Walentynki- impreza. 6 latki.doc

(55 KB) Pobierz
Walentynki, Walentynki święto chłopca i dziewczynki”- konspekt imprezy Walentynkowej w grupie 6 – latków

Walentynki, Walentynki święto chłopca i dziewczynki”- konspekt imprezy Walentynkowej w grupie 6 – latków

W dniu św. Walentego (14.II.) wyrażanie swoich uczuć w stosunku do innych stało się bardzo popularne nawet w przedszkolu. Można zauważyć, że już w tak młodym wieku dzieci mają swoje sympatie i przeżywają pierwsze zauroczenia miłosne. Aby wszyscy w tym dniu czuli się potrzebni i kochani postanowiłam w grupie 6 - latków przeprowadzić imprezę walentynkową i zaprosić całą grupę do wspólnej zabawy. Drobne symboliczne prezenciki zwane Walentynkami ofiarowałam anonimowo wszystkim dzieciom  zgodnie z legendą podpisując jedynie „Twoja walentynka".

„Miłość jest wielka,

lecz mija jak mgła.

Przyjaźń jest cicha,

lecz długo trwa.".

Cele:

·         dziecko zna zwyczaje walentynkowe

·         umie pokazać swoje emocje i uczucia w zabawach z kolegami

·         integruje się w zabawie

·         umie współdziałać w grupie

·         przeżywa radość zabawy z kolegami i koleżankami

·         umacnia więź koleżeństwa i przyjaźni oraz rozwija umiejętność okazywania uczuć

·         potrafi zaprezentować swoje umiejętności wokalne i manualne

·         potrafi pogodzić się z przegraną

Metody:

·         słowna

·         czynna

Formy:

·         indywidualna

·         grupowa

·         zespołowa

Pomoce:

·         czerwone serduszka z papieru i duże serce

·         czerwone serduszka z folii samoprzylepnej

·         ilustracje bajkowe

·         płyta CD

·         lizaki w kształcie serc

·         modelina

·         koraliki ozdobne

·         ilustracje twarzy przedstawiających uczucia

·         duża kostka do gry

·         kolorowe kwiaty z płatkami dla każdego dziecka

Przebieg :

1.      Powitanie:

·         dzieci siedzą na dywanie po turecku

·         nauczycielka ubrana na czerwono wchodzi do grupy trzymając w ręku ogromne czerwone serce i śpiewa piosenkę na mel. „Mam chusteczkę..."

Mam serduszko, wielkie serce,

spójrz jakie czerwone.

Kogo kocham, kogo lubię,

Rzucę w jego stronę.

Ciebie kocham, Ciebie lubię

Ciebie pocałuję,

A czerwone dziś serduszko,

Wszystkim podaruję.

·         nauczycielka kładzie serce na środku dywanu, siada razem z dziećmi po turecku na dywanie

·         pyta dzieci, dlaczego dzisiaj na zajęcie przyniosła czerwone serduszko

  1. Pogadanka z dziećmi nt. zwyczaju walentynkowego, okazywania miłości, przyjaźni, serdeczności bliskim osobom (komu i w jaki sposób)

·         Kogo kochamy?

·         W jaki sposób okazujemy miłość?

·         Co to jest miłość, a co to przyjaźń?

·         Czy dobrze być samotnemu?

·         W jaki sposób możemy komuś sprawić radość?

·         Czy można krzywdzić innych?

  1. Wyjaśnienie dzieciom, kto to był św. Walenty- słuchanie ciekawostek nt. tego święta
  2. „Stań ze mną w koło"- zabawa w kole przy muzyce- „Muzyka i ruch dla każdego"
  3. „Czarodziejskie serce"- zabawa ruchowa przy muzyce - (muzyka do marszu)

·         każde dziecko bierze przygotowane wcześniej przez nauczycielkę serce z papieru i jego zadaniem jest zgodnie z instrukcją nauczycielki np.; przyłożyć tam gdzie ma    własne serduszko, na głowie, pomachać, pocałować serduszko, położyć na dywanie i tańczyć dookoła itp.

  1. „Rzucanie dużą kostką do gry" - dziecko zamyka oczy i myśli o osobie, którą lubi lub kocha, następnie rzuca kostką, ilość wyrzuconych oczek ma symboliczne znaczenie np.:

·         1 ktoś tęskni za Tobą

·         2 lubi bawić się z Tobą

·         3 podobasz mu się

·         4 chce być twoim przyjacielem, przyjaciółką

·         5 myśli i śni o Tobie

7.      Jak się czuję gdy..."- quiz

·         w różnych miejscach sali są rozwieszone ilustracje twarzy przedstawiających różne uczucia,( śmiech, radość, smutek, gniew, zdziwienie, płacz), zadaniem dzieci jest ustawienie się przy danej ilustracji obrazującej ich odczucia w podobnej sytuacji

·         nauczycielka czyta sytuacje z życia, dzieci ustosunkowują się do nich np.:

·         kolega brzydko cię nazwał

·         mama kupiła ci wymarzony prezent

·         zobaczyłeś Ufoludka

·         ktoś ciebie pochwalił

·         rozbiłeś kolano

·         dostałeś super klocki lego, lub lalkę

  1. „Nie chcę cię znać"- zabawa w parach w rytm piosenki
  2. „Walentynkowa zgaduj - zgadula"- znajomość wiedzy dzieci nt. zakochanych par z bajek i baśni

·         dzieci dzielimy na grupy

·         każda grupa ma przygotowane w dużych kopertach ilustracje różnych postaci z bajek i baśni

·         zadaniem każdej grupy jest dobranie ilustracji w pary np. Kopciuszek - książę, Piękna i Bestia, Śpiaca królewna - królewicz, pszczółka Maja - Gucio, Shrek - Fiona

  1. „Moja Walentynka"- zabawa przy muzyce - (muzyka do marszu)

·         każde dziecko otrzymuje czerwone serduszko wycięte z folii samoprzylepnej

·         zadaniem dziecka jest przyklejenie walentynki osobie z grupy, którą bardzo lubi

·         dzieci maszerują po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce recytują wiersz i wybierają swoją sympatię przyklejając serduszko:

Walentynki, Walentynki,

dla chłopczyka i dziewczynki.

Piękną walentynkę mam

i dla Ciebie dziś ją dam.

·         dziecko, które otrzymało najwięcej walentynek jest królem, lub królową dzisiejszego zajęcia, otrzymuje brawa i wszyscy otaczają ją kołem tańcząc w takt muzyki.

  1. „Kwiatki i czarodziejskie płatki"- zabawa matematyczna

·         każde dziecko wybiera sobie papierowy kwiat, o różnej liczbie płatków

·         zadaniem dzieci jest policzyć ilość płatków

·         dzieci zamykają oczy i marzą o osobie, do której żywią jakieś uczucie

·         następnie recytują rymowankę zginając przy tym płatki swoich kwiatów i sprawdzają co czuje do nich bliska im osoba

Kocha, lubi, szanuje,

nie chce, nie dba, żartuje.

12.  „Magiczne serce"- lepienie z modeliny

·         każde dziecko dostaje modelinę i ozdobne koraliki

·         przygotowuje prezent walentynkowy „Magiczne serce", dla kogoś bliskiego ze swojej rodziny, później zabiera je do domu

  1. „Iskierka przyjaźni"- zabawa na zakończenie - (Klanza)
  2. „Anonimowa Walentynka dla wszystkich"- dzieci z zaczarowanego worka częstują się słodką walentynką w postaci lizaka o kształcie serca przygotowaną wcześniej przez nauczycielkę  z dopiskiem „Twoja Walentynka"

Opracowała: mgr  Krystyna Oszmian, nauczycielka Przedszkola Samorządowego Nr5 w Białymstoku

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin