kominki.doc

(660 KB) Pobierz

Żeliwo jest tańsze, dobrze akumulu­je ciepło.

Problemy z wkładami polegają zwy­kle na rozszczelnianiu się i pękaniu płyt, z których zbudowane są ich korpusy. Dotyczy to wkładów ta­nich, wykonanych z elementów o zbyt małej grubości. Cienka ścian­ka korpusu nagrzewa się nierówno­miernie. Powstają wtedy duże na­prężenia, które powodują odkształ­canie się stali lub pękanie żeliwa. Najsolidniejsze i najtrwalsze są więc wkłady ciężkie o grubych ściankach - nagrzewają się wolno, ale równomiernie. Nowoczesne wkłady dwupłasz­czowe mają zewnętrzną obudo­wę wykonaną z płyt stalowych, a wnętrze paleniska wyłożone płytami żeliwnymi lub szamo­towymi. Szamot bardzo do­brze akumuluje ciepło, dzięki czemu kominek grzeje jeszcze długo po wygaśnięciu paleni­ska. Niestety, często pęka i trzeba się liczyć z konieczno­ścią wymiany szamotowych elementów co pewien czas. kominkowe muszą mieć aprobatę techniczną. Upo­ważnia ona do umieszczenia na wyrobie znaku budowlanego „B", który oznacza, że wyrób jest do­puszczony do sprzedaży.

 

 

 

Nie ma komina, nie będzie kominka

Dom można wyposażyć w kominek, pod warunkiem że do dyspozy­cji jest niewykorzystywany do innych celów przewód dymo­wy. Musi być wykonany z mate­riałów odpornych na działanie wysokiej temperatury i wilgo­ci, będzie bowiem pracował w warunkach trudniejszych niż komin kotła gazowego (dużo wyższa temperatura) czy węglowego (więcej wilgoci). Najlepsze są systemy kominowe przeznaczone specjalnie do wkładów kominkowych. Bardzo ważny jest dobór wiel­kości przekroju przewodu dy­mowego. Producent wkładu po­winien podać zalecane wymiary przewodu łączącego wkład z kominem (czopucha). Wewnętrzne wymiary komina trzeba obliczyć lub dobrać z gotowych wykresów zamiesz­czonych w instrukcji montażu. Im większa jest moc wkładu kominkowego i  niższy komin (mi­nimalna wysokość to 4 m), tym większe musi  być pole prze­krój u komina.



Wkłady dwupłaszczowe mające obudowę z płyt stalowych i  wnętrze paleniska wyłożone płytami żeliwnymi lub szamotowymi są trwalsze od jednopłaszczowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wkłady i kasety

• Szyba wiecznie czysta

Drzwiczki, a często także ścianki wkładu, są przezroczyste. Wykonane są ze szkła żaroodpor­nego lub specjalnej ceramiki zwanej szkłem vitroceramicznym, odpornej na jeszcze wyższą tem­peraturę - nawet 800°C.

Aby nie brudziły się za szybko, stosu­je się różne rozwiązania, na przykład dostarczanie powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby, czyli kurtynę powietrzną. Strumień powietrza od­pycha od szyby cząstki smoliste, dzię­ki czemu długo pozostaje ona czysta. Wkład z kurtyną nie jest całkowicie szczelny.

Innym sposobem ochrony przed za­brudzeniem jest pokrycie szyby od zewnątrz cienką warstwą tlenków metali (warstwą pirolityczną). Powło­ka metalowa odbija promienie pod­czerwone emitowane przez płomie­nie, dzięki czemu powtórnie przecho­dzą one przez szybę, dodatkowo ją nagrzewając. Temperatura wewnętrz­nej powierzchni szyby z tą powłoką jest około dwukrotnie wyższa (600°C) niż zwykłej, zatem musi być ona wy­konana z bardziej odpornego szkła vitroceramicznego. Zachodzi na niej zjawisko pirolizy, czyli całkowite spa­lanie cząstek stałych osiadających na szybie. Jeśli zostaną spełnione okre­ślone warunki (duża szczelność wkła­du, prawidłowy ciąg kominowy, do­bra jakość paliwa, nie za duże wymia­ry wkładu), to szyba przez długi czas pozostanie czysta.

• Dobry wkład to nie wszystko

Kominek trzeba umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie komina

Prawidłowy montaż. Wkład lub kase­ta to zaledwie jeden z elementów ko­minka. Aby całość funkcjonowała bez-awaryjnie przez długi               czas, trzeba je za­instalować ściśle według zaleceń pro­ducenta.



W przeciwnym razie wkład kominkowy może ulec uszkodzeniu

- takie przypadki zdarzają się dosyć często. Najlepiej zlecić montaż wkładu ekipie wskazanej przez dystrybutora, wtedy bowiem ryzyko błędu jest naj­mniejsze, a w razie awarii nie powin­no być problemów z wyegzekwowa­niem naprawy w ramach gwarancji. Naprawa obudowanego wkładu wią­że się czasem z koniecznością roze­brania kosztownej obudowy. Dlatego producenci starają się konstruować je w taki sposób, aby najczęściej psujące się elementy można było wymienić bez konieczności demontowania całe­go wkładu. Warto na to zwrócić uwa­gę, wybierając wkład.

 

 



Stosowanie płyt FIREROCK i taśmy aluminiowej przedstawia powyższy rysunek.

Wymagania techniczne dotyczące kominków i ich montażu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Montaż kominka - regulacje prawne:

W Polsce do chwili obecnej nie opracowano norm dotyczących wykonywania kominków. Wymagania przeciwpożarowe dla palenisk i instalacji określają jedynie „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i usy­tuowanie" (Dz.U. nr 75 z dnia 12 kwietnia 2002 r.) [1v], Wykonawcy często bazują jednak na normach państw zachodnioeuropejskich, na przykład francuskich D.T.U. 24-2.1 (kominki z paleniskiem otwartym) i D.T.U. 24.2.2 (kominki z paleniskiem zamkniętym).

Osobę bądź firmę instalującą kominek obowiązuje przestrzeganie w.w, norm oraz ogólna znajomość sztuki.

O czym należy pamiętać, izolując kominek płytami FIREROCK?

•  Płyta FIREROCK nie może się stykać z wkładem kominkowym lub z pa­leniskiem.

• Pomiędzy tylną ścianą i założoną na nią płytą FIREROCK a wkładem kominkowym należy pozostawić odstęp powietrzny wynoszący minimum 4 cm.

•  Na poziomie komory cieplnej powinno się zainstalować jedną lub dwie kratki wentylacyjne (przynajmniej 30 cm poniżej sufitu). Wymiary kratek wentylacyjnych muszą odpowiadać wymiarom wejść powietrza konwek­cyjnego podanym w instrukcji instalacji urządzenia.

• W komorze dekompresyjnej (górnej) powinno się umieścić dwie kratki wentylacyjne, które ochronią powierzchnię sufitową przed nadmiernym nagrzaniem.

Użytkowanie i konserwacja kominka - zalecenia wykonawców:

• Przed rozpoczęciem użytkowania paleniska należy odczekać około 4-5 tygodni, aby nagromadzona wilgoć mogła swobodnie odparować z ele­mentów montażowych kominka.

• Zalecane jest stosowanie twardego drewna opałowego, np. dębu, grabu, buku, kasztanu, brzozy, o maksymalnym stopniu wilgotności 20%, co oznacza, że drewno powinno być przechowywane pod zadaszeniem przez okres od 18 do 24 miesięcy od momentu ścięcia. Korzystanie z drewna o zwiększonej wilgotności spowoduje złe spalanie oraz szybkie brudzenie się szyby i przewodu kominowego.

•  Nie należy spalać w kominku odpadów z plastiku, gumy, kauczuku i in­nych tłustych produktów, które powodują zanieczyszczenie atmosfery i  zwiększają ryzyko zapalenia się przewodu kominowego.

•  Nigdy nie należy używać do rozpalania benzyny ani alkoholu {zakaz ten dotyczy również podsycania ognia).

• Prawidłowe funkcjonowanie paleniska może być zakłócane przez warunki atmosferyczne (silne wiatry mogą wywoływać zbyt duży ciąg kominowy, mgły zaś-jego zanik),

•  Nie należy lać wody na palenisko w celu zagaszenia ognia.

• Nie należy zapełniać kompletnie niszy na drewno, aby nie blokować dopływu powietrza do komory grzewczej kominka.

•  Zalecane jest czyszczenie komina dwa razy w roku (raz w ciągu sezonu grzewczego i raz przed rozpoczęciem sezonu grzewczego).

• Każdy kominek musi posiadać własny przewód kominowy przystosowany do odprowadzania spalin powstałych w wyniku spalania.

• Jeśli dwa kominki (wewnątrz domu i na zewnątrz) umieszcza się przy jednym kominie, musi on mieć dwa niezależne przewody dymowe. Jeśli w kominie będzie tylko jeden przewód, uniemożliwi to jednoczesne ko­rzystanie z obu kominków.

•  Aby uniknąć cofania się dymu do pomieszczenia, należy doprowadzić powietrze z zewnątrz do paleniska. Chociaż kominki z paleniskami zamkniętymi zużywają znacznie mniej powietrza niż otwarte, one także wymagają wykonania wlotu powietrza. Powierzchnia przekroju takiego wlotu powinna wynosić ponad 200 cm2.

mgr inż. Agnieszka Lisikiewicz inżynier produktu

 

PAMIĘTAJ! Z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe montażem j kominka powinni zająć się sprawdzeni fachowcy, posiadający l odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Nawet niewielki błąd w instalacji może przy tak wysokich temperaturach do­prowadzić do utraty mienia lub zdrowia jego użytkowników. j Z tego samego względu nie należy także oszczędzać na uży­wanych materiałach, przedkładając względy ekonomiczne nad bezpieczeństwo. W przeciwnym wypadku skutki wadli­wego działania kominka mogą nas naprawdę dużo kosztować.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin