, gdy w jednym obiekcie energetycznym jednocześnie pracuje więcej niż jeden zespół pracowników.

1.4.21    Urządzenia i instalacje energetyczne nieczynne – urządzenia i instalacje energetyczne, do których za pomocą istniejących łączników i armatury nie ma możliwości podania czynników stwarzających zagrożenie.

1.4.22    Urządzenie powszechnego użytku – urządzenie energetyczne przeznaczone do indywidualnych potrzeb ludności lub używane w gospodarstwach domowych.

1.4.23   
Prace wykonywane w pobliżu napięcia lub pod napięciem – prace wykonywane wokół nie osłoniętych urządzeń i instalacji elektroenergetycznych lub ich części znajdujących się pod napięciem, w odległościach podanych tabeli:

 

Napięcie znamionowe urządzenia

S t r e f a

prac pod napięciem [m]

prac w pobliżu napięcia [m]

linie napowietrzne do 1 kV

do 0,3

powyżej 0,3 do 0,7

powyżej 1 do 30 kV

do 0,6

powyżej 0,6 do 1,4

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin