scenariusze-szukam rady na odpady.doc

(37 KB) Pobierz

Szukamy rady na odpady



Scenariusz zajęć dla dzieci 5- i 6-letnich

Cel ogólny:

·         zapoznanie z rodzajami i koniecznością sortowania odpadów wytwarzanych przez ludzi

Cele operacyjne:

dziecko:

·         wymienia rodzaje odpadów (minimum trzy)

·         segreguje śmieci do odpowiednich pojemników

·         opowiada o zagrożeniach wynikających z nadmiernego zaśmiecania środowiska

Metody pracy:

·         słowna –  opowiadanie, rozmowa

·         czynna – zadań stawianych dziecku

·         percepcyjna – oparta na bezpośrednim spostrzeganiu

·         metody aktywizujące (burza mózgów, problemowa)

Pomoce do zajęć:

·         cztery pudła tekturowe w tym jedno pełne odpadów z tworzyw sztucznych, papieru, plastiku

·         farby i pędzle

Przebieg zajęć:

  1. Ranek – dzieci ozdabiają (wg.wskazówek nauczyciela) trzy pudła. Na pierwszym pudełku malują gwoździe, śrubki. Na drugim pudełku malują opakowania na wzór przyniesionych przez nauczycielkę np. pudełka plastikowe po maśle, butelki plastikowe. Na trzecim przyklejają (kolaż) różnego rodzaju zużyte kartki, ścinki papieru. Nauczycielka nie zdradza do czego będą potrzebne.
  2. Odkrycie tajemnicy pudełek.
    Nauczycielka umieszcza na pudłach napisy:

o        ZJADEK ZŁOMU

o        PLASTIKOWY ŁASUCH

o        KUFEREK PAPIEREK

o        oraz kartki z treścią (wierszyki własne):

§         Pudło nr 1: bardzo proszę wszystkie dzieci niech wrzucają do mnie śmieci, ale tylko metalowe czyli złom. Lubię śrubki, gwoździe, blaszki, różne puszki i druciki. To są moje smakołyki.

§         Pudło nr 2: bardzo proszę wszystkie dzieci niech wrzucają do mnie śmieci. Te niezwykłe, kolorowe, bardzo sztuczne, plastikowe.

§         Pudło nr 3: bardzo proszę wszystkie dzieci niech wrzucają do mnie śmieci, ale tylko papierowe. Gazety przeczytane, rysunki nieudane, papierki po cukierkach i inne papierowe śmieci – oddajcie mi kochane dzieci.

Nauczycielka zwraca się do dzieci:
Dzisiaj w naszej sali pojawiły się trzy tajemnicze pudełka. Dzieci czytają napisy (lub nauczycielka czyta – napisy jw.) i podają propozycje do czego potrzebne są pudełka. Nauczycielka czyta treść kartek, następnie rozmawia z dziećmi na ten temat, sugerując, że te pudła to kosze na śmieci, odpady.

  1. „Co zrobić z górą śmieci?” – burza mózgów.
    Nauczycielka przynosi jeszcze jedno, swoje pudełko z napisem "śmieci". W pudełku znajdują się różnorodne odpady. Nauczycielka informuje dzieci, że to jest kosz, do którego zebrała wszystkie śmieci jakie znalazła w pobliskim lesie i w drodze do przedszkola.
    Dzieci szukają odpowiedzi na pytania zadane przez nauczycielkę: dlaczego ludzie wyrzucają śmieci? Góra śmieci rośnie i rośnie. Śmieci można spotkać wszędzie: na ulicy, w lesie, na łące, na podwórku, w parku, w domu, wszędzie. Co zrobić by zmniejszyć tę górę śmieci?
  2. „Wygodny, uniwersalny kosz na śmieci” – sytuacja problemowa.
    Nauczycielka inicjuje sytuację problemową. Proponuje dzieciom posegregowanie śmieci do trzech przedszkolnych pudełek – koszy. Dzieci przystępują do segregowania śmieci wrzucając je do odpowiednich pudeł – koszy. Następnie nauczycielka pyta dzieci:
    Dlaczego mamy wrzucać do koszy osobno różne śmieci, przecież my w przedszkolu mamy jeden kosz i wrzucamy do niego wszystkie śmieci, różne, to bardzo wygodne. Ja dzisiaj też przyniosłam śmieci w jednym uniwersalnym koszu.  Wszystkie śmieci pojadą na wysypisko i już nie ma problemu.
    Nauczycielka pokazuje i czyta napis RECYKLING (tajemnicza nazwa). Tłumaczy dzieciom o możliwości przetworzenia tych odpadów czyli zrobienia z nich nowych rzeczy.
    Z makulatury – czyli z zużytego papieru – można zrobić nowy papier, a z niego zaś nowe kartki i inne papierowe rzeczy. Zgadnijcie jakie na przykład? Ze złomu będzie nowy metal, a z niego potem różne metalowe rzeczy. Powiedzcie jakie. Jednak aby to było możliwe należy najpierw posegregować śmieci nie mogą być pomieszane, bo się recykling nie uda. Kiedy zbierzemy dużo makulatury i złomu, możemy je sprzedać. A za otrzymane pieniądze możemy kupić piękne kwiaty do naszej sali albo... ( tu dzieci podają propozycje)
    Plastikowe śmieci trudno przetworzyć. Co więc wymyślicie dzieci by nie rosła góra plastikowych śmieci? (dzieci podają propozycje rozwiązań tego problemu, nauczycielka sugeruje korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku np. butelek szklanych, noszenia zakupów w torbach z tkanin naturalnych, w koszach wiklinowych...)
  3. „Dobre rady na odpady”
    Dzieci podają propozycje, pomysły na to co można zrobić z plastikowych odpadów.  Następnie wykonują z plastikowych opakowań różne pojazdy, grzechotki do kącika muzycznego, kolorowe doniczki,  kubeczki na kredki, pojemniki na drobne przedmioty i inne.
  4. Zakończenie. „Marsz ekoludków”
    Dzieci pod kierunkiem nauczycielki uczestniczą w przedszkolnym marszu Ekoludków. Odwiedzają wszystkie grupy w przedszkolu, prezentują swoje wyroby z plastikowych opakowań. Zapraszają do swojej sali na oglądanie ekologicznych koszy i zwiedzanie wystawy pt. „Co zrobiły dzieci z górą śmieci”. Rytmizują teksty i jednocześnie akompaniują na wykonanych przez siebie instrumentach z opakowań: grzechotkach i bębenkach.

·         Czyste powietrze i woda to przyrody uroda!

·         Do buzi cukierki, do kosza papierki!

·         Mamy dobre rady na wszystkie odpady!

·         Przyrodę kochamy, więc o nią zadbamy!

Po powrocie do sali dzieci wykonują rysunek na temat: „Piękna przyroda”

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin